Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Листопада станом на 998 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 18 листопада

У випуску говоримо про такі вкиди російської пропаганди: херсонці, які не захотіли "жити в Росії", тепер "страждають" в Україні; "Україна влаштувала провокацію" в Польщі, аби зірвати зернову угоду; секретар міськради Любліна "звинуватив Україну у провокації" проти Польщі.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Зеленський на власні очі переконався, що Херсон — російське місто

Таку новину ширять пропагандисти та анонімні телеграм-канали. У їхніх повідомленнях ідеться, що Володимира Зеленського під час приїзду до Херсона холодно зустріли та навіть облаяли. Мовляв, президент розгубився від такої реакції й не знав що робити. Водночас херсонці всім своїм виглядом нібито показують, що Україні тут не раді. Проте це — неправда. 

Насправді за словами фахівців-фактчекерів EU vs Disinfo, ця новина не відповідає дійсності. У звільненому Херсоні журналісти з різних країн записали чимало свідчень місцевих жителів, які вітали українську армію, плакали, дарували українським бійцям квіти та пригощали порціями борщу. Тоді як очевидці розповідали про воєнні злочини, вчинені окупантами. 

Раніше “Детектор Медіа” вже згадував, як пропагандисти назвали відео, зняте херсонцями після звільнення міста, постановчим. 

Пропагандисти намагаються спростувати факт того, що українці чекають на звільнення територій. У такий спосіб вони хочуть виправдати свою тезу, що українці раді бачити Росію на своїх теренах та нібито самі доводять, що вони є частиною Росії. 

Фейк Польща готується до війни

Таку інформацію поширив польський ресурс “Dziennik Polityczny”. У матеріалі видання йшлося, що речник Пентагону відрядив на територію Польщі американських військових, саме тому автори, мовляв, вирішили, що Польща готується до війни та розгортає новий фронт. Проте це — неправда. 

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, це не є офіційною заявою Польщі. Тобто відряджаючи військових на східні кордони НАТО, Польща лишень обороняється, а не нападає. 

Також в інтерв’ю виданню “Polska Times” міністр оборони Польщі Маріуш Блащак наголосив, що країна справді приймає американських солдатів на своїй території, проте лише в оборонних цілях. 

Dziennik Polityczny — портал, що працює з 2014 року. Його неодноразово ідентифікували як організацію, яка поширює дезінформацію, насамперед на військову тематику. Характерною рисою сайту стали фейкові матеріали про американські війська в Польщі, а також про польське командування. Ресурс публікує фейкові новини поруч із достовірними матеріалами, у такий спосіб вдається до маніпуляцій. Нещодавно портал опублікував псевдомапу, де Україна розділена на декілька шматків між Польщею та Росією. 

Фейк США хочуть продовжувати війну в Україні, щоб отримувати зиск від постійного продажу зброї

Новина поширюється пропагандистами та анонімними телеграм-каналами. У таких повідомленнях ідеться, що США мають фінансові інтереси в продовженні війни в Україні. Мовляв, американські компанії отримують величезний прибуток від продажу зброї, саме тому високопосадовці США наполягають на продовженні війни. Проте це — неправда.

Наприклад, як розказують фахівці EU vs Disinfo з посиланням на американське видання “The Washington Post”, яке повідомило про запрошення України до столу переговорів. Ініціатором цього стали США. Однією з причин переговорів, як пише видання, є зменшення військового арсеналу США. «США та деякі їхні союзники стурбовані тим, що їхні запаси зброї, включаючи деякі боєприпаси, зменшилися», — йдеться у статті. Тобто це твердження безпідставне, адже США не мають на думці продовжувати війну, постачаючи ще більше зброї. 

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб підірвати авторитет Заходу, який  допомагає Україні нібито лише для власного зиску. Однак безумовна допомога, надана Україні для захисту від агресії Росії, свідчить про те, що цивілізований світ допомагає нам будь-якими шляхами й не вбачає в цьому власного зиску. 

Фейк Країни ЄС прагнуть взяти під контроль частину українських територій

Таку новину поширюють пропагандисти та анонімні телеграм-канали. У повідомленнях ідеться, що Єврокомісія перекидає військові сили на схід, до кордонів України, а це свідчить про те, що ЄС нібито прагне взяти під контроль частину територій України через економічні інтереси. Мовляв, усі країни Євросоюзу розділять частину України між собою. Проте — це неправда. 

Насправді як повідомляють фахівці EU vs Disinfo, твердження про те, що українські території заберуть інші країни ЄС, є безпідставними. Держави-члени ЄС дотримуються норм міжнародного права щодо державних кордонів, повністю підтримують незалежність і територіальну цілісність України, не висувають жодних претензій на українську територію.

Заява про перекидання військових сил на східні кордони Євросоюзу, яку пропагандисти спотворили, була виголошена під час опрацювання Плану дій щодо військової мобільності, який регламентує спрощену процедуру реагування Збройних сил на теренах ЄС. 

Пропагандисти поширюють цей меседж, аби залякати українців та продовжувати підсилювати наратив про те, що ніхто не зацікавлений в Україні як повноцінній державі. Мовляв, усі країни лиш воліють її розділити. Однак активна підтримка європейської спільноти свідчить про інше. 

Маніпуляція Вимкнення електроенергії у домівках українців — результат обстрілу військової інфраструктури

Таку новину поширюють пропагандисти та анонімні телеграм-канали. У повідомленнях ідеться, що Росія нібито здійснює удари винятково по військовій інфраструктурі, що спричиняє вимкнення електроенергії у житлових будівлях. Проте це — підміна фактів. 

Як повідомляють фахівці Центру протидії дезінформації, Росія обстрілює енергетичну інфраструктуру України з метою залишити українців без світла та тепла у зимовий період. Тобто окупанти нищать цивільну інфраструктуру. 

Окрім цього, військова інфраструктура не живить електроенергією будинки цивільних. Оскільки вона покликана забезпечувати поточну військову діяльність. 

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти підживлюють наратив про те, що вони обстрілюють лише військову інфраструктуру. Мовляв, вони ведуть війну за всіма звичаями. Проте численні ракетні обстріли по будівлях цивільних чи по енергетичних об’єктах свідчить про інше. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.