Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Січня станом на 1054 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 квітня

У випуску спростовуємо ворожі фейки про побудову україною модульного ядерного реактора «для терористичних цілей», а також розповідаємо, як ФСБ керує порядком денним російських медіа.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Польща забезпечить життя літніх людей, «користаючись українцями»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що через зменшення кількості працездатних громадян у Польщі та відповідне збільшення людей похилого віку, високопосадовці компенсуватимуть це новими громадянами на «новоприєднаних західних територіях України». Нібито Польща уже планує відтяти якусь частину України. Автори повідомлень посилаються на матеріал польських журналістів. Це — брехня.

Аналітики проєкту VoxCheck дослідили цей кейс та встановили, що у матеріалі, на який посилаються пропагандисти, справді йдеться про зниження кількості працездатних людей та майбутні проблеми пенсійної системи. Проте у тексті не згадують, що розв'язувати ці проблеми будуть завдяки українцям із «приєднаних територій України». Тобто автори фейкового допису просто вигадали вигідну їм інформацію. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти вкотре прагнуть переконати, що Польща мріє відтяти території України. Мовляв, це партнер із лихими намірами, від якого слід очікувати «будь-чого».

Нагадаємо, раніше аналітики та аналітикині «Детектора медіа» спростували фейк, нібито Зеленський пообіцяв Польщі західні території України в обмін на «допомогу під час контрнаступу». 

Фейк На сайті підготовки до ЗНО в Україні опублікували рекламу, яка закликає школярів «вчитися, аби не воювати»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито на сайті підготовки до ЗНО в Україні опублікували рекламу для школярів із написом: «Поїхати під Бахмут? Ні! Скласти ЗНО на максимум? Так!» Автори повідомлень додають до публікації нібито скриншот із сайту. Це — неправда. 

Фахівці проєкту VoxCheck розглянули цей кейс і встановили, що такої реклами на сайті підготовки до ЗНО немає, а фото відредагували. Насправді «скриншот» скомпілювали з декількох фото: пропагандисти використали візуалізоване завдання (визначити тип матриці) з платформи learning.ua, а вже згодом до фото наклали напис про Бахмут. Власне ж, на сайті learning.ua лише є фото з завданням, проте без напису. 

Фактчекери перевірили фейковий скриншот за допомогою інструменту FotoForensics. Так вони визначили, що «скриншот» відредагували. Під час перевірки фактчекери виявили додані елементи — і це якраз напис про Бахмут. Крім того, на сайті zno.osvita.ua уся реклама розміщена ліворуч, а не вгорі. 

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику «надмірне спрощення причини»

У тактиці пропаганди «надмірне спрощення причини» російські пропагандисти досить часто використовують бажані узагальнення, щоб надати прості відповіді на комплексні соціальні, політичні, економічні або військові проблеми. Суть полягає у пропагуванні простої відповіді на складні комплексні питання.

Прикладом спрощеної логіки агітпропу є меседж, що українці намагаються відмежуватися від Росії геополітично, економічно та культурно-політично, тому що на цьому наполягає так званий «колективний Захід». Насправді ж українці прагнуть, щоб країна стала членом ЄС та НАТО, бо Україна незалежна і суверенна держава і має право на власний вибір без додаткових умов. Західні країни — це справжня демократія, чесна конкуренція, великі економічні можливості, верховенство права тощо. Саме тому Україна прагне до зв'язків із ними, а не з Росією, де панує агресивний мілітаристський тоталітарний режим, де людина є безправною, шалений рівень корупції та поганий рівень розвитку інфраструктури у більшій частині країни.

Інший приклад логіки російських пропагандистів — меседж, що Україна виконує всі забаганки МВФ, які завжди шкодять простим людям. В реальності все складніше: Україна, на жаль, без кредитів МВФ наразі обійтися не може. Транші також не надаються просто так: Фонд як кредитор розраховує оптимальні варіанти, щоб підштовхнути економіку України до розвитку, аби та могла розплатитися з боргами, а не загрузла у борговій ямі й відбувся її крах та колапс.

Російська пропаганда часто скаржиться на санкції, що ввели проти Росії західні держави. Вони наголошують, що це — дискримінація та їх улюблене слово «русофобія». Так агітпроп сильно спрощує розуміння проблеми й створює для країни-агресора образ жертви. Ворожі пропагандисти при цьому навмисно «забувають» ключовий момент: перші санкції ввели у 2014 році не безпідставно, а у відповідь на незаконну анексію Росією Криму, а також частини Донецької та Луганської області. Крім цього, саме Росія розв'язала криваву й жорстоку війну проти України з 2014 року до сьогодні. Солдати окупаційної армії вбивають та гвалтують українських військовополонених, а також цивільне населення (зокрема дітей), нищать будинки звичайних людей та інфраструктуру цілої країни.

