Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Естонія нібито визнала високу ефективність російських атак на Україну

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в медіа, стверджують, що західні спецслужби буцімто визнали «ефективність» масових повітряних атак Росії на Україну. Вони посилаються на «слова» керівника розвідцентру Збройних сил Естонії Антса Ківісельга, який нібито заявив, що «удари російської дальньої авіації та ракет "Калібр" завдають значущої шкоди військовим об'єктам України, незважаючи на те, що Київ це заперечує». Втім це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з’ясували, що 12 січня під час пресконференції Антс Ківісельг прокоментував масовані обстріли Росії, які збільшилися впродовж новорічних свят. За словами Ківісельга, завдавання ударів у святкові дні «є умисним діянням росіян, очевидно, для підриву волі українського народу до самозахисту». Також керівник розвідцентру Збройних сил Естонії вказав, що Росія все ще має багато різних видів ракет та ударних дронів, якими одночасно атакують територію України з різних напрямків. За словами естонських спецслужб, хвиля атак 29 грудня і 2 січня свідчить про страх Росії перед надходженням американських винищувачів F-16 на озброєння України. Саме через це, зауважив Ківісельг, окупанти посилили обстріли об'єктів інфраструктури України. 

Важливо зауважити, що керівник розвідки Естонії не робив заяв про «ефективність» таких атак чи «успішне» ураження українських об'єктів — це вигадка російської пропаганди. Пропагандисти не лише вирвали з контексту висловлювання Ківісельга про страх Росії у зв'язку з отриманням Україною F-16, а й вилучили будь-які посилання на факт психологічного впливу на цивільне населення ударами по критичній інфраструктурі України. Ракетні атаки Росії на українські об'єкти критичної інфраструктури в рамках міжнародного права можуть розглядатися як воєнні злочини, які не мають строків давності.  

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись