Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

09 Травня станом на 805 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2131
Фейк
691
Маніпуляція
647
Меседж
434
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «героїзм»

На теренах Росії «героїзмом» називають участь російських військових у війні проти України. Так звані «герої» незаконно перетинають кордон іншої держави, окуповують її частину, тим самим нібито «визволяючи Україну від нацистів». Вони вбивають цивільних українців, ґвалтують, мародерять. Водночас саме такі дії в російській пропаганді подаються як «героїзм».

Крім того, російські військові за це отримують ще й державні нагороди. Так, Путін, наприклад, відзначав «героїзм та відвагу» 64-ї окремої мотострілецької бригади Сухопутних військ РФ, що влаштувала різанину в місті Буча на Київщині. Очільник Кремля присвоїв цій бригаді найменування «гвардійська» за «героїзм і відвагу, стійкість і мужність, проявлені особовим складом бригади в бойових діях по захисту вітчизни й державних інтересів в умовах збройних конфліктів». 

Також у Росії виховують дітей, пропагуючи культ війни й культивуючи їхню готовність наслідувати «героїзм» учасників російсько-української війни. Тобто, у такий спосіб відбувається легітимація окупації, заохочення до порушення законів і звичаїв війни, скоєння дій, які міжнародне правосуддя розцінює як воєнні злочини. Про це свідчать, наприклад, спеціальні ідеологічні уроки, зокрема «Розмови про важливе» і так звані «Уроки мужності»; кадетські класи; відкриття в школах меморіальних дошок російським військовим, що загинули на війні проти України; відкриття «парт героїв».

Зокрема, риторика про «героїзм» російських «визволителів» має на меті виправдати воєнні злочини армії Росії, надати цій війні іншого, праведного змісту. 

• Читайте також: «Розіп’ятий хлопчик» став «героєм Фьодором»: Як російський агітпроп вигадує героїв - MediaSapiens.

Фейк В українських спортзалах з’явилися окремі дні тренувань «для жінок і геїв»

У мережі поширюють інформацію, нібито в українських спортзалах з’явилася нова акція «Жіночий день». На тренування у такі акційні дні начебто пускають лише жінок та чоловіків із гомосексуальною орієнтацією, а тренерами працюють представники ЛГБТ-спільноти. Як доказ до допису додають оголошення з інстаграму одного з фітнес-клубів Житомира SportFit. 

«Невже це та Європа, в яку так прагнули?», — коментують пропагандисти.

Аналітики VoxCheck визначили, що на сторінці фітнес-клубу SportFit в інстаграмі немає оголошення про проведення акційних «Жіночих днів». У пропагандистському дописі можна побачити дату, у яку нібито було опубліковане оголошення, — 10 квітня. Сторінка спортивного залу публікувала тільки один допис у цей день — і жодного так званого оголошення. 

Російський агітпроп подає будь-які намагання України створювати толерантне середовище як загрозу для молодого покоління. Нібито діти страждають від засилля «содомії», через що, за висновками Кремля, українців перетворюють на гомосексуалів. Жахи західної «гомодиктатури» та як у такий спосіб Європа нібито впливає на Україну ми описали у великому дослідженні про гомофобію в соціальних мережах.

Понад те, гомосексуальність така ж природня як і гетеросексуальність.

До речі, як Росія намагається захистити дітей від «небажаного впливу ЛГБТ» — читайте тут. А яким чином вона ще й виправдовує своє вторгнення «ЛГБТ-навалою» — дізнайтеся в дослідженні за результатами аналізу меседжів упродовж року повномасштабного вторгнення.  

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Монобанк нібито запроваджує обмеження для «ухилянтів»

У соцмережах російського сегменту поширюють інформацію, ніби український банк Monobank розіслав користувачам попередження про обмеження низки фінансових операцій для «ухилянтів» — тобто осіб, які можуть ухилятися від мобілізації. 

Як «доказ», фейкороби прикріпили скриншот із телефону, на який нібито й надійшло таке повідомлення. 

Цей кейс дослідили фахівці StopFake, які визначили, що український банк Monobank не надсилав клієнтам повідомлень про обмеження для «ухилянтів». 

Щобільше, у коментарі для StopFake представники банку спростували розсилку таких повідомлень. Крім цього, сам текст повідомлення склали з численними помилками та  неточностями.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Розслідування Bellingcat ніби довело, що Єрмак заплатив Time за місце у рейтингу найвпливовіших людей року

Російські медіа пишуть, ніби голова Офісу президента Андрій Єрмак начебто заплатив 27 мільйонів доларів за місце у рейтингу 100 найвпливовіших людей світу Time. Як доказ пропагандисти наводять короткий ролик BBC News, де переказують результати «розслідування» Bellingcat. Це — брехня. 

Аналітики StopFake з’ясували, що ні Bellingcat, ні BBC News не повідомляли, що місце у рейтингу дісталося посадовцю корупційним шляхом. Це доводить банальний пошук по вебсайтах обох медіа. 

Пропагандисти вже не вперше посилаються на Bellingcat, аби надати своїм словам авторитету, попри те, що ця організація визнана «іноагентом» та «небажаною» в Росії, а самих розслідувачів пропагандисти регулярно звинувачують у політичній заангажованості та маніпуляціях. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Українські аптеки нібито не продають ліки чоловікам без довідки ТЦК

У російському сегменті соціальних мереж дописують, наче в Україні не продають ліки без довідки з ТЦК. У своїх публікаціях автори посилаються на так звані нові «норми» закону про мобілізацію. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck пишуть, що у підписаному 16 квітня 2024 року законі не йдеться про обмеження на купівлю товарів, зокрема ліків, без пред’явлення військово-облікових документів або оновлення даних у ТЦК. 

Тобто у законі про мобілізацію немає жодної інформації про те, що чоловіки не зможуть придбати ліки в аптеці без довідки з ТЦК. Фахівці  VoxCheck запитали у найбільших аптек в Україні, чи справді вони не продають ліки без такої довідки. У мережі аптек «Подорожник» відповіли, що діють згідно з чинним законодавством, тобто видають ліки усім, хто цього потребує. Тож заяви росіян є лише частиною кремлівської дезінформаційної кампанії із залякування українців та дискредитації системи охорони здоров’я в Україні. 

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.