Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Британці готують «жорстку трагедію» в Україні під час саміту G20

Проросійські анонімні телеграм-канали поширюють інформацію, нібито в Україні до саміту G20 готується трагедія, катастрофа чи інформаційний вкид на цю тему, щоб підігріти інтерес до української кризи всіх учасників «двадцятки». Нібито цей задум втілюватимуть британці.

Коли пропагандисти про щось трагічне попереджають в анонімних телеграм-каналах, це швидше за все злочинний план Росії. У такому разі вони працюють на випередження, щоб зняти з себе провину за вчинені дії.

Росіяни постійно намагаються дискредитувати партнерські відносини України та Великої Британії, не вперше звинувачуючи британців у різних злочинах. Зокрема, Росія офіційно звинуватила Велику Британію в організації атаки дронами флоту у Севастополі.

Меседж Росія ще не почала на повну воювати через доброту росіян

Після того, як здали Херсон, російські пропагандисти запустили у соціальних мережах тези, що перемога Росії неминуча. Для підтвердження 12 листопада з заявою виступив заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв.

Мовляв, Росія досі нібито не використовувала свій «арсенал засобів ураження» і «не завдавала ударів по всіх можливих ворожих цілях, розташованих у населених пунктах», зокрема через властиву росіянам «людську доброту».

Такі меседжі пропагандисти ширять із початку осені, відколи Росія зазнає великих поразок. У такий спосіб вони хочуть залякати українців і не допустити глузування з мародерства і бомжування російської армії на території України.

Меседж Зеленському вигідна війна в Україні

Такі тези почали поширювати в проросійських анонімних телеграм-каналах після того, як президент України Володимир Зеленський категорично відмовився іти на переговори з президентом Росії Володимиром Путіним з його ультиматумами щодо капітуляції, а також коли російські війська почали відступили з Херсонщини.

Нібито Офіс Президента намагається уникнути замороження конфлікту і взагалі-то потребує війни, щоб рейтинг Зеленського залишався високим, всі економічні та фінансові проблеми можна було приховати чи списати на війну і просити в Заходу і США нові й нові кредити.

Насправді завершення війни в Україні хоче як Володимир Зеленський, так і народ України. Від цієї війни не втомилися і зацікавленні в її продовженні лише Росія і Путін особисто. Поширюючи такі меседжі, пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за війну на керівництво України. Саме росіяни розпочали повномасштабну війну проти України, окупували частину українських територій, руйнують інфраструктуру по всій Україні та чинять геноцид українського народу. І саме Росія має її завершити, розпочавши переговори з Україною після того, як виведе війська з українських територій у кордонах 1991 року.  

Фейк Українська армія готує наступ на Бєлгородську та Курську області

Про це пишуть російські медіа. Буцімто Україна планує «почати наступ» на російську територію з настанням холодів, аби «легше було їхати військовою технікою». Як доказ вони опублікували відео, на якому цю інформацію нібито підтверджує український військовополонений. Це – неправда.

Пропагандисти часто використовують військовополонених, яких під тиском змушують говорити вигадані речі на камеру, щоб потім поширювати фейки в інформаційному просторі.

Українська армія – не окупанти, на відміну від російської. Україна прагне звільнити від окупації росіян лише українські території й про жодне «вторгнення» на територію Росії не йдеться.

Військово-політичне керівництво України неодноразово говорило про вихід на міжнародно визнані українські кордони 1991 року як головну мету, для досягнення якої українські воїни роблять усе можливе.

Росія регулярно заявляє, що хтось хоче на неї напасти. Зокрема, однією з причин початку повномасштабної війни проти України Росія називає загрозу нападу з боку України. Мовляв, якби вони не розпочали війну, Україна б напала першою.

На сьогодні через поразки на фронті та відступ з окупованого Херсона окупанти знову повернулися до фейку про напад на Росію, очевидно, щоб серед росіян та їхніх прихильників зростала підтримка війни.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.