Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Листопада станом на 998 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2537
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 23 грудня

У випуску спростовуємо фейки про «постановочність" поїздки Зеленського до Бахмута і розповідаємо, як бреше російська пропаганда про подорожі Путіна «в зону проведення СВО».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Укренерго створило онлайн-мапу, яка показує наявність світла у регіонах України

В українському сегменті Facebook поширюють повідомлення, що Укренерго нібито створило інтерактивну Light Map, де можна подивитися наявність світла в кожному регіоні. Проте це — неправда.

Фахівці проєкту «Брехунець» розповідають, що Укренерго такої мапи не робив. Зайшовши на їхній сайт, фактчекери нічого не знайшли. Перейшовши за посиланнями, які зазначенні в повідомленні, вони також не знайшли очікуваної мапи, а лише чат телеграм-каналу.

Поширюючи такі повідомлення, шахраї намагаються набрати аудиторію на свої канали, адже метод розсилання вигідний адміністраторам спільнот у соцмережах задля збільшення активності та кількості коментарів у їхніх чатах та під дописами.

Фейк Жозеп Боррель не чекає затвердження нового пакету санкцій

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами й пропагандистськими ЗМІ. У них ідеться, що Верховний представник Європейського союзу з питань закордонних справ та політичної безпеки не чекає на ухвалення нового пакету санкцій. Мовляв, Боррель, відповідно, не хоче і його затвердження. Проте це — неправда.

Як розповідають фактчекери проекту «StopFake», раніше Боррель заявив, що, на його думку, наступний пакет санкційних заходів проти Росії може бути затверджений «через кілька днів», що в результаті й сталося. Тобто ще перед самітом ЄС Жозеп Боррель, навпаки висловив сподівання, що дев'ятий пакет санкцій проти Росії скоро затвердять. До того ж, він ніколи не казав, що саме не очікує на прийняття наступного пакету санкцій.

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб підживлювати наратив про нібито несправедливо накладені санкції на Росію, що аж деякі високопосадовці відмовляються брати участь в ухваленні нового пакету.

Маніпуляція Країни, які проголосували проти резолюції Росії на сесії ООН, підтримують нацизм

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами й пропагандистськими ЗМІ. У них ідеться, що на сесії Генеральної Асамблеї ООН була висунута резолюція за ініціативи Росії «Про боротьбу з героїзацією нацизму». Відтак, мовляв, країни, які проголосували проти цієї резолюції — прибічники нацистської ідеології. Проте це — підміна фактів. 

Як розповідають фактчекери проєкту «StopFake», факт того, що 50 країн-членів ООН проголосували проти російської резолюції щодо боротьби з героїзацією нацизму, зовсім не свідчить про те, що ці країни підтримують нацистську ідеологію.

У документі наголошується, що всі держави зобов'язані заборонити будь-яке «вшанування нацистського режиму, його союзників і пов'язаних з ними організацій, офіційних та неофіційних». 

Сергій Кислиця, представник України в ООН, заявив, що російська резолюція – це чергова спроба Росії виправдати своє військове вторгнення, яке вони зробили нібито з метою викорінення неонацизму в країні. Оскільки нацизм і подібні терміни є поняттями суто суб'єктивними. Тобто те, кого вважати нацистом, як правило, залежить від точки зору мовця.

Пропагандисти поширюють цю маніпуляцію, щоб дискредитувати міжнародну спільноту, що нібито підтримує нацизм та зневажає Росію, яка “бореться” із ним. 

Фейк Іспанський сатиричний журнал «El Jueves» присвятив свою обкладинку Анджею Дуді, який нажаханий через наступ Росії на Польщу

У мережі поширюють нібито нову обкладинку іспанського сатиричного журналу «El Jueves». На карикатурі зображений наляканий президент Польщі з написом: «Я не хочу війни з Росією!». Проте це — фейк. 

Фахівці Voxcheck розповіли: обкладинка з карикатурою, яку поширюють у мережі, на офіційних сторінках журналу немає. На штрихкоді обкладинки журналу є цифри — 02375 (номер випуску). Утім, обкладинка з таким номером має інший вигляд. 

Пропагандисти неодноразово фальшували обкладинки різноманітних журналів, аби переконати суспільство в тому, що насправді весь світ кепкує з українських та західних високопосадовців. У такий спосіб вони поширюють вигідні прокремлівській пропаганді тези: якщо про це говорять не лише пропагандисти, а й "увесь світ", то складається враження, що меседжі — правдиві. 

Фейкова обкладинка

Фейк У київському Пункті незламності спалахнула пожежа

Таке повідомлення ширяться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що нещодавно в одному з районів Києва згорів Пункт незламності. Мовляв, через недбалість організаторів вкотре стаються прикрі ситуації, як-от пожежа. Як доказ пропагандисти прикріплюють відео, яке нібито свідчить про пожежу у Пункті незламності. Проте це — неправда. 

За повідомленням фактчекерів Voxcheck, поліція Київщини рішуче спростувала інформацію про пожежу. Виявилося, що це відео з Росії. За інформацією Нацполіції, біле авто, яке можна побачити на фрагменті відео, схоже на російську машину служби порятунку. Друге авто — нагадує машину дорожньо-патрульної служби Росії. Окрім того, в Нацполіції наголосили, що не фіксували випадків пожежі в Пунктах незламності. 

«Детектор медіа» уже неодноразово спростовував фейки про Пункти незламності. За допомогою таких кейсів пропагандисти підсилюють наратив про некомпетентну владу, яка через свою недбалість шкодить людям. 

Фрагмент із відео, завдяки якому Нацполіція визначила походження автівок. 

Викриття Шахраї обіцяють українцям зимові виплати від Євросоюзу

В українському сегменті фейсбука поширюють повідомлення, що Євросоюз нібито виділив 600 мільйонів доларів на допомогу українцям під час зими. Мовляв, кожен українець та кожна українка отримають виплату, яка сягає 13 280 гривень. Як доказ користувачі мережі прикріплюють ймовірний скриншот від застосунку «Дія», на якому зображено процес оформлення заявки на отримання грошової допомоги. Однак насправді таких виплат для українців немає. 

Як повідомляють фахівці Voxcheck, жодних згадок про окремі виплати людям від ЄС в офіційних джерелах немає. До того ж, прийом заявок на отримання допомоги від міжнародних організацій здійснюється через програму «єПідтримка» або у визначених банках. 

Поширюючи такі повідомлення шахраї намагаються набрати аудиторію на свої канали, адже метод розсилок вигідний адміністраторам спільнот у соцмережах, щоб збільшити активність та кількість коментарів у їхніх чатах та під дописами. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.