Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 17 квітня

У випуску розповідаємо про інформаційну кампанію росіян щодо вручення повісток в Україні, а також про те, як засудити Путіна та його пропагандистів у міжнародних судах.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику протиставлення

Протиставлення — логічна операція з судженням, яка полягає в зміні його якості (ствердження на заперечення і навпаки) і одночасній перестановці місцями його суб'єкта і предиката. Російська пропаганда активно використовує тактику протиставлення, що полягає у порівнянні дій влади та соціально-економічної ситуації в Україні та Росії. Звісно, що у цьому порівнянні виграє Росія. Проте пропагандисти не завжди зазначають, що рівні життя та соціально-економічного розвитку країни-агресора є високими та дії влади — вдалими та адекватними.

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику, поширеним є пропагандистський меседж, що «російська влада погана, але українська — ще гірша». Аудиторія цих каналів здебільшого українська, тож кремлівські дезінформатори мають змогу нібито критикувати й російську владу.

Наприклад, у дописі каналу «Легітимний» від 1 грудня 2022 року йдеться, що «обидві системи однаково погані», але росіяни збудували та будують хоча б якісь будинки в Маріуполі для постраждалих від війни, а українська влада не робить для людей зовсім нічого. Автори пропагандистських каналів забувають, що якби російська окупаційна армія не руйнувала українські міста, то житлові будинки та іншу інфраструктуру не довелося б відновлювати. Цей же канал 15 квітня 2023 року наголошує на тому, що українське МЗС програло Росії боротьбу за симпатії країн Африки. Як доказ пропагандисти наводять твіт маргінального командувача збройних сил та сина президента Уганди, відомого своїми симпатіями до країни-агресора.

У деяких випадках пропагандисти навіть не наголошують на перевазі Росії над Україною у якійсь сфері. Їм цілком достатньо вселити українцям думку, що дві країни глобально нічим не відрізняються одна від одної, поставити між ними знак рівності. 

Прикладом цього підвиду тактики протиставлення є допис анонімного телеграм-каналу «Шептун» від 13 квітня 2023 року. У ньому називаються однаково недолугими як стратегічні наративи Росії у контексті війни «бабуся з червоним прапором» та «хлопчик Альоша, який проводжає російських військових в Україну», так і український наратив про знищення флагмана Чорноморського Флоту РФ ракетного крейсера «Москва». При цьому, у тому ж дописі пропагандисти не забули згадати, що в Україні нібито немає науки й будь-яких досягнень в цілому.

Анонімний телеграм-канал «Скептик» 14 квітня 2023 року опублікував відео з нібито незаконним «полюванням» співробітників ТЦК СП на чоловіків. У цьому разі теж використано порівняння з Росією, що в Україні ситуація з законністю процесу мобілізації не ліпше, ніж у країні-агресорі. 

Однак мобілізація в Україні обумовлена повномасштабною військовою агресією Російської Федерації та спрямована на захист суверенітету та територіальної цілісності держави. Тоді як мобілізація, що проводиться путінським режимом, має на меті загарбання території іншої країни. Тож пропагандисти ставлять знак рівності між зовсім різними контекстами.

Фейк Британська газета «The New European» присвятила свою обкладинку Зеленському, який сидить на колінах у Далай-лами

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що  британська щотижнева газета  «The New European» опублікувала обкладинку, на якій нібито зображений Володимир Зеленський, що сидить на колінах у Далай-лами, а поруч стоїть невдоволений прем’єр-міністр Великої Британії. Також на обкладинці зображений напис:  «Скільки грошей британець готовий заплатити, щоб покінчити з “українською кризою”» Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру протидії дезінформації при РНБО, які визначили, що такої обкладинки не існує. Фактчекери відвідали офіційний сайт видання та виявили, що згаданий номер газети на фейковій обкладинці (№337) ще навіть не опублікований. Наразі на офіційному сайті лише наявна газета під номером №336. 

Пропагандисти систематично поширюють фейки про українських високопосадовців, зокрема Зеленського, з метою його дискредитації. У такий спосіб агітпроп використовує тактику висміювання й намагається створити ілюзію, що керівництво України зневажають у Європі. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення про фейкові графіті з Зеленським у публічних місцях, фейкові обкладинки журналів тощо.

Наприклад, раніше аналітики та аналітикині «Детектора медіа» спростували фейк про чергову обкладинку з зображенням Зеленського, який заціпенів від обуреного Ісуса та Путіна.

Фейк Православна церква України «не визнає» церковні обряди УПЦ МП

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Православна церква України відмовляється визнавати церковні обряди Української православної церкви Московського патріархату. Мовляв, навіть поховання за звичаями УПЦ МП більше не визнають. Як доказ автори повідомлень додають фото оголошення, яке розміщене перед цвинтарем. У ньому йдеться, що витрати, пов'язані з перепохованням за новими вимогами церкви, зобов'язані взяти на себе родичі померлого. Це — неправда. 

За кейс взялися фактчекери проєкту По той бік новин й визначили, що інформації від Православної церкви України про заперечення обрядів УПЦ МП не надходило. Тож як кажуть фактчекери, інформація з «оголошення» неправдива. Утім, фактчекерам не вдалося зафіксувати ознак фотошопу на світлині, тож, імовірно, невідомі справді зробили «оголошення» та сфотографували його на тлі кладовища. 

Водночас аналітики наголошують, що Православна церква України якраз визнає обряди Української православної церкви Московського патріархату, тоді як Українська православна церква Московського патріархату заперечує таїнства першої. Митрополит російської церкви, зокрема, рекомендує перехрещувати тих людей, які «не були хрещені в “справжній” православній церкві».

Фейк Дмитро Кулеба «заборонив» російським та білоруським тенісисткам перемагати українок

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Дмитро Кулеба «боїться» перемоги російських та білоруських тенісисток на Вімблдонському турнірі, адже керівництво турніру нещодавно скасувало заборону на участь російських та білоруських спортсменів. Мовляв, Дмитро Кулеба «заборонив» російським та білоруським тенісисткам перемагати українок. Як доказ автори повідомлень посилаються на матеріал британського видання «Express». Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake й визначили, що ця цитата вигадана. У коментарі виданню «Express» Кулеба зазначив, що допущення російських та білоруських тенісистів на Вімблдон стане перемогою російської пропаганди та знаком того, що Захід «можна похитнути». 

Тенісисти з Росії та Білорусі зможуть виступити на турнірі Вімблдон у 2023 році. Рішення про допущення спортсменів ухвалив організатор турніру — Всеанглійський клуб лаун-тенісу та крокету (AELTC). Водночас у змаганнях у турнірі спортсмени будуть допущені лише у нейтральному статусі й лише ті, які не отримують жодного державного фінансування від Росії чи Білорусі. Насамперед спортсмени не повинні підтримувати вторгнення Росії в  Україну. За інформацією Бі-Бі-Сі, гравці та члени їхніх команд підпишуть відповідну декларацію з зазначеними умовами участі. Порушення декларації тягне за собою штраф або дискваліфікацію.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.