Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Січня станом на 1059 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2642
Фейк
793
Маніпуляція
757
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «щеневмерлики»

Терміном «щеневмерлики» прихильники «русского міра» називають українців. Ця зневажлива збірна назва походить від перших слів українського гімну «Ще не вмерла України». Використовуючи цей термін, росіяни намагаються зачепити почуття українців і звернути увагу на нібито абсурдність тексту українського державного славня. 

Насамперед «Ще не вмерла Україна» — це вірш, який у 1862 році написав поет, науковець і громадський діяч Павло Чубинський. Твір швидко поширився серед українських громад Наддніпрянщини, а тому не залишився без уваги тодішньої російської влади. 20 жовтня того ж року Павла Чубинського вислали на проживання в Архангельську губернію під наглядом поліції. Причиною назвали авторство «обурливих пісень і прокламацій» та «шкідливий вплив на уми простолюдинів». Тобто з самого початку існування «Ще не вмерла Україна» росіянам цей твір був не до вподоби. 

Згодом вірш привернув увагу священника та композитора Михайла Вербицького, і той поклав його на музику. Мистецький твір «Ще не вмерла Україна» використовувався як гімн державних утворень на території України, зокрема УНР (1917 р.) та ​​ЗУНР (1918 р.). Як офіційний славень пісня була затверджена в Карпатській Україні, що існувала в 1938–1939 роках. У січні 1992 року Верховна Рада затвердила «Ще не вмерла Україна» як державний гімн. Утім, закон «Про Державний гімн України» депутати ухвалили лише у 2003 році. За пропозицією тодішнього президента Леоніда Кучми перший рядок пісні змінили: замість «Ще не вмерла Україна, і слава, і воля» стало «Ще не вмерла України і слава, і воля». 

Дискусії щодо «недосконалості» українського славня тривають і по сьогодні. Його противники наполягають на тому, що гімн є песимістичним і таким, що не відповідає сучасним реаліям. Відповідно, російський агітпроп апелює саме до нібито песимістичності перших слів гімну України, оминаючи факт його історичної тяглості, та називає українців «щеневмерликами», натякаючи на те, що їм нібито залишилося жити «ще недовго». 

Так, російські пропагандисти на своїх сторінках у соцмережах пишуть, мовляв, «знову щеневмерлики збираються на мітинг, і чому їм Росія не подобається?». Деколи вони навіть поєднують це слово зі ще одним словом-продуктом російської пропаганди — «каструлеголові»: «нові мрії каструлеголових щеневмерликів».

Меседж Україна нібито «продає дітей Донбасу»

Російська пропаганда продовжує поширювати неправдиву інформацію про нібито «продаж Україною дітей Донбасу». Для створення фейків про це використовуються особи, які зрадили Україну, наприклад, колишній співробітник СБУ, та представники угруповання «днр», зокрема так звана дитяча омбудсманка. Згідно з їхніми заявами, Україна начебто викрадає дітей із сімей на Донбасі та «продає за кордон, педофілам чи на органи». Втім це — неправда.

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці з’ясували, що цей меседж є класичним прикладом російської дезінформації, спрямованим на відвернення уваги від власних злочинів. Насправді саме Росія систематично депортує українських дітей з тимчасово окупованих територій, про що свідчать численні розслідування. Міжнародний кримінальний суд навіть видав ордери на арешт Путіна та омбудсманки Росії Львової-Бєлової за ці злочини. Фейки про Україну створюються для дискредитації її іміджу та маніпуляції міжнародною спільнотою. Це ще одна спроба виправдати дії Росії, переклавши провину на жертву агресії.

Російські пропагандисти також поширюють дезінформацію про нібито «продаж Україною дітей Донбасу» для формування хибного враження про Україну як про нелюдяну державу та дискредитацію її міжнародної репутації. 

Фейк Брехня про чоловіка з інвалідністю із Запоріжжя, який нібито потрапив у полон через 10 днів після мобілізації

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах повідомлення про чоловіка з інвалідністю із Запоріжжя, який нібито потрапив у полон через 10 днів після мобілізації. Втім воно є неправдивим.

