Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Уряд України нібито витрачає 72 мільйони гривень на 900 тисяч повісток

Пропагандисти стверджують в анонімних телеграм-каналах, що уряд України нібито витрачає 72 мільйони гривень на друк і розсилку 900 тисяч повісток для мобілізації до кінця 2024 року, при цьому сума витрат на самі повістки начебто становить лише 18 мільйонів гривень. Залишок у 54 мільйони гривень, за словами пропагандистів, буде використано непрозоро або розкрадено, натякаючи на корупцію в українському уряді. Пропагандисти використовують цей фейк для маніпуляції цифрами, стверджуючи, що вартість друку однієї повістки становить близько 20 гривень. Втім це - фейк.

Як видно зі скриншота новини на «Українській правді», на яку посилаються пропагандисти у деяких публікаціях із цим фейком, 72 мільйони гривень — це загальна сума, що передбачає витрати не лише на друк повісток, але й на організацію доставки через поштові послуги. Це включає в себе оплату друку, пакування, розсилку, а також накладні витрати, пов'язані з централізацією та забезпеченням процесу. Крім того, вартість однієї повістки включає не лише витрати на папір та друк, а й на супутні елементи, такі як підтвердження отримання та інші логістичні процедури, які забезпечують ефективність і точність доставки.

Фейк спрямований на створення образу корумпованого уряду, що нібито неправильно розпоряджається бюджетними коштами. Пропагандисти намагаються зруйнувати довіру громадян до української влади та підважити підтримку мобілізаційних процесів. Російські пропагандисти намагаються вплинути на населення України, створюючи відчуття, що держава неефективно використовує ресурси під час війни. Поширюючи неправдиві заяви про надмірні витрати і корупцію, пропагандисти намагаються викликати незадоволення серед населення, особливо в умовах економічної та соціальної напруги, викликаної війною. Створення образу корумпованої України також може вплинути на міжнародну спільноту, яка надає підтримку Україні. Пропаганда намагається підірвати довіру міжнародних партнерів до ефективності управління в Україні та доцільності надання подальшої допомоги.

Меседж Що цього разу говорив на Генасамблеї ООН Лавров

Під час виступу на Генеральній асамблеї ООН міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров повторив набір типових кремлівських тез, спрямованих на дискредитацію Заходу, ЄС та виправдання російської агресії. Його промова стала черговою спробою поширити дезінформацію на міжнародній арені, звинувачуючи Захід у всіх світових проблемах. Підбірку головних меседжів із неї зробив проєкт EUvsDisInfo.

Лавров намагався перекласти відповідальність за повномасштабне вторгнення Росії в Україну на Захід, зокрема через міф про «експансію НАТО». Ця дезінформація є класичним прикладом того, як Росія багаторазово повторює неправдиві твердження з метою зробити їх більш правдоподібними. Кремль стверджує, що Захід провокує Росію, коли незалежні країни, зокрема Україна, реалізують своє право обирати власну зовнішню політику і приєднуватися до НАТО.

Росія також маніпулює принципом самовизначення, стверджуючи, що жителі тимчасово окупованих територій України нібито «обрали» стати частиною Росії. Це твердження використовується для виправдання агресії проти України, хоча насправді Росія порушує права українців і силоміць анексує їхні території, зокрема у Криму та на сході.

Одним із головних інструментів Росії є просування меседжу про «неонацистський режим» у Києві, який нібито загрожував жителям окупованих територій. Такі заяви спрямовані на виправдання агресії та зміщення фокусу з російських воєнних злочинів, які здійснюються в Україні. Цей міф використовується для того, щоб дискредитувати підтримку Заходом України та виставити Росію «захисником» нібито пригноблених.

Росія намагається перекласти відповідальність за свої дії на Захід, стверджуючи, що Україна нібито готувалася до нападу на схід і Крим за підтримки західних країн. У такий спосіб Кремль виправдовує своє вторгнення як превентивну дію. Звинувачення на адресу НАТО, США та ЄС покликані посіяти недовіру до цих країн і розколоти міжнародну підтримку України. Росія поширює міфи про «неоколоніальні практики» Заходу, намагаючись отримати підтримку серед країн Африки, Азії та Латинської Америки. Російська дезінформація орієнтована на створення хибної картини конфлікту на міжнародній арені, виставляючи Росію як жертву агресивних дій Заходу та України.

