Фейк Історії загиблих українських воїнів 2014-2020 років подаються як поточні втрати з метою підриву бойового духу
Про це повідомляє StopFake.
Про це повідомляє StopFake.
Ця інформація — черговий фейк, повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. На підприємстві повідомили, що зараз «Сєвєродонецький «Азот» як хімічне підприємство не становить жодної небезпеки для мешканців міста та регіону.
«На підприємстві було повністю вироблено (перероблено) аміак та звільнено аміакосховище. У зв'язку з початком військових дій на заводі повністю зупинено виробництво: зупинились всі ключові цехи, завод припинив виготовляти добрива. Залишки готової продукції (добрива) та хімікати, що знаходилися на території заводу, у повному обсязі вивезені з території підприємства за межі Луганської області», — повідомило підприємство.
Служба безпеки України спростувала повідомлення, яке ширять у соцмережах, що російські військові встановлюють обладнання мобільного зв'язку, яке нібито може перебивати українські мережі, збирати всі дані з телефона та встановлювати місцеперебування абонента.
Що суперечить іншій їх тезі, що нібито українські військові відійшли суттєво вглиб України, майже не чинячи опору.
Детальний огляд дезінформації та маніпуляцій про Україну в телеграм-каналах тут.
У Службі безпеки України цю інформацію заперечують й кажуть, що українці мають стійкий зв’язок і знають: тимчасове його відключення можливе тільки для спецоперацій із зачистки ворожих ДРГ.
Міністерство оборони РФ поширило фейкову інформацію, що російські військові захопили Запорізьку атомну станцію. НАЕК «Енергоатом» спростовав цю інформацію, зазначивши, що всі атомні електростанції України — Запорізька, Рівненська, Хмельницька та Южно-Українська — працюють стабільно у штатному режимі.
Таку заяву український нардеп від ОПЗЖ Ілля Кива зробив в ефірі російського “Першого каналу”. “Ніхто з нас у цій студії не міг уявити, що почнеться війна”, — сказав він. День нападу він назвав “найстрашнішим днем в історії одного народу – українців і росіян” та заявив, що він стався завдяки “роботі Заходу”.
Насправді війну в Україні розпочала Росія. До цього Ілля Кива вже закликав президента РФ “допомогти” Україні.
Російські ЗМІ ввечері 27 лютого поширили фейк, що Київ нібито оточили російські військові, а всі виїзди зі столиці заблоковані, тому неможливо провести евакуацію. Цю інформацію спростував мер Києва Віталій Кличко. Він також розповів, що в соцмережах почали створювати фальшиві сторінки представників влади, зокрема, створили його фейковий акаунт в інстаграмі.
Як повідомляє StopFake, на відео зображена не та дамба, яка перекриває постачання води до окупованого Криму. Це видно на фото.
Такі повідомлення з’являлися у мережі упродовж дня. Проте у міській раді Василькова цю інформацію заперечують. “ТРО та Київська обласна влада не проводять евакуацію населення через загрозу для життя мешканців регіону. В деяких районах області склалася складна, але контрольована ситуація через спроби окупаційних російських військ захопити наші міста, а згодом столицю”, — повідомили в міськраді.
Там також закликали людей залишатися у надійних місцях, сховищах, своїх домівках. І не покидати їх.
Пропагандистьскі телеграм-канали, а також російські форуми Пікабу та Yaplakal поширюють документ, в якому начебто Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України видав розпорядження, аби ув’язненим в українських тюрмах запропонували вступити до лав ЗСУ за умови їх помилування. Документ, який не має ані підпису, ані печатки, начебто був виданий начальником департаменту з питань виконання кримінальних покарань Сергієм Гречанюком.
Як повідомили в Департаменті на звернення StopFake, такого документу чи розпорядження не існує. Фактчекери наголошують: це фейк, направлений на дискредитацію ВСУ.
Пропагандистський російський «Первый канал» зняв постановочний сюжет, у якому розповів, що українські гвардійці нібито «добровільно здалися самі без бою і тепер разом несуть службу з військовими РФ» на Чорнобильській АЕС.
Національна гвардія України спростувала цей фейк, наголосивши, що їхні військовослужбовці не відкривали вогонь 24 лютого 2022 року лише тому, щоб не створювати загрози і не порушувати статей конвенції МАГАТЕ, відповідно до яких атомні електростанції не є об'єктами військової агресії.
У соціальних мережах поширюють дезінформацію, що маркування «Stay safe» у месенджері Viber означає нібито те, що Росія зламала обліковий запис, що «вайбер вже прослуховують і читають окупанти». Як передає StopFake, насправді маркування «Stay safe» нагадує користувачам, що треба стежити за своїм зв’язком та безпечною передачею інформації.
