Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2603
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «добровільна евакуація»

Через операцію ЗСУ в Курській області місцеві росіяни втікають зі своїх домівок. У Росії називають це «добровільною евакуацією». Жителі Курщини нібито добровільно покидають свої домівки та майно, добровільно в поспіху хапають із собою дітей і, зрештою, добровільно евакуюються. До такої риторики вдаються російські офіційні джерела, коли змальовують ситуацію в Курській області. Насправді вже понад 120 тисяч росіян евакуювалися.

У деяких проросійських пабліках уже навіть іронізують з терміна «добровільна евакуація», кажучи, що це «щось на кшталт масової розваги, такий новий вид активного туризму». Також додають, що ось росіяни «послухали про перемоги російської армії — і добровільно евакуювалися». 

Сама евакуація на території Курщини проходить складно, про що свідчать, зокрема, відеозвернення тамтешніх жителів до Путіна із закликом допомогти їм, позаяк місцева влада нічого не робить. Наприклад, одне з таких відео записали мешканці села Гуєво Суджанського району Курської області, поскаржившись, що в них немає евакуації. 

Також на заміну терміна «добровільна евакуація» російські чиновники можуть використовувати слово «переміщення». Так, 12 серпня 2024 року губернатор уже Бєлгородської області В'ячеслав Гладков заявив про активність українських військ на кордоні Краснояружського району та оголосив початок евакуації мешканців звідти. «У нас тривожний ранок (...) Щоб убезпечити життя та здоров'я нашого населення, ми починаємо переміщення людей, які живуть у Краснояружському районі, у безпечніші місця», — сказав Гладков у своєму зверненні в телеграм-каналі.

Такі поняття, як «добровільна евакуація» чи «переміщення», допомагають офіційним структурам у Росії приборкати паніку серед її пересічних громадян, викликану воєнними діями в Курській області. А також применшити масштаби того, що відбувається, тим самим спотворивши сприйняття реальності росіянами. Відповідно, усередині країни всі мають думати, що ситуація під контролем і «все йде за планом». Однак насправді реальність інша — війна прийшла на територію Росії, а російська влада намагається всіляко заперечити це, тому й вдається до подібних абсурдних термінів.

Фейк Слоганом Харків-Прайду нібито є «Краще ЗСУшник-гей ніж ухильник-натурал»

Пропагандисти поширюють у проросійських анонімних телеграм-каналах інформацію про те, що слоганом Харків-Прайду нібито є фраза «Краще ЗСУшник — гей ніж ухильник натурал» (оригінальну орфографію збережено). Втім це — фейк.

На офіційних акаунтах Харків-Прайду в соцмережах немає цього гасла. Ба більше, на фейковість вказує те, що пропагандисти припустилися низки граматичних помилок. В українській мові правильним є написання «ухилянт», а не «ухильник», що є калькою з російської та не використовується українцями. Крім того, сам лозунг має провокативний характер і створений з метою маніпуляції громадською думкою.

Цей фейк є частиною інформаційної війни, спрямованої на дискредитацію українських військових та подальше розділення суспільства. Використання таких лозунгів має на меті посіяти розбрат серед громадян, викликати негативне ставлення до ЛГБТКплюс-спільноти та дискредитувати українську армію. Росіяни всіляко намагаються підсилити гомофобію за допомогою різних маніпуляцій та фейків. У такий спосіб вони хочуть виправдати свою агресію проти України. Мовляв, Росія бореться за справжні цінності,  яких немає на Заході.

Викриття Попередження про шкідливий софт, замаскований під повідомлення від СБУ

Хакери розсилають електронні листи, маскуючи їх під повідомлення від СБУ. Про це повідомляє Центр протидії дезінформації.

За інформацією урядової команди реагування CERT-UA, вже виявлено понад 100 заражених комп'ютерів, включаючи ті, що належать державним установам та органам місцевого самоврядування. Про це повідомила Держспецзв'язку.

У листах міститься посилання на завантаження файлу під назвою «Документи». Але насправді за цим посиланням завантажується файл, який активує шкідливе програмне забезпечення ANONVNC, що дає зловмисникам змогу отримати прихований несанкціонований доступ до комп'ютера жертви.

Держспецзв'язку наголошує, що вже вжито невідкладних заходів для зниження ризику кіберзагрози.

Фейк Буданов нібито запропонував мобілізовувати українців з 18 років

Пропагандисти активно поширюють дезінформацію, стверджуючи, що керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Кирило Буданов нібито підтримав ідею зниження мобілізаційного віку в Україні до 18 років. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з’ясували, що насправді російські пропагандисти вирвали з контексту слова Буданова, сказані ним під час зустрічі зі студентами та викладачами Київської школи економіки. На цій зустрічі він не підтримував ідею зниження мобілізаційного віку, а лише озвучив підрахунки російської сторони, що якщо Україна почне мобілізувати громадян з 18 років замість 25, то зможе протистояти Росії до 2033 року. Однак він одразу ж піддав критиці цю ідею, зазначивши, що Україна цінує життя своїх громадян, і продовження війни на такий довгий термін є малоймовірним, оскільки «жодна економіка не витримає стільки часу у стані війни». 

Цей фейк є частиною інформаційної кампанії, мета якої — деморалізація українського суспільства, створення паніки та спроба зірвати мобілізаційні процеси в країні. Російська пропаганда намагається підштовхнути українців до думки, що їхнє керівництво готове пожертвувати молодими життями, в той час як реальність є зовсім іншою. Росія прагне розколоти єдність українців, викликати сумніви в доцільності захисту своєї країни, тим самим спрощуючи свої завдання на фронті.

Маніпуляція Україна нібито атакувала єдине місце для обміну полоненими

Пропагандисти стверджують, що українська армія нібито здійснила атаку на прикордонний КПП «Колотилівка» у Бєлгородській області. Мовляв, він був єдиним місцем для обміну полоненими та загиблими між Росією та Україною. Втім це — неправда.

Про це пишуть фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з’ясували, що це не перший випадок такої дезінформації. Наприклад, у травні 2024 року Москва заявила, що Україна нібито «сама призупинила обміни», що було спростовано Офісом Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця. Тоді він підтвердив, що обміни не відбуваються лише тому, що цього не хоче Росія. Однак вона має виконувати свої зобов'язання згідно з міжнародним гуманітарним правом та Женевськими конвенціями. 

Росія продовжує використовувати полонених як інструмент шантажу і дестабілізації українського суспільства з самого початку повномасштабної війни. Російська пропаганда маніпулює ним, щоб посіяти недовіру українців до свого військово-політичного керівництва, перекладаючи на нього відповідальність за нібито «зрив процесу обміну полоненими».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.