Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фактчекери розповідають, що стоїть за російськими залякуваннями застосуванням ракет «Орєшнік» перед 9 травня

Кремлівські медіа та підконтрольні телеграм-канали активізували чергову інформаційну кампанію з погрозами завдати «неминучих» ударів по Україні за допомогою балістичних ракет «Орєшнік». Нова хвиля залякування почалася 6–7 травня 2025 року після успішних атак Збройних сил України по російських військових аеродромах «Шайківка» та «Кубінка» в районі Москви. За заявами російських джерел, нібито вже ухвалено рішення про застосування цих ракет, а цілі в Києві — визначені. Проте аналіз повідомлень та попередніх інформаційних кампаній вказує на їхню маніпулятивну природу. Дезінформаційне повідомлення проаналізували у проєкті «Без брехні».

Керівник фактчекерського проєкту Олександр Гороховський зазначає:

«Кожного разу, коли росія відчуває страх перед українськими контрударами, вона активізує інформаційні кампанії із залякуванням. Погрози застосувати “Орєшнік” проти Києва — це не стільки демонстрація сили, скільки ознака панічного страху Кремля перед можливістю ударів по Москві та інших об’єктах під час святкування 9 травня».

За кремлівською риторикою стоїть цілий набір факторів, що свідчать про нервову реакцію російської влади на успіхи українських сил. Зокрема, влучні удари ЗСУ по російських військових аеродромах, де базуються стратегічні бомбардувальники Ту-22, викликали очевидну паніку. Додаткову тривогу Кремлю завдає наближення 9 травня — там побоюються, що українські безпілотники можуть атакувати об’єкти поблизу Москви під час святкувань, особливо в присутності таких важливих гостей, як Сі Цзіньпін. Ситуацію ускладнив і провал спроби нав’язати Україні короткотермінове “перемир’я” — Київ натомість запропонував повноцінне 30-денне, що лише погіршило настрій у Москві. Залякування «Орєшніком» також є продовженням старої тактики: подібна кампанія вже розгорталась у листопаді 2024 року після одиничного удару по Дніпру, однак обіцяних масованих атак не сталося. До того ж українська розвідка зазначає, що так званий «Орєшнік» — це не новітня російська розробка, а лише модернізована версія радянської ракети РС-26 «Рубіж».

Такі дії Кремля є небезпечними з кількох причин, каже фактчекер.

По-перше, вони формують атмосферу постійної тривоги, мета якої — деморалізація українського суспільства.

По-друге, інформаційні атаки підривають довіру до системи ППО, провокуючи паніку й дестабілізацію.

По-третє, погрози із застосуванням балістичних ракет — це інструмент тиску на західних союзників України, покликаний вплинути на їхні політичні рішення.

Також такі кампанії часто використовуються для відвернення уваги від воєнних поразок Росії чи внутрішніх проблем у самій країні. Окрім цього, кремлівське командування намагається через інформаційний тиск змусити Україну відмовитися від ударів по військових цілях на території Росії.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись