Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

30 Грудня станом на 1040 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Як Росія поширює проросійські наративи в Ізраїлі

Росіянам вдалося створити мережу власних контактів серед місцевих журналістів і політиків в Ізраїлі, які стають інструментами впливу в регіоні. Про це пише Israel Hayom, посилаючись на ізраїльські спецслужби. Ці контакти активно використовуються для поширення російської пропаганди та дезінформації, спрямованої на підрив стабільності в Ізраїлі.

Центр протидії дезінформації при РНБО України наголошує, що з аналізу діяльності росіян у медіапросторі Ізраїлю виявлено, що Кремль використовує широкий арсенал для просування пропаганди в ньому. Це включає як традиційні, так і нові методи, що дають змогу максимально ефективно впливати на громадську думку.

Ключові технології включають:

- Створення вебсайтів, що маскуються під ізраїльські медіа. Вони виглядають як справжні новинні ресурси, але насправді поширюють проросійську інформацію і дезінформацію;

- Поширення проросійських повідомлень у коментарях популярних політичних груп у соціальних мережах. Це дає змогу формувати громадську думку і підтримувати потрібні наративи серед населення;

- Поширення антиукраїнських публікацій, зокрема інтерв'ю з ізраїльськими військовими та політичними діячами, які закликають до продовження співпраці з Росією. Ці матеріали мають на меті підривати підтримку України та виправдовувати російську агресію.

Ізраїльські спецслужби активно відстежують ці спроби впливу і працюють над їх нейтралізацією, але проблема залишається актуальною і вимагає постійної уваги та протидії.

Фейк Україна нібито експортує електроенергію до Румунії

На сайті ENTSO-E українка знайшла інформацію, що Україна нібито продає електроенергію Румунії, тоді як власні громадяни змушені сидіти при свічках і купувати генератори. Відео з цим «відкриттям» поширюють пропагандистські видання й телеграм-каналами. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО України. Вони з'ясували, що Україна не експортує електроенергію до ЄС, а забезпечує транзитні перетоки між європейськими державами.

Це підтвердив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в інтерв'ю hromadske. Він пояснив, що для перевірки відсутності експорту можна подивитися вкладку Scheduled Commercial Exchanges на сайті ENTSO-E, де відображаються торгові операції.

Російська пропаганда, користуючись недостатньою поінформованістю українців, поширює конспірологічні теорії з метою підірвати довіру громадян до влади та спрямувати їхнє невдоволення на Київ, а не на Москву, яка створила цю кризу, завдаючи ударів по українських енергетичних об'єктах.

Меседж Білорусь готується захищати себе ядерною зброєю від «нападу України»

«Білорусь може застосувати ядерну зброю у випадку загрози своїй незалежності», — заявив начальник Генштабу збройних сил країни Муравейко. Ця заява є продовженням попередніх подібних висловлювань з боку Мінська, спрямованих на змалювання хибної загрози з боку України. Речник Кремля Дмитро Пєсков зазначив, що це викликає занепокоєння і в Москви.

На цей меседж звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО. Вони зазначають, що насправді єдиною загрозою для «незалежності» Лукашенка та його режиму є сама Росія.

Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко заявив 1 липня: «Білорусь не вперше заявляє про загрозу з боку України. Це черговий виток інформаційної операції». Коментуючи заяви Мінська про підготовку до протидії «українським провокаціям», речник ДПСУ зазначив, що Білорусь здійснила найбільшу провокацію ще 24 лютого 2022 року, відкривши свій кордон для російських військ.

Пропагандисти поширюють подібні меседжі, щоб перевернути ролі в ситуації, що склалася, — з жертви роблять агресора. Створюючи уявну загрозу, Росія та Білорусь також намагаються виправдати свою спільну агресію проти України.

Фейк Олена Зеленська нібито купила автомобіль Bugatti

Пропагандисти почали поширювати в соцмережах інформацію, що Олена Зеленська, дружина Президента України, нібито придбала розкішний автомобіль. В одному з дописів на цю тему стверджується: «Дружина Зеленського купила суперкар Bugatti Turbillon за майже 4,5 млн євро». Джерелом інформації нібито є французькі медіа, а підтвердженням мали би бути слова одного зі співробітників автосалону Bugatti в Парижі. Втім це  фейк.

На це звернули увагу фактчекери польського проєкту Demagog. Вони з'ясували, що першочерговим джерелом інформації про купівлю Зеленською Bugatti є французький сайт veritecachee.fr. На перший погляд, він може здаватися черговим новинним ресурсом. Проте виявилося, що це  інструмент для просування російської пропаганди.

Аналітики компанії Recorder Future, яка займається кібербезпекою, на початку березня 2024 року виявили медійну мережу під назвою CopyCop. Вона діє у США, Великій Британії та Франції, використовуючи штучний інтелект для плагіату та модифікації текстів з інших сайтів. Мета таких дій — підтримка російської перспективи в питаннях, таких як повномасштабне вторгнення Росії в Україну чи конфлікт між Ізраїлем та ХАМАСом.

Одним з таких сайтів є veritecachee.fr. Він був зареєстрований 22 червня 2024 року, незадовго до першого туру французьких виборів. За даними українського Центру протидії дезінформації, сайт подає війну в Україні з російської точки зору. Крім того, фактчекер Девід Пюенте та Кайл Глен, слідчий з Center For Information Resilience, звернули увагу на те, що на сайті залишилися інструкції для штучного інтелекту, як писати тексти.

Доказом на користь купівлі Bugatti нібито є рахунок-фактура, що з’явився в численних дописах із цим фейком. Однак документ містить помилки, які значно знижують його достовірність. Згідно з французьким законодавством, рахунок-фактура має містити конкретні відомості про угоду. Це, зокрема, інформація про валюту угоди та ідентифікаційний номер продавця. Нічого з цього немає на тому, що пропагандисти подають як рахунок-фактуру про купівлю Bugatti.

Один з користувачів звернув увагу, що рахунок-фактура складений англійською мовою. Крім того, на ньому вказано неправильну адресу автосалону в Парижі. Він розташований на Neuilly-sur-Seine, а не на Neuily-sur-Seine, як написано на «фактурі».

До справи також долучився автосалон, у якому Олена Зеленська нібито здійснила покупку. Як ідеться в заяві, опублікованій ним в інстаграмі, й інформація про угоду, і рахунок-фактура є неправдивими.

Французька стаття про «купівлю» розкішного автомобіля містить не тільки фото рахунку-фактури, але й відео з коментарем «Жака Бертена». Він нібито є співробітником автосалону Bugatti, який розповів про деталі презентації авто українській президентській парі.

Український Центр протидії дезінформації звернув увагу на те, що акаунт імовірного працівника, на якому з'явився запис, створили за кілька днів до публікації відео. Наразі цей профіль уже недоступний. Крім того, як написав на платформі X італійський фактчекер Девід Пюенте, фото відповідного інстаграм-профілю є кадром з відеоматеріалу, в якому Бертен розповідає про презентацію автомобіля Зеленським. За словами Пюенте, це відео було створено за допомогою штучного інтелекту.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати владу України та особисто родину Президента Зеленського.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.