Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Січня станом на 1046 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2611
Фейк
778
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Фейк про те, що командир 154-ї бригади заспокоює власних бійців прогнозами української ворожки

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що командир 154-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Олександр Щербина нібито користується послугами української ворожки — Марії Тихої. За словами пропагандистів, перед відправленням на передову військові 154-ї бригади нібито за окрему плату, у середньому до тисячі гривень, можуть «дізнатися свою долю». Ворожка передбачає їм успішну операцію, із якої вони обов’язково вийдуть цілі на неушкоджені. 

Насправді це ― фейк, повідомляють у проєкті VoxCheck. Немає доказів, що Марія Тиха надає послуги командиру 154-ї окремої механізованої бригади Олександру Щербині. Він жодного разу не згадував про будь-яких ворожок на своїх сторінках у соцмережах.

Окрім цього, першоджерелом цієї інформації є проросійський телеграм-канал «Укропский фреш», у його дописах регулярно дискредитують українських військових. 

Марія Тиха дійсно займається астрологією, екстрасенсорикою й називає себе відьмою. В етерах різних ютуб-каналів жінка гадає на картах Таро про майбутні російські обстріли, передбачає «Майдан» у Москві, кінець війни тощо. Але далеко не всі її прогнози здійснюються. І астрологія, і екстрасенсорика є псевдонаукою, а прогнози від подібних псевдоекспертів не підкріплені фактами, додають у VoxCheck. 

Раніше ми фіксували фейк про те, що СБУ нібито затримує тарологів, ворожок та екстрасенсів, які передрікають військові успіхи Росії.

Фейк Обман про меню в кафе із завищеними цінами для українських військових

У проросійському сегменті мережі поширюють інформацію, що в одному з українських кафе нібито є меню з різними цінами для цивільних і військових. Ці меню нібито мають назву «стандартне» та «для військових» відповідно, з аналогічними стравами та завищеними цінами для другої категорії. Як «доказ» цьому пропагандисти додають відповідне фото. 

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck.

Скориставшись функцією зворотного пошуку зображення від Google, вдалося зʼясувати, що цю «новину» поширюють лише російські пропагандистські ресурси. Імовірним же першоджерелом фото є російський телеграм-канал «На самом деле в Херсоне». Також невідома ані назва закладу, де нібито є подібне меню, ані його адреса. Скоріш за все це просто відредаговане фото або постановний знімок.

Зазвичай подібні випадки дискримінації українських військових набирають розголосу в медіа та соцмережах. Проте жодні надійні українські видання не повідомляли про цей інцидент. 

Раніше ми спростовували інформацію, що в деяких українських магазинах ввели податок 20% для працівників ТЦК.

Фейк Фейкова обкладинка журналу El Jueves із заголовком «Третя світова війна відкладається»

Російські телеграм-канали поширюють нібито нову обкладинку іспанського журналу El Jueves. На ній зображено карикатуру з президентом України Володимиром Зеленським, який застрелився через перемогу Дональда Трампа на президентських виборах у США, та відповідний заголовок: «Третя світова війна відкладається».

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Утім, це ― фейк, пишуть у проєкті VoxCheck. Обкладинка журналу El Jueves, яку поширюють пропагандисти, ― несправжня. На ній вказано номер випуску №2406. У листопаді під цим номером журнал опублікував три щотижневі випуски (№2406-01, №2406-02, №2406-03). І на жодній з обкладинок цих випусків не згадують Україну, Зеленського чи Третю світову війну. 

Оригінальні випуски журналу El Jueves за листопад

El Jueves — іспанський сатиричний журнал, який виходить щотижня та оформлює свої обкладинки у вигляді карикатур. 

За час повномасштабної війни ми зафіксували щонайменше вісім фейкових обкладинок журналу El Jueves, які створили пропагандисти. Детальний розбір кожної сфабрикованої обкладинки можна знайти тут.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Відеофейк, у якому нібито українські бійці спалюють книжки Трампа

Російські пропагандистські джерела поширюють у мережі відео, у якому нібито українські військові з бригади «Азов» демонстративно спалюють кілька книжок авторства Дональда Трампа та Тоні Шварца «Мистецтво укладати угоди». На відео нібито українські бійці називають Трампа «зрадником» і «боягузом» і кажуть, що їм не потрібен його мирний план. Пропагандисти коментують це відео, мовляв, в українській армії Трампа визнали «фейковим президентом» і в знак протесту почали палити його книги. 

Скриншот із пропагандистського відео

Насправді відео, яке поширюють у мережі, є постановним. На це вказує кілька фактів. По-перше, закадровий голос звучить ламаною українською й відчутний акцент у мові чоловіка. По-друге, вдалося зʼясувати, що це відео поширюють переважно саме в проросійському сегменті мережі. 

Також український доброволець Михайло Лавровський на своїй сторінці у соцмережі X, вказуючи на абсурдність цієї відеопостанови, справедливо зауважує, що у чоловіка на відео в українській військовій формі помітно старий шеврон бригади «Азов», який уже давно не використовується. Тобто, імовірно, це трофейна форма, яку російські військові колись здобули в бою та одягли для створення цього відеофейку. 

Зрештою, ми вже фіксували низку подібних російських постанов, у яких нібито українські військові протестували проти Трампа. Зокрема, спростовували інформацію, що українські бійці не відео нібито спалюють опудало Трампа, а також, що військові ЗСУ нібито записали відеозвернення з погрозами Трампу.

Фейк Дезінформація про нібито заміну портрета Байдена на портрет Трампа в одній із київських шкіл

У російському телеграм-каналі поширюють інформацію, що в київських школах почали змінювати портрети чинного президента США Джо Байдена на портрети новообраного президента Дональда Трампа. Як «доказ» цьому пропагандисти додають відповідні фото, нібито зроблені в одній зі шкіл Києва. 

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у проєкті VoxCheck. Імовірно, фото, які поширюють російські пропагандисти, є постановні. Немає жодних ознак того, що їх зробили в українській школі. Тим паче дивно, що на стенді, присвяченому Британії, серед портретів Єлизавети II та Вільяма Шекспіра розмістили фото президентів США та України. Зрештою, вдалося зʼясувати, що ці зображення поширювали виключно в проросійському сегменті мережі, що надає додаткових підстав вважати, що це ― фейк. 

В Україні не поширена практика розміщення портретів президентів у шкільних класах. Ще у 2016 році тодішній міністр освіти і науки України Сергій Квіт заявив про неприпустимість розміщення портретів міністрів та інших держслужбовців у закладах освіти. Натомість МОН рекомендувало насамперед розміщувати державні символи, портрети історичних діячів чи випускників, якими пишаються навчальні заклади. 

Раніше ми аналізували брехню про те, що Трампа внесли до бази «Миротворець». 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.