Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2544
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дезінформація про те, що в пораненого українського військового «зникла нирка»

У проросійському сегменті мережі поширюють інформацію, що українські медики нібито видалили здорову нирку військовослужбовцю ЗСУ, який був поранений під Суджею внаслідок атаки російського дрона. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на допис у фейсбуці «дівчини» українського бійця, яка оголосила збір на реабілітацію чоловіка та нібито повідомила про те, що в нього «більше немає нирки».

Проте інформація про видалення нирки українському військовому не відповідає дійсності ― пропагандисти відредагували оригінальний допис користувачки фейсбуку під нікнеймом Victoria Pendeliuk. Жінка дійсно оголосила збір на реабілітацію чоловіку, але не повідомляла про «зникнення нирки» в нього. Так, якщо поглянути на скриншот допису Victoria Pendeliuk, який поширюють пропагандисти, та справжній допис, то помітно, що оригінальна публікація не містить слів «і в нього більше немає нирки».

Зліва ― відредагований допис, який поширюють пропагандисти. Справа ― оригінальний допис.

У фейсбуці було б помітно, якби публікацію редагували. У такому випадку при натисканні на три крапки в правому верхньому кутку публікації з’являється опція «Переглянути історію змін». Деякі дописи користувачки фейсбуку Victoria Pendeliuk дійсно були відредаговані після публікації, проте в допис з оголошенням збору коштів на реабілітацію чоловіку ніяких змін не було внесено. Відповідно, опція «Переглянути історію змін» на ньому не відображається.

Зліва ― скриншот допису, який не редагувався. Справа ― скриншот допису, який редагувався.

Зрештою, користувачка фейсбуку Victoria Pendeliuk насправді є дружиною, а не дівчиною пораненого військовослужбовця ЗСУ, і вона вже встигла опублікувати новий допис зі спростуванням «новини» про «зникнення нирки» в її чоловіка.

Допис зі спростуванням інформації про «зникнення нирки»

Цей фейк має на меті підживити російський наратив про нібито процвітання чорної трансплантології в Україні. Мовляв, «чорні трансплантологи» наживаються на війні в Україні. Раніше ми аналізували низку фейків на цю тему. Наприклад, писали про дезінформацію, що в даркнеті нібито продають серце бійця ЗСУ за 70 тисяч доларів.

Читайте також: Як і навіщо Росія використовує тему «чорної трансплантології» в Україні

Фейк Брехня про те, що друк гривні переносять у Польщу через брак матеріалів та електроенергії

Проросійські джерела, посилаючись на польське видання Gazeta.pl, поширюють інформацію, що з 20 листопада 2024 року паперові гривні нібито почнуть друкувати лише на території Польщі. Як стверджують пропагандисти, причини такого рішення ― перебої з електроенергією, брак матеріалів і дорога логістика виробництва національної валюти в Україні. 

Однак насправді це — фейк, пишуть журналісти з проєкту StopFake. Насамперед сайт gazeta.pl не поширював відповідної інформації. Окрім цього, видання випускає матеріали винятково польською мовою (фейковий матеріал — англійською), а також не створює контенту у форматі відео (джерело фейку ― сфабриковане відео). Зрештою, ні сам Національний банк України, ні жодне авторитетне медіа не публікували відповідної «новини».

Поширюючи подібні фейки, російська пропаганда намагається підірвати довіру до української банківської системи. Раніше ми вже фіксували дезінформацію, що стосувалася Нацбанку України. Наприклад, спростовували інформацію, що в Україні заборонили розрахунок криптовалютою.

Меседж За пультами управління військової техніки в Україні нібито сидять «натівці»

1 листопада 2024 року Міноборони США оголосило про черговий пакет безпекової допомоги Україні на суму 425 мільйонів доларів. До нього, зокрема, увійшли боєприпаси для комплексів HIMARS, NASAMS та артилерії. 

Реагуючи на це, російські телеграм-канали почали писати, що враховуючи нібито колосальні втрати спеціалістів у ЗСУ та скорочення термінів навчання українських військових, стає ясно, що за пультами управління цієї воєнної техніки сидять «натівці». Тож, як стверджують пропагандисти, поява північнокорейських військових у російсько-українській війні є закономірною, і цьому не треба дивуватися. 

Повідомленням про «натівців», що керують західною воєнною технікою, пропагандисти прагнуть підживити наратив про буцімто війну Росії проти цілого блоку НАТО, а не лише проти України. Що Україна ― це нібито лише маріонетка в руках «натівських господарів», і на її території розташовані «натівські бази та війська».

З іншого боку, у такий спосіб пропагандисти намагаються виправдати залучення північнокорейських військових до війни. Мовляв, «натівці» ж воюють на стороні України, то й, відповідно, солдати з КНДР нібито можуть воювати за Росію. 

Фейк Дезінформація, що деяким постраждалим у бійці в Черкасах відмовили в медичній допомозі «за релігійною ознакою»

У проросійському сегменті мережі поширюють інформацію, що головний лікар медзакладу в Черкасах відмовив у медичній допомозі парафіянам УПЦ МП. Сталося це нібито після того, як відбулася бійка між представниками ПЦУ та вірянами УПЦ МП біля черкаського Свято-Михайлівського собору через те, що частина парафіян була незадоволена рішенням капелана Володимира Педька про перехід храму до Православної церкви України. Пропагандисти пишуть, що внаслідок сутички до лікарні звернулось близько 20 людей із важкими травмами, однак головний лікар Олександр Федорук заборонив знімати побої деяким постраждалим, надавати їм першу допомогу та госпіталізувати їх. Тож це нібито є «свідченням релігійної нетерпимості» до православних вірян в Україні. 

Насправді ця інформація є неправдивою, повідомляють журналісти StopFake.

Третя черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги опублікувала спростування цієї «новини» на своїй фейсбук-сторінці: «17.10.24 до КНП “Третя Черкаська міська лікарня ШМД” звернулось 10 осіб, що отримали травми під час цих подій. Шістьом надана амбулаторна допомога, двох госпіталізовано до відділення травматології, двох — до відділення нейрохірургії. Усі, хто звертався за допомогою її отримав в повному обсязі. Інформація про відмову в наданні допомоги є неправдивою та дискредитує заклад».

Невдовзі після того, як трапився цей інцидент, його почали розслідувати правоохоронні органи: нацполіція області розпочала кримінальне провадження за частиною чотири статті 296 Кримінального кодексу України — хуліганство. Максимальне покарання, яке може загрожувати за санкцією статті — позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Релігійна громада Черкас проголосувала та прийняла рішення про перехід храму до підпорядкування ПЦУ ще в червні 2024 року, а 17 жовтня процес було фіналізовано. Відповідне розпорядження також було видане й підписане Черкаською обласною військовою адміністрацією. Як результат, громада УПЦ за цією адресою більше не зареєстрована, а також втратила свої майнові права. «Російська православна церква окупувала територію Свято-Михайлівського собору і лицемірно називається Українською церквою… тому сьогодні ми це зробили. Треба звільняти всю Україну від російської окупації і духовної російської окупації», — сказав щодо переходу храму в підпорядкування ПЦУ військовий капелан отець Назарій у коментарі Суспільне Черкаси.

Цей фейк має на меті підживити російський наратив про те, що в Україні нібито переслідують за релігійною ознакою. Раніше ми фіксували дезінформацію про те, що священник ПЦУ відмовився відспівувати українських захисників, охрещених в УПЦ (МП).

Фейк Брехня про те, що сімʼя загиблого українського військового отримала зубну пасту, антисептик і простирадло як допомогу від держави

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відео, де нібито друг українського військового, який посмертно отримав орден «За мужність» III ступеня, показує допомогу від держави родині загиблого. У відео йдеться, мовляв, сім’ї дали зубну пасту, антисептик, приправу та простирадло. Чоловік на відео підсумовує, що це не та допомога, якої насправді потребує родина.

Скриншот із відео, опублікованого на російському пропагандистському телеграм-каналі

Проте це ― фейк, пишуть у проєкті VoxCheck. Попри те, що орден, який показали у відео, справжній, ― допомогу, що демонструють у відео, навряд чи надала українська влада. Адже серед показаних предметів немає жодного, який би виробляли чи продавали в Україні. Так, зубна паста для дітей OraLine Bubble Gum вироблена та продається в США. Антисептика також немає в продажу в Україні, його можна замовити у Великій Британії. Виробником простирадла вказана фінська компанія Sakupe, її продукції також немає в продажу в Україні. 

Відповідно, малоймовірно, що українська влада закуповувала б побутові речі, як-от зубну пасту чи простирадло в іноземних компаній, аби надати як їх допомогу сім’ям загиблих захисників. Можливо, ці речі передали в Україну як гуманітарну допомогу, натомість пропагандисти видали її за підтримку від держави для родин полеглих військових. 

Сім’ї українських солдатів, які загинули на фронті, отримують від держави одноразову виплату в розмірі 15 мільйонів гривень. Якщо військовий загинув у період проходження служби, але не під час бойових дій, його рідним надають грошову допомогу в розмірі 750 прожиткових мінімумів. Станом на 1 січня 2024 року прожитковий мінімум становить 3028 грн для працездатних осіб. Тобто родина полеглого військового отримує майже 2,3 мільйона гривень. Утім, ця сума може змінитися зі зміною розміру прожиткового мінімуму. Ці суми, 2,3 млн або 15 млн, порівну діляться між усіма членами родини загиблого. Отримати кошти мають право: батьки загиблого; один із подружжя, який не одружився вдруге; діти до 18 років; утриманці.

Також родинам військових, які зникли безвісти, крім збереження щомісячних виплат для армійця (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років, інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення), надають додаткову виплату, яка призначалась солдату за участь у бойових діях, у розмірі 100 тисяч гривень. Родину позбавляють таких виплат, якщо військовий добровільно здався в полон, дезертирував чи самовільно залишив військову частину або місце служби.

Раніше ми вже фіксували подібні фейки росіян. Зокрема, вони дезінформували про загиблого українського бійця, похованого в анонімній могилі, а також про нібито крадіжку особистих речей українського військового на його похоронах.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.