Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

30 Листопада станом на 1010 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2561
Фейк
766
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 20 січня

У випуску спростовуємо такі фейки: під час візиту до США Зеленський «підписав акт капітуляції», польський телеканал TVP-1 використав карту Польщі «з українськими територіями», Україна «використовує» заборонені протипіхотні міни італійського виробництва.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж Україна пропагує язичництво

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах і в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У ньому йдеться, що Україна хоче знищити православ’я та заразом пропагувати язичництво, адже на території України нібито не залишилося справжніх святинь після санкціонування церкви Московського патріархату. Саме тому, на думку пропагандистів, є підстави вважати, що процес відмови від Московського патріархату має на меті замінити канонічне православ’я «неоязичництвом». 

Проте, як розтлумачують аналітики проєкту EU vs Disinfo, українська влада не планує ані забороняти православ’я, ані тим більше пропагувати «неоязичництво». Парафії Української православної церкви Московського патріархату можуть вільно переходити до Православної церкви України, яка отримала Томос про автокефалію в січні 2019 року. До того ж 78% православних вірян заявляють про свою вірність Православній церкві України.

Поширюючи цей меседж, пропагандисти намагаються применшити значення Православної церкви України для українців, подаючи її як схизматичну, — таку, яка відділилася від справжньої, канонічної. На противагу цьому пропагандисти не припиняють позиціювати Московський патріархат як єдино можливий варіант сповідування православ’я. У такий спосіб вороги хочуть ідеологічно об’єднати українців та росіян задля просування наративу про один народ. Водночас ті, хто не визнає Московський патріархат, — грішники та розкольники. 

Фейк Росіяни знищили американський танк М1 «Abrams» під Соледаром

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах й у телеграм-каналах. У повідомленні йдеться, що російські військові під Соледаром знищили перший американський танк М1 «Abrams» із РПГ-18 «Муха». Це — неправда. 

Як пояснюють спеціалісти Центру протидії дезінформації, окупанти використали старе фото, яке знято навіть не в Україні. Ба більше, США ще не передали Україні жодного такого танка, що унеможливлює його знищення. 

Пропагандисти поширюють цей фейк із метою спотворення реальності та показу нібито того, що Україна постійно програє, й навіть американська потужна техніка не допомагає, адже росіяни успішно її знищують. На тлі раніше ініційованої військової допомоги від США роспропаганда намагається переконати людей у тому, що вся зброя неефективна та її легко можна знищити.  

Фото: Центр протидії дезінформації

Маніпуляція Польща виділила 1,5 мільйона рублів на підтримку російської армії

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах й у телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику на польську аудиторію. У повідомленні йдеться, що Польща зрозуміла, хто справжній у війні в Україні й готова допомогти поневоленій Росії: надіслала майже 100 тисяч злотих, або 1,5 мільйона рублів на допомогу російській армії. Автор повідомлення додає до публікації відео, в якому нібито збираються гроші. Проте це — маніпуляція. 

Насправді жодних офіційних заяв від Польщі щодо допомоги країні-агресору не було. Ми не можемо стверджувати, що людина справді не переказала кошти, проте це точно не є офіційною позицією країни. Як і польське керівництво, так і громадяни Польщі рішуче засудили широкомасштабну війну, спровоковану Росією проти України. Польща є і залишається відданим партнером України. 

Щодо відео, то воно опубліковане на пропагандистському ресурсі й демонструє процес зняття готівки з банкомата. Відео не супроводжується чи то коментарями героя, чи то самим героєм, адже відеодоробок містить змонтовані між собою частини відео, де показано як люди знімають готівку.

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти намагаються викривити реальність та показати, що Україна поступово втрачає підтримку навіть від найвідданіших партнерів. Мовляв, Україна скоро залишиться сама, оскільки нарешті весь світ дізнався, хто справжній агресор. Однак наші партнери не перестають засуджувати, санкціонувати країну-терориста, яка щодня вчиняє воєнні злочини проти українців. Також партнери продовжують підтримувати Україну, постачаючи зброю для боротьби з ворогом. 

Меседж Росія почала обговорювати ядерний удар по Україні через постачання Заходом важкої зброї

У мережі телегарм-каналів, які куруються російською розвідкою, почали поширювати меседж, що у відповідь на постачання важкої зброї в Україні Росія може застосувати ядерну зброю. Начебто про це попередила Україну британська розвідка.

Погрози ядерною зброєю — один з найпоширеніших меседжів російської пропаганди з початку війни. Так, ще у квітні пропаганда поширювала цей меседж, але тоді про «застосування Росією ядерної зброї» у зв’язку з тим, що Україна має визнати Крим та Донбас російськими. У разі, якщо вона відмовиться — «Росія залишає за собою право» застосувати зброю.

Ще одна хвиля обговорень «застосування ядерної зброї» відбулася в вересні, коли на тлі поразки російської армії під Харковом та звільнення українською армією Харківської області Путін проголошував початок мобілізації. Тоді й пізніше він заявляв, що «не блефує щодо використання ядерної зброї», якщо бойові дії почнуться на «територіях Російської федерації». Після цих заяв Росія анексувала деякі частини Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. І щодня на них тривають бойові дії, українська армія відтоді звільнила значну частину Херсонської області спільно з Херсоном, а також населенні пункти в інших регіонах, але ядерну зброю росіяни не застосували. Тепер пропаганда знову повертається до тези про «використання ядерної зброї», — тепер через дії Заходу, який врешті решт вирішив постачати Україні важку зброю.

