Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Листопада станом на 1007 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дмитро Ярош нібито закликає повстати проти влади Зеленського

В українському сегменті соцмереж поширюють інформацію, нібито колишній лідер та засновник організації «Правий сектор» Дмитро Ярош в інтерв’ю виданню «Еспресо» закликав повстати проти влади Зеленського та його команди. Але це — неправда.

Аналітики VoxCheck узялися за цей кейс і з’ясували: відео, на яке посилаються пропагандисти, опублікували ще у 2020 році. У ньому жодних закликів «повалити» владу не було. 

Пропагандисти вирізали уривок з великого інтерв’ю, де Ярош наголосив, що опозиція має в законний спосіб прийти до влади та «навести порядок у державі». «Але для того треба державницьким силам взяти владу і навести порядок в державі. Взяти владу — маю на увазі в законний спосіб, безумовно, шляхом демократичних виборів», — заявив він. Тобто Ярош не закликав до державного перевороту. 

Фейк Зеленський нібито «анонсував» підписання указу про депортацію українських чоловіків, які перебувають за кордоном

У мережі поширюють нібито скриншот допису Володимира Зеленського в Х (колишньому твітері), де він буцімто зробив заяву англійською: «Я підпишу указ, який вимагатиме від усіх західних країн депортувати українських чоловіків, які проживають там, назад в Україну». Це — неправда.

Аналітики VoxCheck узялися за цей кейс і з’ясували, що це сатирична новина. Сторінка, з якої поширили допис в Х, є пародійною та не належить президентові. На справжній сторінці Володимира Зеленського в Х нема такого допису. 

До того ж кольори галочок верифікації в Х в обох акаунтах відрізняються. Так, з 2022 року акаунти політиків та держструктур мають сіру галочку, в акаунта Зеленського вона саме така. Натомість на підробному скриншоті вона синя, такий колір галочки можуть мати користувачі, в яких є підписка на X Premium.

Маніпуляція Українські «партизани» нібито спалили завод із виробництва дронів у Львові

У російському сегменті соцмереж пишуть, нібито українські партизани спалили у Львові завод для виробництва дронів, попередньо також ліквідувавши охоронців заводу. Автори зазначають, що там щомісячно виробляли 5 тисяч дронів для ЗСУ, зокрема БПЛА «Фурія», «Лелека 100», RAM II UAV та інші. Це — маніпуляція. 

Аналітики VoxCheck проаналізували цю інформацію і встановили, що досі не повідомляли деталей щодо вибуху на підприємстві у Львові. Причому підприємство не виробляє БПЛА, інформацію про таке виробництво поширив проросійський пропагандист. Тобто його слова не претендують на достовірність. 

Українські медіа справді повідомляли, що 18 лютого 2024 року у Львові стався вибух на території промислового комплексу по вулиці Антоновича. За словами речниці СБУ у Львівській області Роксолани Яворської, жертв унаслідок вибуху немає. Офіційних заяв щодо причин вибуху та причетних до нього досі не було. 

У такий спосіб російська пропаганда прагне продемонструвати, що українці нібито не хочуть перемоги в російсько-українській війні й усіляко перешкоджають Силам оборони працювати. Зокрема й через такі «партизанські» атаки.

Фейк На Таймс-сквер нібито розмістили рекламу з написом «Києву кінець»

У соціальних мережах поширюють нібито рекламу CNN на Таймс-сквер із текстом: «Києву кінець. Чи спиняться на цьому росіяни, чи підуть далі? Дізнайтеся це й інше на Political Briefing». Проте це — брехня.

Аналітики VoxCheck проаналізували кейс і визначили, що такої реклами ніколи не показували на Таймс-сквер. На запит фактчекерів інформагентства Reuters віцепрезидентка з комунікацій CNN Емілі Кун відповіла, що «відео змонтоване та не є рекламою CNN».

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок на іноземних журналах / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.