Викриття Російські кіберзлочинці потрапили під санкції трьох країн за поширення шкідливого програмного забезпечення

Російські кіберзлочинці з угруповання Evil Corp. потрапили під санкції з боку США, Великої Британії та Австралії. Про це пишуть фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Це кіберугруповання відповідальне за створення і розповсюдження шкідливого програмного забезпечення Dridex, яке використовувалося для зараження комп'ютерів і викрадення облікових даних із сотень банків та фінансових установ у понад 40 країнах світу. Згідно з заявами Міністерства фінансів США та уряду Великої Британії, ці атаки завдали збитків американським та міжнародним фінансовим установам і їхнім клієнтам на понад $100 мільйонів.

Під санкції потрапили:

- Максим Якубець, який тривалий час очолював діяльність угруповання та розвивав тісні зв'язки між Evil Corp. та російськими спецслужбами, ФСБ і ГРУ.

- Едуард Бендерський, колишній офіцер ФСБ, та Олександр Риженков, друг Якубця, якого звинувачують у використанні шкідливої програми-вимагача BitPaymer для атак на американських громадян.

- Віктор Якубець, батько Максима Якубця.

Велика Британія ввела санкції проти 16 членів угруповання Evil Corp., які передбачають замороження активів і заборону на в'їзд до країни.

Фейк У школах України нібито змушують учнів здавати гроші на генератори і в разі відмови платити їх не допускають до навчання

Пропагандистські російські анонімні телеграм-канали поширюють фотографії зі списками «боржників», стверджуючи, що дітей нібито відсторонюють від уроків через несплату збору на покупку генератора. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Його фахівці з’ясували, що поширюване зображення є підробкою. По-перше, в українських школах не вішають портрети президентів над дошками, за винятком кабінетів керівництва навчального закладу. По-друге, прізвища в списку на фотографії виглядають неправдоподібно — всі вони виключно українського походження, хоча в класах зазвичай можна зустріти дітей з прізвищами різного походження. Також у прізвищах «Лісенко», «Петріченко» і «Сідоренко» допущені помилки, характерні для російської мови — замість української літери «и» вжито «і». Згідно з відповіддю Міністерства освіти та науки України на запит hromadske, понад 80% шкіл в Україні вже забезпечені генераторами, і органи місцевого самоврядування продовжують їх закуповувати.

Пропагандисти намагаються створити негативний образ шкіл в Україні, показуючи їх як установи, які змушують дітей та їхніх батьків нести додаткові фінансові тягарі. Це спрямовано на підрив довіри до шкільної системи та влади. Російська пропаганда намагається посіяти ворожнечу та недовіру серед українців, зображуючи шкільні заклади як корумповані структури, які несправедливо тиснуть на дітей і їхні родини. Такий фейк може сприяти деморалізації населення, особливо в умовах війни, коли і без того існують енергетичні труднощі через атаки на інфраструктуру. Мета — викликати відчуття безнадійності серед громадян. Ці фейки також можуть бути спрямовані на міжнародну аудиторію, щоб зобразити Україну як країну, яка не може забезпечити базові потреби своїх громадян, і таким чином знизити рівень підтримки з боку міжнародної спільноти. Таким чином, цей фейк є черговою спробою російської пропаганди маніпулювати громадською думкою і підривати єдність українського суспільства та його міжнародну підтримку.

Маніпуляція Влада України нібито побоюється зимових протестів через відключення електроенергії

Пропагандисти стверджують в анонімних телеграм-каналах, що взимку українці нібито можуть вийти на масові протести через відключення світла, і влада боїться цього сценарію. Мовляв, про це пише The Washington Post, цитуючи «неназваного чиновника з Києва». Втім це - маніпуляція.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що в оригінальній статті йдеться лише про те, що цієї зими можуть виникнути серйозні проблеми через ймовірні енергетичні труднощі, викликані російськими ударами по інфраструктурі. Консенсус серед українців полягає в тому, що саме Росія несе відповідальність за удари по енергетичних об’єктах України, що призвело до масових відключень електроенергії. 

Пропагандисти намагаються створити образ слабкої влади, яка не контролює ситуацію та боїться протестів. Це спрямовано на підрив довіри українців до власного уряду. Росія намагається викликати паніку і незадоволення серед населення, поширюючи страх перед енергетичною кризою та відключеннями світла. Поширення таких фейків також націлене на деморалізацію українців, спонукаючи їх вважати, що ситуація в країні погіршується і уряд не здатний впоратися з викликами. Фейк має на меті показати, що всередині країни є розбіжності та напруга, що нібито можуть призвести до масових протестів, щоб зменшити міжнародну підтримку України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.