Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

12 Січня станом на 1053 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 27 квітня

У випуску спростовуємо ворожі фейки про «дефіцит антидепресантів», бо українські військові начебто «масово скуповують їх», а також про посилену «мобілізацію жінок з хімічною та біологічною освітою» для створення незаконної зброї.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк В Україні продають воскову крейду від бренду «Правдивий олівець» з написами про росіян, Москву та Крим

Анонімні телеграм-канали, що транслюють проросійську риторику, поширюють інформацію, що в Україні нібито продають воскову крейду бренду «Правдивий олівець» із написами: «Пакет з трупами російських солдатів», «Кров, у якій ми втопимо Крим», «Вогонь, коли ми спалимо Москву». Також вони прикріпили фото зі сторінки бренду в Instagram. Це — фейк.

Як зазначають фактчекери VoxCheck, в Україні воскової крейди бренду «Правдивий олівець» немає в продажу. Пошук за ключовими словами та зворотний пошук зображень також не дали результатів. Фахівці зазначають, що посилання на Instagram-магазин, яке наводить агітпроп, також не працює. Отже, сторінку або видалили, або вона не існувала.

Також фахівці помітили, що на одному фото на жовтому олівці написано одне слово, а на іншому фото — кілька слів. Також ці написи відрізняються шрифтом. А ще напис «Сеча, коли ми ссемо на російських полонених» некоректне, адже слово «ссати» в українські мові має інше значення — втягувати рідину. Щоб сказати про сечовиділення, існує вульгаризм «сцяти». На зеленій крейді також некоректно вжите слово. У написі «Трава, у яку перегніють всі руські» зробили помилку. Українською це слово пишеться як «перегниють», а ще коректніше в такому разі було б вжити слово «згниють».

У такий спосіб агітпроп намагається дегуманізувати українців в очах росіян та виставити Україну агресором. Натомість пропагандисти намагаються вибілити себе та постати жертвою, а не агресором. Раніше «Детектор медіа» розповідав про те, як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «русофобія».

Фейк У Польщі створять міжнародний спецкорпус, щоб відправити на війну в Україну

Така інформація розповсюджувалася в російських пропагандистських медіа та російському сегменті соцмереж. Мовляв, у Польщі нібито створюють спеціальний «литовсько-польсько-український корпус» (LITPOLUKRCORPS), щоб відправити його в Україну. Агітпроп посилається на «польське видання» та прикріпив фото, на якому буцімто видно структуру формування. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake. На фото вони помітили знак цього «корпусу», який належить литовсько-польсько-українській бригаді (LITPOLUKRBRIG), створену 19 вересня у 2014 році у Варшаві. Її мета не пов’язана з російсько-українською війною. Згідно з офіційним текстом міжнародного договору, бригада має «бути готовою до участі в міжнародних операціях, які проводитимуться на підставі мандата Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй». Про захист суверенітету інших країн мова не йшла і зараз бригада не набирає нових людей.

На сайті об’єднання було опубліковано спростування цієї інформації, датоване 18 квітня 2023 року: «Литовсько-польсько-українська бригада не комплектується. Ми закликаємо вас користуватися перевіреними та надійними джерелами».

У такий спосіб агітпроп намагається виставити Польщу та Литву агресорами, нібито ці країни можуть піти війною у будь-який момент. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Польща нібито змінює законодавство, щоб відрядити військових в Україну.

Фейк Україна показала Столтенбергу уламки української ракети під виглядом російської

Такі тези звучали в ефірі російських пропагандистських телеканалів. Мовляв, українська влада продемонструвала Генеральному секретареві НАТО Єнсу Столтенбергу українську зброю під виглядом російської. Цією зброєю Україна буцімто обстрілювала мирне населення Донбасу, Бєлгородської, Брянської та Курської областей. «Доведено, що ракета, якою обстріляли залізничний вокзал [у Краматорську], була українська. Та сама ракета «Точка У», яку ми [Росія] вже давно зняли з озброєння». Це — фейк.

Як зазначають аналітики EUvsDiDiNFo, існують переконливі докази того, що російські війська атакували залізничний вокзал Краматорська 8 квітня 2022 року ракетою «Точка-У». Всупереч заявам агітпропу, радянський ракетний комплекс «Точка-У» все ще використовується російською армією. Про це свідчать відеозаписи перевезень через Білорусь станом на березень 2022 року, які виклали у телеграм-каналі «Беларускі Гаюн».

