Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Грудня станом на 1029 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2598
Фейк
774
Маніпуляція
752
Меседж
540
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Фейк про мобілізацію 1000 студентів КНУ ім. Т. Шевченка

Російські телеграм-канали поширюють фото «документа» нібито від Київського національного університету ім. Т. Шевченка щодо «звільнення від навчання 1000 студентів у звʼязку з їх призовом на військову службу під час мобілізації». Крім того, в «документі» написано, що приводом для такого «наказу» стало звернення представників СБУ, а також Шевченківського районного ТЦК та СП у м. Києві. 

Проаналізувати цю інформацію взялися фахівці з Центру протидії дезінформації при РНБО. Вони зʼясували, що насправді зображення «документа» ― це черговий фотофейк російських пропагандистів. 

По-перше, його оформлення не відповідає вимогам законодавства до оформлення організаційно-розпорядчих документів. 

По-друге, нумерація «наказу» не відповідає нумерації, яку використовують для реєстрації наказів КНУ, що розміщені в публічному доступі. 

Зрештою, вигаданий «документ» містить чимало орфографічних помилок, що теж вказує на його неправдивість. 

Цей фейк зʼявився в рамках масштабної кампанії агітпропу з дискредитації процесу мобілізації в Україні. Пропагандисти спекулюють на чутливій темі для багатьох українців і вдаються до ось таких вигадок, що мають на меті деморалізувати суспільство, ввести його в оману та залякати. Раніше ми спростовували інформацію, що Зеленський нібито мобілізовує неповнолітніх.

Фейк Бабуся Урсули фон дер Ляєн нібито обіймала Гітлера, а її прадід був «головним нацистом»

Пропагандисти оприлюднили в соцмережах фотографію, на якій зображено Адольфа Гітлера, що нібито обіймається з бабусею Урсули фон дер Ляєн, президентки Європейської комісії. Також вони стверджують, що дід Урсули фон дер Ляєн, Карл Альбрехт Оберг, нібито був «головним есесівцем і поліцейським» і направив 100 000 людей до концтаборів. Проте ці твердження є неправдивими.

На них звернули увагу фахівці грузинського проєкту MythDetector. Вони з'ясували, що ці твердження виникли як жарт від американського дослідника Нормана Фінкельштейна. Інформація про справжню особу на фотографії не підтверджується джерелами, доступними для загального користування. Крім того, твердження про те, що дід Урсули фон дер Ляєн, Карл Альбрехт Оберг, був генералом СС, є хибним. Насправді прадід президентки Єврокомісії мав ім'я Фрідріх Карл Альбрехт і був підприємцем.

Фотографія, що поширюється в соцмережах, є скриншотом допису, опублікованого Норманом Фінкельштейном на його сторінці в мережі Х 23 листопада 2023 року. Фінкельштейн підписав пост як жарт, назвавши його «Фото з сімейного альбому Урсули фон дер Ляєн» та додавши вигадану цитату політикині: «Моя мила бабуся не мила руки протягом місяця після цього чудового випадку».

Справжня особа на фотографії залишається невідомою. Згідно з описом американського фотоагентства Getty Images, фотографія була зроблена у 1937 році в місті Букебург, де Гітлер обмінюється рукостисканням з «традиційно одягненою селянською дівчиною».

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати західних партнерів України та виправдати агресію Росії проти України.

Фейк Французькі війська нібито прямують до Румунії, щоб потім прибути до України

Інформація про те, що французькі війська вирушають до Румунії для протистояння з російською армією в Україні, активно поширюється в мережі. Зазначається, що вони будуть розташовані в Одесі. Проте ця інформація є фейком.

На це звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що подібна інформація спочатку з'явилася на новинному порталі FranceNews24 у мережі Х, але потім була видалена, адже виявилася неправдивою. Варто відзначити, що цей ресурс не є надійним джерелом інформації, оскільки не має контактної інформації та відомостей про власників або редакційну команду. Він також відзначається тим, що публікує виключно матеріали з проросійською спрямованістю.

Чутки про розміщення французьких військ в Одесі ширилися на тлі заяв президента Макрона про можливу військову допомогу Україні. Проте навіть якщо це станеться, військова інтервенція потребує дозволу відповідних органів влади, а в цьому випадку — Верховної Ради України. Також варто зазначити, що Франція вже розмістила свої війська в Румунії в рамках зміцнення східного флангу НАТО.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб залякати місцеве населення та дискредитувати західних партнерів. «Детектор медіа» вже писав про те, як іще на нещодавні заяви Макрона відреагував російський агітпроп.

Маніпуляція Генерал польської армії нібито заявив про мільйонні втрати України

В інтерв'ю для польського інформаційного телеканалу Polsat News ексначальник Генерального штабу Війська Польського Раймунд Анджейчак, згідно зі словами пропагандистів, висловив думку, що втрати України слід оцінювати мільйонами, а не сотнями тисяч. Проте ця інформація є маніпуляцією.

На неї звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що у своєму виступі Анджейчак згадав про втрати, пов'язані з масштабним потоком біженців та обмеженими ресурсами для мобілізації. Він сказав про певну загрозу, вказавши на нестачу людей в Україні і проблему з мобілізаційним потенціалом, заявляючи про «10 мільйонів біженців».

Однак оцінки Анджейчака щодо втрат не є точними. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень імені Михайла Птухи, понад 9 млн українців перебувають за кордоном, з них лише частина є біженцями, а інша — трудовими мігрантами або особами, що виїхали з країни раніше. За різними підрахунками, кількість українських біженців становить від 4,9 до 6,5 млн.

Дослідження Центру економічної стратегії також наводить інші цифри, вказуючи на меншу кількість українців за кордоном через війну. Оцінки реальних втрат військових України також варіюються, але не досягають мільйонів. Приблизні цифри загиблих та полонених містяться в матеріалах «Книги пам'яті полеглих за Україну», яка веде облік втрат унаслідок війни з 2014 року.

Пропагандисти часто виривають фрази відомих політиків та військовослужбовців з контексту, щоб драматизувати ситуацію та викликати зневіру українців.

Фейк Західні фармацевтичні компанії нібито проводили експерименти над пацієнтами психіатричного відділення лікарні в Маріуполі

Пропагандисти поширюють у російських медіа інформацію про те, що західні фармацевтичні компанії нібито проводили небезпечні експерименти з ліками від ревматоїдного артриту над пацієнтами психіатричного відділення лікарні №7 у Маріуполі. Зазначається, що ліки «могли сприяти виникненню ракових утворень лімфатичної і кровотворної систем», проте «досліджуваних» про це не інформували. З'явились «документи», які, за твердженням пропагандистів, свідчать про «кримінальну діяльність» цих фармацевтичних компаній. Серед них є брошура, яка нібито підтверджує ризик захворювання на лімфому, лейкемію та інші хвороби кровотворної системи. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що це дослідження не проводилося на базі психіатричного відділення лікарні №7 у Маріуполі, як твердять пропагандисти. Заяви щодо використання дітей та психічно хворих в експериментах є неправдивими. Згідно із законодавством України, учасники клінічних досліджень повинні бути повністю проінформовані про ризики та можливі побічні ефекти препаратів, які вони тестують.

Пропагандисти поширюють такі фейки, щоб дискредитувати західних партнерів України та викликати в населення паніку. Мовляв, на українцях випробовують біологічну зброю, а Росія рятує їх саме від цього. Втім цей фейк не відповідає законодавству України та реальності.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.