Фейк Міністри оборони України та Литви ділять територію України між сусідніми державами

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, нібито міністри оборони України та Литви ділять територію України між сусідніми державами — Угорщиною, Румунією та Польщею. Як доказ автори додають до публікації фото, де нібито на великій карті України розташовані прапори інших країн. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що фото відредагували у спеціальному редакторі. В оригінальному фото жодної карти не було. За допомогою зворотного пошуку зображень в Google Lens фактчекери виявили, що це фото зробили під час візиту міністра оборони Литви до Харкова. Міністр опублікував у твіттері фото з Харкова, одна з них — з Олексієм Резніковим. Міністр оборони Литви підписував прапор, карти України та поділу її територій між сусідніми державами немає. На фейковому ж фото, наприклад, помітні ознаки редагування у кількох місцях, лінії «карти» нерівні. 

Фейк У Паризькому музеї сучасного мистецтва створили артоб'єкт у вигляді носа, присвячений Зеленському

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що у Паризькому міському музеї сучасного мистецтва створили артобʼєкт, присвячений Володимиру Зеленському, —  ніс, який «нюхає білий порошок». Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck, які дослідили, що це обʼєкт з виставки в Італії у 2018 році, автор присвятив його залежностям. Жодної згадки про Володимира Зеленського на виставці не було.

Артобʼєкт створив митець Том Паллух і вперше представив його у вересні 2018 року. Виставка відбулася у  Пармі (Італія), у приміщенні The Mori Center.  В інстаграм-акаунті Паллуха є  добірка розповідей про цю інсталяцію, в одній з них опубліковане те саме фото та відео, які зараз поширюють у мережі.

Меседж Політики після зустрічі з Зеленським «ідуть у відставку або помирають»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема, в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито після зустрічі з Володимиром Зеленським багато політиків «пішли у відставку або померли». До публікації автори додають фото політиків та військовослужбовців, які раніше зустрічались із Зеленським. Автори допису додають, що, наприклад, Сі Цзиньпін не хоче повторювати долю попередників й зустрічатись з очільником України через «прокляте рукостискання Зеленського».

Над кейсом попрацювали фахівці проєкту VoxCheck, які встановили, що твердження про «прокляте рукостискання Зеленського» — безпідставне.    Водночас на фото пропагандисти навели як і чинних військовослужбовців чи політиків, так і колишніх. Тобто немає «певної закономірності» між зустріччю з президентом та «подальшою долею» іншої людини. Наприклад, на фото зображені такі чинні політики: виконавчий президент Державного генерального резервного фонду Султанату Оман Абдулсалам аль-Муршиді, прем'єрка Естонії Кая Каллас тощо. Інші — залишалися на своїй посаді ще довго після зустрічі із Володимиром Зеленським.   

Тобто, відставка політиків не пов`язана з Зеленським, вони пішли у відставку з різних причин та у різний проміжок часу після зустрічі з Президентом України.  

Маніпуляція Росія відремонтувала трасу Е-58, яку Україна «ігнорувала» 30 років

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема, в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях мовиться, що саме Росія відремонтувала трасу, яку Україна «ігнорувала» 30 років. Ідеться про ділянку міжнародної траси Е-58 протяжністю понад 150 км. В Україні ж ця міжнародна траса представлена автошляхом М-14, який перетинає п’ять областей (Одеську, Миколаївську, Херсонську, Запорізьку та Донецьку) й з’єднує головні порти країни у Чорному та Азовському морях. За словами пропагандистів, вони взялися ремонтувати міжнародну трасу, а ось Україні байдужі «ці регіони». Це — маніпуляція.

За кейс взялися фактчекери проєкту VoxCheck, які встановили, що окремі ділянки траси були на стадії ремонту ще до початку повномасштабного вторгнення. Ремонт автошляху М-14 передбачено в «Цільовій програмі розвитку автомобільних доріг державного значення на 2018-2022 рр.» Станом на кінець 2021 року вдалося відремонтували 15-кілометровий відрізок траси поблизу с. Комишувате Маріупольського району. Також у на початку лютого 2022 року оголосили про відкриття тендеру на відновлення ще однієї ділянки коридору. 

Попередньо автомагістраль мала б бути оновлена до кінця 2023 року. Її б повністю оновили, якби Росія не напала на Україну. Окупаційна влада водночас стверджує, буцімто Україна «не попіклувалася» про деякі регіони України. Імовірно, на тимчасово окупованих територіях росіяни проводять якісь ремонтні роботи та видають це за свої «заслуги». 

У такий спосіб пропагандисти прагнуть вибілити себе, показуючи якою «відбудовою» та «ремонтами» нібито вони займаються. Аналітикині та аналітики «Детектора медіа» уже розглядали схожий кейс, у якому автори повідомлень стверджували про «велику відбудову Донбасу», а Україна, мовляв, не хотіла опікуватися цим регіоном. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.