Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна нібито знову зірвала обмін полоненими

Пропагандистські телеграм-канали продовжують поширювати фейк про те, що Україна нібито зриває обмін військовополоненими, посилаючись на фальшиві списки з мобілізованими, які раніше не мали стосунку до армії. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Насправді Україна послідовно виступає за обмін полоненими, і пропозиція президента Зеленського про обмін «всіх на всіх» ігнорується саме Росією. Омбудсман Дмитро Лубінець зазначив, що її заяви про відмову України від обмінів є частиною інформаційно-психологічної операції (ІПСО).

Крім того, Кремль маніпулює акціями родичів військовополонених, щоб створювати напругу в українському суспільстві, використовуючи їх як інструмент пропаганди. Кремль активно поширює фейкові твердження, спрямовані на дискредитацію України в питаннях обміну полоненими. 

Меседж Нова дезінформаційна кампанія Росії про мобілізацію жінок

Пропагандисти у грудні активізували свої зусилля, почавши нову дезінформаційну кампанію про мобілізацію жінок. Це сталося після оновлення правил військового обліку, які стосуються лише добровільної базової підготовки. Про підбірку меседжів у рамках кампанії написав Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

З 1 січня нібито стартує тотальна мобілізація жінок

Це безпідставне твердження. Згідно із законодавством України, жінки можуть стати на військовий облік лише за бажанням і лише за відповідності своїх професій військовим спеціальностям. Масової мобілізації жінок не передбачено. Поширення цього меседжу має на меті створити паніку серед жінок та їхніх сімей.

Жінок буцімто силоміць мобілізують і кидають у буси

Ворожі пропагандисти посилаються на історії або відео, які зазвичай є постановочними. Такі заяви покликані викликати страх перед владою та військовими структурами, хоча насправді жінки в Україні можуть долучатися до ЗСУ лише добровільно.

90% жінок нібито гинуть у перші хвилини бою

Це фальшивий статистичний показник, що використовується для дискредитації Збройних сил України. Немає жодних підтверджень або офіційних даних, які б свідчили про такі втрати серед жінок. Навпаки, жінки, які служать у ЗСУ, зазвичай мають високий рівень підготовки.

Жінок нібито мобілізують обманом

Цей меседж націлений на дискредитацію державних інституцій, підрив довіри до військових комісаріатів та створення атмосфери страху. 

Загальна мета таких фейків — підрив суспільного спокою, формування недовіри до влади, деморалізація суспільства та створення вигідного Росії інформаційного хаосу.

Викриття Як Росія приховує втрати серед північнокорейських військових

Російська пропаганда навмисно замовчує участь військовослужбовців із КНДР у бойових діях на території Курської області, уникаючи згадок у державних медіа та звітах військових кореспондентів. Про це пише Центр протидії дезінформації при РНБО.

За даними, доступними станом на зараз, втрати серед північнокорейських солдатів становлять понад 200 осіб, включно з убитими й пораненими. Свідченням цього є численні відеоматеріали, які демонструють переповнені госпіталі, створені спеціально для солдатів із КНДР у Курській та Московській областях.  

Такі факти підкреслюють прагнення російської сторони приховати масштаби залучення іноземних сил з боку агресора і їхні втрати, що підтверджує відсутність прозорості у діях Росії. Російські пропагандисти поширюють інформацію про участь північнокорейських військових та приховують їхні втрати з кількох причин. Зокрема, замовчування втрат дозволяє створювати ілюзію успіхів на фронті. Уникання таких тем допомагає підтримувати пропаганду без слабких місць, що можуть бути використані для контрнаративів.

Фейк Несправжнє відео з українським військовим, який заявляє, що російський полон – це «кращий вибір»

У TikTok активно поширюється відео, в якому нібито український військовослужбовець говорить про значні втрати, критикує командування та заявляє, що російський полон – це «кращий вибір». Втім це фейк.

Про це пише Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці з’ясували, що це відео є результатом використання технології дипфейк. Аналіз показує неприродність вимови персонажа, а також інші відео на сторінці підтверджують, що її контент створено для маніпуляцій.

Основна мета цього фейку – підірвати довіру до ЗСУ, створити паніку серед громадян і деморалізувати військових. TikTok обрано через його популярність і швидкість поширення інформації. Такі дипфейки вводять людей в оману, якщо не проводити детального аналізу. Центр співпрацює з адміністрацією TikTok, щоб зменшити обсяг дезінформації, яка поширюється російськими пропагандистами на платформі. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.