Фейк Всесвітній економічний форум має на меті зменшити чисельність людей на Землі, зокрема і через війну в Україні

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах й у телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику. У ньому йдеться, що метою Всесвітнього економічного форуму є скорочення кількості людей до 1 мільярда «обраних», тому що у світі недостатньо місця і джерел для всіх. Для цього члени ВЕФ, на думку пропагандистів, розробили спеціальний план, який уже на стадії реалізації через війну в Україні та пандемію. Це — брехня. 

Як пояснюють фахівці Eu vs Disinfo, це пропагандистський вкид, побудований на конспірології. Всесвітній економічний форум — відома незалежна міжнародна організація. Як зазначено в програмі Щорічної зустрічі Форуму 2023, нинішній захід присвячений різним ситуаціям, зокрема війні в Україні та пандемії Covid-19. Порядок денний Форуму «зосереджуватиметься на розгляді важелів для розв'язання поточних викликів». 

Коли пропагандисти поширюють такі фейки та вдаються до конспірології, вони хочуть досягти спотворення реальності, яка вигідна агітпропу для висловлення своїх наративів. Мовляв, війна в Україні ще давно була запланована третіми сторонами, й Росія до цього непричетна. Так Росія розмиває межі й виправдовує себе, створює видимість, що люди в Україні гинуть не через її агресію, а через змову великих організацій. 

Фейк Зеленський підписав акт капітуляції під час візиту до США

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах й у телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику на польську аудиторію. У ньому йдеться, що Зеленський підписав акт про капітуляцію ще під час візиту до США. Мовляв, один із високопосадовців взяв автограф у президента, а насправді це був не просто папірець із підписом, а справжній акт про капітуляцію. Відтак, Володимир Зеленський його підписав, навіть не знаючи про це, та й заразом визнав поразку у війні. Буцімто президенту скоро доведеться скласти свої обов’язки. Автори повідомлень до публікації додають імовірний акт капітуляції. Однак — це неправда. 

Насправді жодного акта про капітуляцію підписано не було. Ще від початку повномасштабного вторгнення Володимир Зеленський казав, що Україна не капітулюватиме. Водночас серія переговорів, проведена між українською та російською сторонами у лютому-березні 2022 року, переконала українське керівництво, що Росія добивалася одного, а саме швидкої капітуляції України й визнання перемоги Росії. Проте Україна не погодилася й закликала до негайного припинення вогню Росією. Так званий документ, який прикріпили пропагандисти, містить орфографічні та лексичні помилки, що свідчить про його компіляцію. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти намагаються підживити наратив, що Америка хоче позбутися Зеленського: вона ладна аж на такі хитрощі заради цього. Нібито це все таємний план, змова проти президента, а він навіть не підозрює, як, мовляв, насправді його підтримують найвідданіші партнери.

Фейк ЄС та НАТО планують розв’язати світову війну

Таке повідомлення ширять пропагандисти у соціальних мережах й у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У ньому йдеться, що ЄС і НАТО хочуть розв'язати світову війну. Декларація про співпрацю, нещодавно підписана між ЄС і НАТО, однозначно нібито свідчить, що НАТО керує Європейським Союзом. Пропагандисти запевняють, що керівники цих організацій хочуть розв'язати широкомасштабну війну, спрямовану на агресію проти Росії. Проте — це неправда. 

За словами аналітиків EU vs Disinfo, 10 січня 2023 року ЄС і НАТО підписали Спільну декларацію про співпрацю, яка акцентувала стратегічне партнерство між НАТО та ЄС, засудила російську агресію проти України та представила НАТО як основу європейської та американської колективної оборони. Декларація про співпрацю ЄС — НАТО спрямована на посилення механізму колективної оборони — цей документ не передбачає жодних агресивних дій проти Росії.

Відтоді, як Росія розпочала агресивні дії проти України, російські офіційні особи звинуватили НАТО у серії погроз і ворожих дій. НАТО є оборонним альянсом, основними цілями якого є підтримка миру та захист незалежності, безпеки та територіальної цілісності його членів.

Викриття У мережі поширюють діпфейк із Юрієм Луценком

В українському сегменті соціальних мереж поширюють відео із начебто Юрієм Луценком після тяжкого бою в Соледарі на Донеччині. Зокрема, на своїй особистій сторінці опублікував скрін з відео й волинський політик Володимир Бондар. Проте за даними фактчекерів проєкту  «Брехунець», це відео — діпфейк. 

Як ідеться у повідомленні фактчекерів, за допомогою спеціальних програм автори створили так званий діпфейк, адже на кадрах відео зображений чоловік у військовій формі, справді  схожий на українського політика Юрія Луценка. Протягом відео обличчя героя сильно рухається, воно збільшується чи зменшується у розмірах, що не властиво для живого, не підсобного відео. Аналітики переконані: автори ролика взяли фотографію військового й за допомогою комп'ютерних технологій наклали на нього обличчя Луценка. 

Ба більше, відео записане на кілька секунд та в ньому присутній лише музичний супровід, хоча сам військовий на відео мовчить і жодного коментаря не додає.

Проте Юрій Луценко справді бере участь у бойових діях на сході України й виконує завдання в районі Бахмута та Соледара. Про це на своїй сторінці у фейсбуці нещодавно написала його дружина Ірина Луценко. 

«Однак на відео, яке так активно поширюють користувачі соцмереж, зображений насправді не політик», — пишуть фактчекери. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.