Також за даними військових експертів організації Conflict Intelligence Team, аналіз траєкторії польоту «Точки-У» доводить, що ракету по Краматорську випустили з південно-західного району, де розташовані російська армія та незаконні збройні формування окупованих районів Донецької та Луганської областей.

У такий спосіб кремлівські пропагандисти намагаються приховати свої обстріли мирного населення та цивільних об’єктів України. Вони називають це черговою «провокацією України» з метою дискредитації російських військ. Раніше «Детектор медіа» розповідав, як росіяни вихвалялись у соцмережах обстрілом вокзалу в Краматорську, а потім видалили свої дописи.

Автор: Марина Крижня,

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Небажані організації»

Щопʼятниці Міністерство юстиції Росії додає нових фізичних та юридичних осіб до реєстру «іноземних агентів». Хоч і існує думка, що статус «іноземного агента» та «небажаних організацій» є тотожним, насправді це не так. 

Статус «небажаної організації» у Росії регулюється окремим законом. Цей статус суворіший ніж статус «іноземного агента». В той час, як «іноземні агенти» мають право і далі працювати в Росії, однак зі значними ускладненнями, «небажаним організаціям» заборонено працювати в країні з моменту надання статусу. Якщо організація продовжує свою роботу навіть попри статус, її спершу оштрафують, а потім примусово закриють.

Згідно з законом, «небажані організації» визначають за рівнем їхньої загрози для національної безпеки Росії. Втім, росіяни маніпулюють цим визначенням та підмінюють поняття, вважаючи будь-яку критику у свій бік або поширення правдивої інформації про війну «загрозою» своїй нацбезпеці. 

Використовуючи цей статус, Росія хоче знищити тих, хто говорить правду та критикує уряд, оскільки це могло б знищити чинний режим. У такий спосіб вона хоче відвернути увагу від своїх злочинів та перекласти відповідальність за них на треті сили. Мовляв, усі ці організації хочуть знищити Росію, тож у неї немає іншого виходу.

Водночас критикуючи країни Заходу через «утискання» вигідних для Росії організацій та через план «знищення Росії», сама Росія вдається до антидемократичних практик за мовчазної згоди своїх громадян у ролі жертви. 

Фейк Україна «анонсувала атаки» на російські АЕС

Російські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що у Києві нібито збираються «захопити та знищити АЕС, що розташовані на території РФ». Таку заяву буцімто зробив колишній заступник командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ Сергій Кривонос в ефірі «5 каналу». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Насправді генерал-майор запасу Сергій Кривонос у ефірі «5 каналу» відповідав на запитання журналістки щодо Запорізької АЕС та заявив, що у росіян також є АЕС, «можливо, навіть простіше не звільняти ЗАЕС, а захопити АЕС або вивести з ладу АЕС на території РФ». Прокремлівські медіа представили міркування Сергія Кривоноса як офіційну позицію ЗСУ та «анонс атак», хоча про це не йшлося. Ба більше, він виступав як воєнний експерт, зараз не перебуває на службі та не представляє офіційну позицію української армії.

У такий спосіб російський агітпроп намагається показати, що Україна є країною-агресором і саме вона загрожує безпеці всього світу, а не Росія. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Україна «відмовилася від створення захисної зони навколо Запорізької АЕС».

Маніпуляція Якщо українські військові провалять контрнаступ, Захід припинить підтримку України

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що в разі невдачі українського контрнаступу Захід нібито перестане допомагати Україні. Вони посилаються на статтю на сайті The New York Times. Це — маніпуляція.

Як зазначають фахівці проєкту StopFake, насправді у статті The New York Times не йдеться, що гіпотетична невдача під час українського контрнаступу спричинить відмову Заходу у допомозі Україні. В оригінальній статті автори зазначають, що допомога на якийсь час може лише  ослабнути, а на Київ у цей період більше тиснутимуть та схилятимуть до перемовин із Росією.

На думку авторів статті, якщо це станеться, то до початку 2024 року Захід знову зможе допомагати в повному обсязі Україні — за цей час країни-партнери вироблять достатню кількість боєприпасів та військової техніки. Ба більше, під час свого візиту до Вашингтона міністр оборони Великої Британії Бен Воллес сказав журналістам, що «в період між цим та наступним роком Україна продовжить набирати обертів».

Так агітпроп намагається посіяти зневіру серед українського суспільства та переконати в тому, що на допомогу Заходу не варто сподіватися, як і на перемогу над Росією. Раніше «Детектор медіа» розповідав про меседж, що західні танки нібито не допоможуть Україні, а будуть вщент знищені Росією.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.