Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

11 Січня станом на 1052 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Проти України нібито відкрили провадження через тортури військовополоненого РФ

Російські пропагандисти пишуть, що в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) буцімто запустили процес «Резніков проти України» щодо «факту» катування російського військовополоненого Дениса Резнікова. Стверджуючи це, вони посилаються на відповідну заяву так званої «правозахисниці» Віхоревої.

Насправді сайт Європейського суду з прав людини не містить жодної згадки про справу Дениса Резнікова. До того ж у наведеному російськими пропагандистами документі Резніков незрозуміло як, але перетворився на «жінку», у той час, як в інших документах ЄСПЛ зазначається рід згідно з правилами транслітерації.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП пишуть, що поширений «документ» є фальшивкою, яку пропагандисти створили за допомогою графічних редакторів. Раніше ми спростовували інформацію, що Росія нібито «гуманно» ставиться до українських полонених.

Фейк Як помилка західного телеканалу лягла в основу російського фейку

Прокремлівські ЗМІ з посиланням на британський телеканал SkyNews поширили інформацію, що темпи виробництва артилерійських боєприпасів у Росії втричі перевищують показники всіх західних країн разом взятих. Своєю чергою SkyNews послався на дані консалтингової компанії Bain & Company. Згідно з «прогнозами», РФ у 2024 році виготовить близько 4,5 млн артилерійських снарядів, тоді як США та європейські країни сумарно — приблизно 1,3 млн.

Однак ця інформація не відповідає дійсності. На помилку консалтингової компанії та, як наслідок, британського телеканалу, що довірився її оцінці, вказав глава Conflict Intelligence Team Руслан Левієв:

«Проблема полягає в тому, що коли вони [аналітики Bain & Company. — Ред.] називають кількість снарядів, які зроблять США та Європа, вони говорять про снаряди одного калібру, основного — 155 мм. А коли вони кажуть, що Росія виготовить 4,5 млн своїх снарядів, вони рахують усі артилерійські снаряди, тобто і основний 152 мм, і якийсь там реактивний снаряд 122 мм, і всі інші снаряди теж».

Російські пропагандисти не втратили можливості скористатися помилкою західних аналітиків задля перебільшення виробничих можливостей Росії з виготовлення снарядів.

Викриття Як Росія маніпулює темою обміну полонених

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП повідомляє, що уповноважена з прав людини у РФ Москалькова звинуватила Україну в призупиненні процесу обміну полоненими на кілька місяців.

Однак насправді Україна готова до обміну як у форматі «всіх на всіх», так і до інших варіантів. А закиди на адресу української сторони в «надуманих вимогах», які нібито «постійно змінюються» – незрозумілі та безпідставні, додають у Центрі. 

Саме Росія блокує обмін, останній з яких відбувся 8 лютого 2024 року. Аналогічно Москва блокувала процес і в другому півріччі 2023 року, намагаючись як завжди перекласти провину на Київ. Водночас Україна постійно ініціює обміни полоненими: пропозиції надходили 10 квітня 2024 року, з нагоди Пасхи та з нагоди заклику Папи Римського, однак Москва проігнорувала українські ініціативи.

Блокування Росією процесу обмінів відбувається на тлі численних порушень: росіяни вдаються до катувань і страт полонених, використовують їх у якості «живого щита», утримують у полоні й цивільних заручників.

Також РФ досі не надала ані доказів загибелі українських військовополонених, які нібито 24 січня перебували на борту Іл-76, ані тіл загиблих.

Фейк Фейковий сюжет про похоронний бізнес в Україні

Російські ресурси поширюють сюжет від імені BBC про те, що нібито журналісти Bellingcat з'ясували наступне: «похоронний бізнес в Україні монополізувала компанія, основним акціонером якої є персональний ексасистент Хантера Байдена, другого сина Джо Байдена». 

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Насправді цей сюжет є черговим фейком російських пропагандистів. На офіційних сторінках Bellingcat відсутні будь-які матеріали щодо згаданої теми. Крім того, відповідного сюжету немає й на офіційних ресурсах BBC

Вже не вперше російська пропаганда поширює свої фейки від імені авторитетних західних видань у намаганнях надати їм більшої правдоподібності. Так, усі фейкові відео мають схожі шаблони з використанням графіки міжнародних медіа й титрів без озвучування тексту. Раніше ми аналізували подібний відеофейк від імені того ж BBC про розслідування Bellingcat, в якому журналісти нібито зʼясували, що голова ОП президента Андрій Єрмак заплатив 27 мільйонів доларів за місце в рейтингу 100 найвпливовіших людей світу Time.

Скриншот із фейкового сюжету. Джерело: Центр протидії дезінформації
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.