Інформацію про це спростовують у Держспецзв’язку, проте закликають українців не поширювати у публічний доступ фото та відео із тегами геолокації.
«Смартфони на Android чи iOS не відправляють локацію. Якщо ви хочете зникнути – вам треба вмикати авіарежим. Випадково кудись відправити повідомлення зі своєю локацією можна, наприклад, через вайбер чи телеграм. Не діліться в публічних чатах інформацією, як і куди легко проїхати. Тільки в особистих повідомленнях із друзями, але краще за все – в телефонній розмові», — заявили у відомстві.
Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, що в’їзд в Енергодар, біля якого розташована Запорізька АЕС, залишився без контролю правоохоронців. Це неправда, яку спростували “СтопФейк”.
У таких дописах йдеться, що “керівництво міста розпустило усіх силовиків, залишилися лише десять-двадцать людей з тероборони на своїх машинах”. Але ще 24 лютого мер міста Енергодара Дмитро Орлов повідомив про обмеження на в’їзді та виїзді міста Енергодара. “В’їзд та виїзд з Енергодара дорогою на Примірне відсьогодні обмежено. Виїзд та в’їзд центральною дорогою наразі здійснюється вільно, але ретельно контролюється правоохоронцями та військовими. Відновлено роботу блокпоста. Буде відбуватися огляд транспорту та перевірка документів”, — сказав він.
У соцмережах поширюють фото з нібито висадкою десанту на Софіївській Борщагівці. Співзасновник партії «Демократична Сокира» та головний редактор сайту «Петро і Мазепа» Віктор Трегубов заперечив висадку десанту. За його словами, на фото — розриви від снарядів протиповітряної оборони (ППО). Також цю інформацію спростував «Бабель».
Таке повідомлення приходить українцям з російського номера телефону. Насправді це не так. 24 лютого 2022 року президент Зеленський у відеозвернення до українців у зв’язку з початком Росією війни оголосив про введення воєнного стану. Росія розпочала масштабний наступ на Україну та здійснює ракетні обстріли українських міст.
«Росія здійснила удари по нашій військовій інфраструктурі та наших прикордонниках. У багатьох містах України було чутно вибухи. Ми вводимо воєнний стан по всій території України», – сказав Володимир Зеленський. Верховна Рада підтримала введення воєнного стану в Україні. За це рішення проголосували 300 народних депутатів.
Проте після численних фото та відеодоказів змінили тактику. Зараз пропагандисти говорять, що це українська армія відповідальна за жертви серед мирного населення. Тут вони самі собі суперечать, адже у частині повідомлення йдеться про випадковість, мовляв, ЗСУ не спеціально, але все ж помилились внаслідок чого розбомбили житловий будинок. В інших дописах вони говорять про підступність українських військових, які готові бомбити мирне населення тільки, щоб звинуватити у цьому Росію.
Це — неправда. Україна не відмовлялася від переговорів. Про це ще вчора заявляв речник Зеленського Сергій Никифоров.
Серед харківчан ширять меседж, що замість номер “103” тепер, щоби викликати швидку допомогу потрібно дзвонити за іншими номерами — із 10 цифр. Проте це — черговий фейк.
Або просто публікують текстову інформацію, що російська армія йде на те чи інше місто (які здебільшого підтвердження не отримують).
Довіряти таким відео не варто, офіційну інформацію про втрати, які несе українська армія варто знаходити на офіційних сторінках Міноборони та ЗСУ.
Наприклад, поширювали інформацію про військові автомобілі «кадировців», фото яких «публикуют российские телеграмм-каналы, утверждая, что они уже где-то в Украине». Довіряти таким відео та дописам не варто.
«Україна була і залишається готовою говорити про припинення вогню і мир. Це наша незмінна позиція. Ми відповіли згодою на пропозицію президента Російської Федерації... Що швидше почнуться переговори, то більше буде шансів відновити нормальне життя», — сказав Никифоров.
У мережі шириться інформація про те, у Києві російська армія знищила ТЕЦ-6. Це — неправда. ТЕЦ працює у звичайному режимі, підтвердили у Державній службі з надзвичайних ситуацій «Суспільному».
У мережі шириться чимало фейків про ситуацію на Сумщині. Про це повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Дмитро Живицький.
За його словами, військові залишаються в місті й ніхто ворогу не здається. “Не ведіться на фейки! Суми та інші районні центри області під нашим контролем! Влада на місцях", — сказав він. Живицький також заперечив фейк про погане забезпечення тероборони, про заклики до здачі міст області, про перемовини з ворогом. Він додав, що в області людей дезінформували священнослужителі УПЦ (МП) й казали, що Сумщина здалася ворогу.