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці з’ясували, що Запорізький обласний ТЦК та СП спростував цю інформацію. Чоловік не мобілізовувався цим центром, а востаннє перебував на військовому обліку в Покровському РТЦК Донецької області ще у 2009 році. За адресою, зазначеною у відео, ця особа також не зареєстрована. Відео є постановкою, створеною в межах інформаційно-психологічної операції для дискредитації мобілізації та перешкоджання формуванню Сил оборони України.

Російські пропагандисти поширюють дезінформацію про мобілізацію в Україні, щоб досягти кількох важливих цілей. У такий спосіб вони створюють уявлення про її нібито хаотичність та несправедливість, що підриває довіру до українських державних структур. Також вони формують відчуття страху та невпевненості серед тих, хто може бути мобілізований, і їхніх родин. Метою пропаганди також є деморалізація українських військових та потенційних рекрутів шляхом поширення неправдивої інформації. Це ще одна спроба зобразити українську владу в негативному світлі перед міжнародною спільнотою.

Меседж Міф про плани Варшави анексувати захід України

Голова Бюро національної безпеки Польщі Яцек Севара під час інтерв’ю для Polskie Radio повідомив, що Польща наразі не планує відправляти миротворців в Україну. Однією з причин цього рішення є прагнення не сприяти поширенню російської дезінформації про нібито плани Варшави анексувати західні регіони України. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

«Цей наратив, що Польща нібито зацікавлена в захопленні Західної України, використовувався роками, але з початку повномасштабної війни його активізували ще більше. Якщо будуть залучені наші війська, він отримає додаткове підживлення», — зазначив Севара.  

Водночас він припустив, що можливість відрядження європейських миротворців до України залишається потенційно обговорюваною в майбутньому. Однак для Москви це є небажаним сценарієм, тому російська пропаганда активізує інформаційну війну, намагаючись «замінувати» публічний простір вигаданими фейками. 

Російська пропаганда поширює дезінформацію про можливі плани Польщі щодо анексії Західної України, щоб досягти кількох цілей. Створюється уявлення, що Польща має приховані геополітичні інтереси в Україні, що може викликати напруженість між країнами. Поширення таких меседжів має на меті посіяти сумніви в щирості підтримки України з боку європейських держав. Через ці меседжі намагається налаштувати українців проти Польщі та розколоти єдність Заходу. 

Викриття Що стоїть за піаром телеграм-каналу «Шейх Тамір»

Пропагандистські ресурси активно розкручують канал «Шейх Тамір», називаючи його «особливо небезпечним» для української влади через нібито достовірні прогнози та інсайдерську інформацію. Втім автор каналу, Максим Шихалєєв, переїхав до окупованого Криму у 2014 році. Він відомий своїми антиукраїнськими заявами і є частим гостем російських ток-шоу. За свої дії Шихалєєва внесено до бази «Миротворця».

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної публікації. Його фахівці зазначають, що «прогнози» та публікації Шихалєєва часто є відвертими фейками. Зокрема, він поширював абсурдні історії про лікаря Зеленського, який нібито втік до Лондона, про «ворожку», яка напророкувала Зеленському негативний сценарій, та вигадану історію про українську ППО, яка нібито збила понад сотню рідкісних орлів, прийнявши їх за дрони.

Канал та його автор слугують знаряддям інформаційної війни, спрямованої на дискредитацію України через фейкові новини та абсурдні маніпуляції. Пропагандисти поширюють дезінформацію, використовуючи фігури на кшталт «Шейха Таміра», з декількох причин. Публікація безглуздих заяв про «лікарів, що втікають», чи «збитих орлів» спрямована на створення враження хаосу в Україні. Абсурдні, але емоційно насичені заяви мають на меті викликати недовіру серед громадян України до державних інституцій. Акцент на нібито «провалах» української влади виправдовує дії Росії в очах частини аудиторії. Поширення хибних наративів про «кризу» та «розпад» України має на меті знизити рівень довіри до Києва серед західних союзників. «Шейх Тамір» виконує функцію ретранслятора проросійських тез, створюючи ілюзію «альтернативної точки зору».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.