Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Грудня станом на 1035 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Росія скуповує українські телеграм-канали для просування своїх наративів

Росіяни для просування своїх наративів та розхитування ситуації в Україні здійснюють масову купівлю і створення каналів у телеграмі та інших соціальних мережах. Про це сказав представник Головного управління розвідки Андрій Юсов в ефірі «Радіо Свобода». 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП пишуть, що з метою дестабілізації та впливу на суспільно-політичну ситуацію в Україні Кремль виконує такі дії:

• для досягнення цілей з просування російських наративів та дестабілізації ситуації в Україні здійснюється масова купівля та створення телеграм-каналів;

• створюються ботоферми, які посилюють російську риторику в соцмережах;

• ГУР має списки людей, яких Москва може залучити до поширення російських наративів і впливу на суспільно-політичну ситуацію, але їхні дані поки не називають;

• наративи поширюються як в Україні, так і за кордоном.

Закликаємо бути пильними й довіряти лише верифікованим джерелам інформації.

Меседж Рішення Путіна щодо Криму 10 років тому нібито зберегло мир і стабільність на півострові

Російські ресурси поширюють інформацію, що ситуація в Криму була взята під повний контроль після рішення Путіна та дій російської армії в 2014 році. Мовляв, це «забезпечило збереження миру та стабільності». Відповідну заяву зробив ексголова «державного комітету Криму в справах міжнаціональних відносин та депортованих громадян» Смирнов. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП спростували цю інформацію. Насправді ж введення російських військ на півострів забезпечило не «мир і стабільність», а окупацію. У 2014 році російські військові змушували мешканців півострова голосувати «правильно» — за Росію. Так відбувається й сьогодні на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в Криму. Тобто, йдеться не про «забезпечення миру й порядку на півострові», а про обмеження прав і свобод. 

Після 2014 року Крим перетворився на величезну військову базу, звідки росіяни запускають ракети по мирних українських містах, де зберігають військову техніку та проводять військові навчання. 

• Читайте також: Туреччина нібито визнала, що Крим — «це російська територія і такою буде завжди»

Фейк У Чернігівській області в Сили територіальної оборони ЗСУ нібито набирають молодих дівчат

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, що 119 ОБрТрО в Чернігівській області нібито почала набирати до своїх лав «дівчат віком від 16 до 30 років, які будуть задіяні на передових позиціях». Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на допис з офіційної сторінки 119 ОбРТрО у соцмережі Facebook. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. У згаданому дописі йдеться про проведення занять із цивільним населенням, зокрема щодо правил поводження зі зброєю. Про набір дівчат до 119 ОБрТрО не йдеться. 

Цим фейком агітпроп підживлює меседж, мовляв, «жінок, дітей і пенсіонерів ось-ось почнуть мобілізовувати до війська». Проте згідно з законодавством України, в умовах воєнного стану військовозобовʼязаними вважаються чоловіки віком від 18 до 60 років. Крім того, Президент України Володимир Зеленський 19 грудня 2023 року заявляв, що не підпише закон про призов жінок. Раніше ми спростовували інформацію, що російські військові нібито взяли в полон вагітну українську військовослужбовицю.

Фейк Українські військові нібито розстріляли росіян, які хотіли здатися в полон

Російські телеграм-канали поширюють відеоролик, на якому нібито бійці Третьої окремої штурмової бригади (3 ОШБр) розстріляли в окопі росіян, які намагалися здатися в полон.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП заявили, що цей відеозапис — очевидна постановка. По-перше, на відео можна простежити штучну українську акторів-«бійців». По-друге, «вбитий» зненацька заворушився. Насправді Україна дотримується Женевських конвенцій та гуманно ставиться до полонених. Армія Росії ж неодноразово розстрілювала українських військових, які здавалися в полон.

У такий спосіб пропагандисти заохочують російських військових без роздумів убивати кожного українця, навіть беззбройного, мовляв, «ось, дивіться, вони ж так роблять!». Крім того, в цьому випадку російська пропаганда вдається до тактики віддзеркалення, тобто висуває до України такі ж звинувачення, як і вона до Росії. Тільки українська сторона має реальні підстави для цього, на відміну від Росії, адже, наприклад, упродовж лише 18-20 лютого 2024 року було зафіксовано випадки страт російськими окупантами українських військовополонених під Авдіївкою, Веселим і Роботиним.

• Читайте також: Під час навчання в Німеччині українські військові нібито вихваляються звірствами, які вчиняють з росіянами

Меседж Бійці 73-го морського центру ССО нібито загинули під час невдалої спроби висадки на Тендрівській косі

Російські ЗМІ поширюють інформацію, що воїни 73-го морського центру спеціальних операцій нібито загинули під час спроби закріпитися на Тендрівській косі в північній частині Чорного моря, біля берегів Херсонської області.

Ця інформація не відповідає дійсності. У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП повідомляють, що насправді військові 73-го центру ССО прийняли свій останній бій після успішного виконання спеціального завдання, коли забезпечували відхід основних сил групи. 

«Героїчна та надскладна бойова робота підрозділів ССО на суходолі, на морі і в глибокому тилу противника — це щоденний вклад воїнів ССО в перемогу над ворогом. Завжди пам'ятайте, якою ціною виборюється наша свобода», – зазначають у командуванні ССО.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.