Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Листопада станом на 994 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2528
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Україна нібито готує ядерну катастрофу у рамках свого нового контрнаступу

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах поширюють інформацію, про новий контрнаступ України, який нібито розробило вище українське командування. Він нібито включає наступ на Енергодар, щоб отримати контроль над Запорізькою АЕС. Мовляв, Україна готова піти на ризик атомної катастрофи, щоб врятувати свою енергетичну систему. 

Цей меседж має на меті створення паніки та страху серед населення і міжнародної спільноти, пов'язуючи можливі дії України з загрозою ядерної катастрофи. Розглянемо детальніше його маніпулятивні елементи та мету пропагандистів. Пропагандисти хочуть змусити людей повірити у те, що саме дії України, а не Росії можуть призвести до ядерної катастрофи. Мовляв, вона готова ризикувати глобальною безпекою для досягнення своїх цілей. Формулюваннями про «інсайдерську інформацію», пропагандисти намагаються створити враження достовірності. Проте, найчастіше такі слова вони використовують, щоб приховати відсутність у них будь-яких достовірних джерел, які би підтверджували бажане.

Росія часто використовує погрози ядерною зброєю чи атаками атомних електростанцій як інструмент залякування та впливу на міжнародну спільноту. Пропаганда активно використовує тему ядерної безпеки для досягнення, щоб примусити міжнародне співтовариство та Україну до поступок і компромісів на користь Росії шляхом створення страху перед ядерною катастрофою. А також відвернути увагу від агресивних дій Росії в Україні. У цілому, російська пропаганда створює суперечливі чи сенсаційні повідомлення, щоб плинути на здатність тих, хто їх аудиторій відрізняти правду від брехні.

Фейк «Бабель» нібито опублікував цитату української режисерки з ідеєю фільму «Волинська різанина бензопилою»

Пропагандисти поширюють у соцмережах фейкову цитату режисерки Ірини Цілик, яку нібито опублікувало видання «Бабель». У ній ідеться: «З нами вів переговори американський режисер. Він хотів зняти фільм “Волинська різанина бензопилою”. Ми відмовилися, але зараз я вже думаю, що дарма. Підлі поляки тикатимуть нас у різанину носом, як кошенят, поки їм це вигідно, і блокуватимуть наш вступ до ЄС до останнього». Проте головна редакторка видання підтвердила в соцмережах, що такої цитати у виданні ніколи не було.

Польща є важливим союзником України, особливо в контексті російської агресії та інтеграції України до ЄС. Підсилення конфліктів на основі історичних подій, таких як Волинська трагедія, покликана погіршити дипломатичні відносини та співпрацю між країнами. Це може вплинути на суспільну думку, створюючи негативний образ сусідньої Польщі та її політики

Поширення фейкових цитат і дезінформації про українських діячів культури може знизити рівень підтримки України з боку Польщі та інших європейських країн. Росія хоче в такий спосіб ускладнити процес вступу України до ЄС та інших міжнародних організацій. Такі фейки допомагають відвернути увагу від реальних проблем, пов'язаних з російською агресією, та перенести фокус на інші проблеми.

Фейк В українських шкільних підручниках з історії нібито пишуть, що Гітлер є визволителем України

Пропагандисти поширюють фото нібито українського шкільного підручника з історії для старших класів. У ньому Гітлера названо «німецьким державним діячем і політиком», що звільнив Львівську область під час Другої світової війни. Цю інформацію поширили в анонімних телеграм-каналах іншими мовами, включаючи болгарську, французьку, англійську та російську. Втім це - фейк.

Приклади постів із фейками про Гітлера, які спростували  німецькі і австрійські фактчекери

AFP та австрійсько-німецький хаб GADMO перевірили всі поточні підручники з історії України і не знайшли такої сторінки чи твердження. Експерти, яких вони опитали, підтвердили, що прославляння нацизму заборонено українським законодавством. У 2015 році український парламент заборонив пропаганду нацистських і комуністичних режимів. Всі підручники мають бути затверджені Міністерством освіти і науки та Інститутом модернізації змісту освіти.

В українських школах історію починають вивчати з п'ятого класу, а детально Другу світову війну — з десятого класу. Всі підручники оновлюються кожні п'ять років, останнє оновлення відбулося в 2022 році. AFP виявила, що в жодному підручнику Гітлера не зображують як «визволителя». Навпаки, описують мільйони смертей і злочини нацистів в Україні.

Поширюючи таку неправдиву інформацію, пропагандисти намагаються зобразити Україну як країну, яка підтримує нацистську ідеологію. Поширення фейків про нацистську ідеологію в Україні підтримує риторику Кремля про «денацифікацію» як одну з причин російського вторгнення. Це створює видимість морального обґрунтування для агресивних дій Росії. Поширення таких фейків може спонукати міжнародних партнерів сумніватися в необхідності підтримки України, зменшуючи економічну, політичну та військову допомогу. 

Меседж В Україні нібито утискають правозахисників

Рішення суду про утримання під вартою колись ведучого телеканалу «1+1» та інших, а нині російського пропагандиста Жана Новосельцева в Україні нібито демонструє показове покарання громадян, які відстоюють свої права. Про це стверджують пропагандисти.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки роз’яснює, що Жан Новосельцев не є журналістом або правозахисником, а відомий як поширювач фейків і соратник антивакцинатора Остапа Стахіва. 23 липня Служба безпеки України затримала його за заклики до збройного опору працівникам ТЦК та спроби дестабілізувати ситуацію в країні. Новосельцев і його спільники, серед яких псевдоексперти та адміністратори інтернет-спільнот, поширювали неправдиву інформацію про українських військових і публікували персональні дані захисників України та правоохоронців. Усі вони видавали себе за журналістів, повідомляє СБУ. Новосельцев також поширював теорії змов і фейки про війну та енергетичну ситуацію в Україні.

Російська пропаганда використовує цей інфопривід для дискредитації української влади та створення недовіри до державних інституцій. Це частина інформаційної війни, спрямованої на послаблення внутрішньої єдності України та підрив її міжнародної репутації.

Фейк Пропалестинський мітинг у центрі Києва

Російські пропагандисти поширили в анонімних телеграм-каналах інформацію про нібито мітинг на підтримку Палестини, який відбувся на Софійській площі в Києві. Вони ілюстрували її відеозаписом, що буцімто підтверджує проведення акції протесту. Причиною для акції начебто стало вбивство в Ірані лідера політбюро ХАМАСу Ісмаїла Ханії. Пропагандисти також наголошували, що в Україні заборонені масові акції через воєнний стан. Однак це - фейк.

Центр протидії дезінформації при РНБО з’ясував, що ця новина не відповідає дійсності. Відеозапис, який поширюють пропагандисти, був знятий ще у 2021 році на пропалестинській акції, організованій проросійськими силами.

Такі фейки можуть створювати напругу між різними етнічними та релігійними групами в Україні, спричиняючи внутрішні конфлікти. Росія намагається перенести фокус уваги зі своїх воєнних злочинів та агресивних дій, створюючи фальшиві скандали в Україні. Відповідно, поширення таких фейкових новин є частиною стратегії Росії, спрямованої на підрив стабільності та дискредитацію України на міжнародній арені.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.