Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Липня станом на 884 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2288
Фейк
716
Маніпуляція
674
Меседж
476
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж У ЄС «запроваджують цензуру» напередодні виборів до Європарламенту

Російські медіа пишуть, що «політики ЄС почали агресивно придушувати свободу слова» — намагаються нібито придушити російські «рухи опору». 

Фактчекери StopFake пояснили, що дезінформаційний меседж ґрунтується на низці заходів та резолюцій Європейського Парламенту (ЄП), спрямованих на обмеження масштабу російського впливу напередодні загальноєвропейських виборів 6-9 червня 2024 року. 

Натомість російські медіа намагаються очорнити дві резолюції Європарламенту від 8 лютого і 25 квітня 2024 року — обидва документи повідомляють про низку виявлених випадків підкупу Кремлем єврочиновників з метою втручання в демократичні процеси в Європейському Союзі. 

Адже згідно з розслідуваннями, Москва вербує деяких членів Європарламенту та інших європейських інституцій як «агентів впливу», а також фінансує певні європейські політичні партії, які потім діють як рупори російської пропаганди, просуваючи інтереси Росії в ЄС. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк У київському ТЦК висновок щодо придатності нібито надає ветеринар

У мережі поширюють інформацію, нібито через нестачу кваліфікованого персоналу в ТЦК змушені наймати ветеринарів. Як доказ до публікації додають фото фахівчині, яка буцімто надає висновки щодо придатності, та світлину «кабінету» начебто в одному з київських ТЦК.

Аналітики VoxCheck проаналізували кейс і пояснили, що ситуація, коли замість лікаря територіальний центр комплектування (ТЦК) найняв ветеринара, неможлива. ТЦК взагалі не займаються наймом медичних працівників для проведення військово-лікарської експертизи. 

Військово-лікарські комісії (ВЛК) для військовозобов’язаних формуються через залучення лікарів цивільних закладів охорони здоров’я.

А фото пропагандисти взяли із сайту ветеринарної клініки «Лессі» — ймовірно, там і зробили світлину дверей кабінету з табличкою «Хірург».

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Поліція в Полтаві нібито розробила зразок «заяви» з вибаченнями за прослуховування російської музики

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито полтавські поліціянти створили зразок заяви з вибаченнями для громадян, які слухають російську музику. Зокрема, там написано таке: «Я щиро перепрошую громадян України за те, що я слухав російську пісню. Я засуджую російську агресію і готовий понести покарання за всією суворістю закону». Як доказ пропагандисти додають фото відповідної «заяви».

Скриншот VoxCheck

Утім це ― примітивний фейк. Головне управління Національної поліції в Полтавській області спростувало цю «новину». Про це повідомляє VoxCheck. Крім того, зворотний пошук фото в Google показав, що зображення із «заявою» здебільшого поширюють російські видання й телеграм-канали. Також у тексті вибачення використовують нехарактерний для української мови вислів «приносити вибачення», тоді як правильно писати «просити вибачення, перепрошувати».

У червні 2022 року Верховна Рада України прийняла закон, який забороняє російську музику в українських медіа та громадському просторі, однак він не передбачає конкретного штрафу. У серпні ж 2023 року до Верховної Ради України подали законопроєкт щодо встановлення штрафів за використання пісень чи кліпів заборонених російських виконавців у закладах торгівлі, громадського харчування та сфері послуг у розмірі від 5100 до 7500 грн. Повторне порушення каратиметься штрафом розміром від 17000 грн. Цей законопроєкт наразі перебуває на стадії ознайомлення.

• Читайте також: Поліція нібито ловитиме «ухилянтів» на кладовищах у поминальні дні

Фейк Всі роботодавці нібито будуть звільняти працівників, які мають зв’язки на тимчасово окупованих територіях

Депутати партії «Слуга народу» буцімто ухвалили закон про звільнення працівників, які мають «зв’язки» на тимчасово окупованих Росією територіях. Мовляв, цю норму тепер будуть використовувати як привід для звільнення, якщо працівник просто «не подобається» роботодавцю. 

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть фахівці з проєкту VoxCheck. У квітні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №7731, який вносить зміни до Кодексу законів про працю України, і направила його на підписання президенту. Мета таких змін — не допустити роботу колаборантів на підприємствах, установах та організаціях, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки України, а також на об’єктах критичної інфраструктури.

Тож, згідно з цим законом, працівники мали б повідомляти роботодавця про зв’язки з особами, які мають реєстрацію або проживають на тимчасово окупованій території України та в Росії. Проте 16 травня 2024 року Володимир Зеленський повернув до Ради законопроєкт №7731.

Раніше до президента звернулися вісім правозахисних організацій з проханням ветувати закон, назвавши таку норму «підставою для утисків і стигматизації тих, хто має родичів в окупації, і людей, які досі там зареєстровані, але виїхали за кордон». Тобто відповідний закон ще не фіналізований і не ввійшов у дію. До того ж згідно з законом, звільнити працівника, який не повідомив про свої зв’язки на ТОТ, можуть лише в разі його роботи в установах стратегічного значення для економіки та безпеки України. 

• Читайте також: Вагітних українок нібито змушуватимуть працювати до моменту пологів

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.