Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Несправжнє графіті в Маямі проти Зеленського

Пропагандисти поширюють у проросійських анонімних телеграм-каналах зображення, нібито зроблене в Маямі (США). На ньому можна побачити графіті з мухобійкою в кольорах американського прапора, яка розчавлює президента України Володимира Зеленського у вигляді мухи. Авторкою графіті нібито є американська мисткиня Antigirl, про що буцімто написала Al Jazeera. Втім це — фейк. 

Жодних доказів, що це графіті справді існує в Маямі, немає. Про нього немає жодної інформації ні на офіційних профілях мисткині в соцмережах, ні на її офіційному сайті, ні на сайті Al Jazeera. У подібних випадках фейкери часто створюють зображення через графічні редактори, додаючи політичні символи для провокації.

Образ «мухобійки» з американським прапором і «мухи-Зеленського» є принизливою метафорою, що спрощує складний контекст війни в Україні та міжнародної підтримки. Це знецінює боротьбу українського народу. Подібні фейки поширюють для стимулювання антиукраїнських настроїв серед американської аудиторії. Ще однією метою таких фейків є викликати сумніви в українців щодо міжнародної підтримки та підірвати їхню віру в майбутнє.

Фейк Міністр охорони здоров’я нібито заявив про скорочення витрат на протезування та реабілітацію військових

У соціальних мережах поширюють інформацію, нібито Україна планує скоротити витрати на протезування та реабілітацію військових із 2025 року. Це приписують міністру охорони здоров’я України Віктору Ляшку разом із вигаданою цитатою про відсутність відповідальності держави перед військовими. Однак насправді це фейк.

Про це пише StopFake. Фахівці проєкту з’ясували, що жодних подібних заяв Ляшка ні в офіційних джерелах, ні в медіа не існує. Ба більше, на 2024 і 2025 роки держава не лише не скоротила, а й збільшила фінансування відповідних програм.

Згідно з бюджетом, у 2024 році на первинне протезування і засоби реабілітації виділили 4,3 млрд грн, що на 40% більше, ніж торік. У 2025 році ця сума зросте до 4,6 млрд грн. Також передбачено 1,1 млрд грн на високотехнологічне протезування. На послуги реабілітації в бюджеті заклали 5,7 млрд грн, і вони залишаються безкоштовними для військових і цивільних.

Російські пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб поглиблювати в українському суспільстві недовіру до держави та її соціальних програм. Така дезінформація спрямована на дискредитацію української влади, звинувачуючи її в нібито байдужості до постраждалих військових, поширення паніки та розчарування серед військових і їхніх сімей. Цей фейк також використовується для зміщення уваги від реальних проблем російської сторони.

Маніпуляція ЄСПЛ нібито визнав заборону «георгіївської стрічки» в Україні порушенням свободи вираження думок

У соціальних мережах та на проросійських сайтах пропагандисти активно поширюють інформацію, що Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) нібито визнав заборону «георгіївської стрічки» в Україні порушенням свободи вираження думок. Втім це  маніпуляція, покликана дискредитувати Україну та підживлювати російські наративи.

Про це написали фахівці проєкту StopFake. Вони з’ясували, що насправді у справі «Борзих проти України» ЄСПЛ ухвалив, що заборона використання «георгіївської стрічки» є виправданою і не суперечить статті 10 Європейської конвенції з прав людини. Рішення підкреслює, що стрічка набула символічного значення, асоційованого з агресором, у контексті російсько-української війни. Заборона була частковою, допускаючи використання в нагородах до 1991 року. Заявник — Юрій Борзих, колишній військовий — стверджував, що хотів носити стрічку 9 травня. Він не зміг довести, що заборона суттєво вплинула на його життя чи завдала психологічних страждань. ЄСПЛ визнав дії України такими, що лежать у межах розсуду держави, спрямованих на захист національної безпеки під час війни. 

Тому твердження про те, що ЄСПЛ визнав заборону «георгіївської стрічки» порушенням свободи вираження, не відповідають дійсності. Це спроба російської пропаганди створити дезінформаційний ефект та дискредитувати заходи України з протидії символам, пов’язаним із ворожою агресією.

Меседж Французькі та польські військові нібито влаштували у Селидовому “інсценізацію у стилі Бучі”

Пропагандисти регулярно стверджують, що трагедія в Бучі 2022 року нібито інсценізована та є “операцією під фальшивим прапором”, щоб звинуватити Росію у злочинах, яких вона не скоювала. Мовляв, те саме було організовано Зеленським та його владою в Селидовому наприкінці жовтня 2024 року перед тим, як російські війська увійшли в місто, щоб заплямувати репутацію Росії, коли на Заході заговорили про мирні переговори. Зловмисники нібито розмовляли французькою та польською мовами і були одягнені в українську форму. Втім це неправда. 

Про це пише EUvsDisInfo. Фахівці проєкту наголошують, що такі твердження є прикладом дезінформації, спрямованої на перекладання провини з Росії та дискредитацію доказів її воєнних злочинів. Такі заяви поєднують заперечення задокументованих злочинів, необґрунтовані звинувачення проти президента Зеленського та вигадані історії про іноземних найманців для створення плутанини. Масове вбивство у Бучі під час російської окупації у 2022 році включало позасудові страти, тортури та зґвалтування. Незалежні розслідування, свідчення очевидців і супутникові знімки підтверджують ці злочини. 

Обвинувачення щодо Селидового, ймовірно, є спробою відвернути увагу від розслідувань злочинів російських військових, задокументованих на відео. Такі наративи Росії покликані перекласти провину, посіяти сумніви та послабити підтримку України. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Відео, де працівники одеського ТЦК нібито вручали повістки у костюмах Дідів Морозів

Пропагандистські телеграм-канали активно розповсюджують інформацію про те, що в Одесі працівники ТЦК та СП нібито вручали повістки в образах Дідів Морозів. Втім це - неправда.

Про це пише Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці з’ясували, що насправді це відео не має жодного стосунку до роботи територіальних центрів комплектування. На записі зображені волонтери, які організували благодійну акцію для дітей, щоб привітати їх зі святами та зібрати подарунки для малечі з Херсонської області, яка постраждала через війну.

Такі фейки використовуються для того, щоб підривати довіру до ТЦК та СП, створювати негативне враження про мобілізацію та розповсюджувати панічні настрої серед населення. Пропагандисти часто застосовують подібні маніпулятивні техніки, щоб спотворювати реальні події та дискредитувати владу України.

Фейк Підробка відео з американського шоу, де нібито насміхаються з втрат ЗСУ

Російські пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах та медіа відео, на якому журналісти американського шоу «Good Day Sacramento» нібито насміхаються з бойових втрат ЗСУ. Втім воно є підробкою.

Про це пишуть Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки та Укрінформ. Саме фахівці Укрінформу з’ясували, що оригінал відео датований груднем 2019 року. Це підтверджують новорічні прикраси у студії, ідентичні тим, які були у випуску тоді. У сучасних епізодах шоу використовуються зовсім інші декорації. Крім того, на підробленому відео немає великої маски героя Грінча, яка була в реальному випуску. Саме шоу має суто розважальний формат, де ведучі жартують і висвітлюють місцеві події, а не обговорюють політичні чи військові теми. 

Такі дії вчергове демонструють методи інформаційної війни Росії, які включають спотворення реальності для досягнення пропагандистських цілей. Цей фейк спрямований на поширення неправдивих меседжів про ЗСУ, зниження морального духу українських військових та деморалізацію суспільства.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.