Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 25 листопада

У випуску робимо огляд фейків про Голодомор та розбираємо дезінформацію про начебто "постачання Україною фосфорних бомб Азербайджану" у 2020 році.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Україна втратила останній шанс на мир з Росією ще 10 лютого

Такий меседж поширюють анонімні телеграм-канали, які за даними СБУ керують російською розвідкою. У повідомленнях йдеться, що Україна могла попередити війну з Росією.

Точніше, уникнути її. Проте, як заявляють автори дописів, Україна через некомпетентність керівництва, втратила свій шанс 10 лютого. На думку авторів телеграм-каналів, останній шанс на мир був саме цього дня, під час візиту голови офісу президента Андрія Єрмака до Берліна.

Для того, щоб був мир, на думку пропагандистів, Україна мала просто почати виконувати Мінські угоди, підписані у 2014 році. Автори дописів також стверджують, що працівники Офісу президента просто брехали людям, що все добре, що не варто панікувати й допустили війну. Насправді Мінські угоди систематично порушувала не Україна, а саме Росія, яка й розпочала війну та окупувала частину України ще навесні 2014 року.

Тобто досвід показує, що мирні домовленості саме з Росією — не працюють. Однак такі меседжі потрібні російським пропагандистам, щоб перекласти відповідальність за війну з себе на Україну. мовляв, напад стався через те, що Україна недопрацювала, а не через те, що Росія — агресор. 

Фейк Резолюція МАГАТЕ дає Україні змогу обстрілювати ЗАЕС

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські медіа. Також її тиражують у соціальних мережах. Зокрема, в анонімних телеграм-каналах. У повідомленнях йдеться, що Резолюція, яку ухвалила Міжнародна агенція атомної енергії, нібито «непрофесійна», «політизована» та «недоречна». Також російські ЗМІ назвали Резолюцію, в якій ідеться про проблеми на ЗАЕС, яка досі окупована Росією, неадекватним і таким, що нібито «дає право Києву обстрілювати» ЗАЕС.

Однак це — фейк.

Насправді Міжнародна агенція атомної енергії 17 листопада ухвалила Резолюцію, присвячену питанням безпеки українських ядерних об'єктів в контексті російських атак на об'єкти критичної інфраструктури України, зокрема на Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС). Як пишуть фактчекери StopFake, у тексті документа немає жодних натяків на «карт-бланш на обстріли ЗАЕС».

Також резолюцію не можна назвати «політизованою», адже документ містить лише аналіз ситуації з безпекою на українських ядерних об'єктах у світлі російських обстрілів та заклики до Росії відмовитися від дестабілізаційних дій на ЗАЕС.

Проте Росія вже не вперше звинувачує міжнародні організації в упередженості. У такий спосіб пропагандисти хочуть виправдати себе, відбілити свою репутацію. Мовляв, насправді Росія чинить законно, а ось міжнародні організації — навпаки, бо нібито дозволяють Україні чинити злочини тощо.

Меседж «Пункти незламності» — нікому не потрібні, їх відкрили заради піару й вони провокують ворога на ракетні удари

Такий меседж поширюють анонімні проросійські телеграм-канали. Зокрема ті, які, за даними СБУ, контролюються російською розвідкою. У повідомленнях ідеться, що «Пункти незламності», в яких українці в умовах аварійних вимкнень електроенергії та опалення, можуть побути в теплі та зарядити за потреби електроприлади, це абсурдна вигадка Офісу президента.

У повідомленнях стверджують, що ці пункти нічим не захищені в момент ракетних ударів. Мовляв, вони навіть провокують ворога на ракетний удар, адже стають місцем масового скупчення людей. Автори таких меседжів навіть припускають, що у разі, якщо ворожа ракета влучить в один із пунктів, це стане добрим інформаційним приводом. Насправді ж «Пункти незламності» потрібні людям, які через ракетні обстріли інфраструктури залишилися без електроенергії, водопостачання та зв'язку.

Такі пункти розгорнули у більшості міст України, щоб мешканці в умовах тривалих вимкнень могли на цих локаціях зігрітися, підзарядити гаджети або підігріти їжу, випити чаю. В умовах тривалого блекауту такі пункти дуже помічні, й про це свідчить той факт, що їх активно використовують люди в різних містах. Наприклад, люди приходять в такі пункти, щоб зробити необхідні для життя хворих дітей інгаляції тощо.

Поширюючи такі меседжі, пропагандисти прагнуть дискредитувати українську владу, натякаючи, що вона не лише не дбає про добробут українців, адже довела Україну до блекауту, а й наражає на небезпеку, провокуючи ворога на ракетні удари. За допомогою таких меседжів пропагандисти також перекладають відповідальність за те, що відбувається, на Україну.

Крім цього, пропагандисти ширили меседж, що обстріли енергосистеми України припиняться, якщо Київ виконає умови Росії. Однак відсутність енергопостачання — це наслідок систематичних ворожих ракетних обстрілів. І згода України на перемовини, може не означати припинення Росією обстрілів українських енергооб'єктів. А «Пункти незламності» влада організовує не для того, щоб спровокувати ворога, якому насправді не потрібно приводу для ракетного удару, а для того, щоб допомогти українцям вижити в умовах блекауту. 

Фейк Американський журнал MAD випустив обкладинку, на якій Байден і Зеленський зображені в образі Лаокоона

Проросійські користувачі соціальних мереж, зокрема, фейсбука, поширюють фото обкладинки нібито сатиричного американського журналу MAD, на якій український та американський президенти зображені в образі Лаокоона.

У таких дописах стверджують, що «американський сатиричний журнал MAD вийшов з оригінальною обкладинкою». Зображена на фото композиція нагадує відому скульптуру «Лаокоон та його сини», однак замість змій — фігури Джо Байдена та Володимира Зеленського оповиті трубами, на яких видно прапор Росії. При цьому права рука президента України витягнута вгору в такий спосіб, що нагадує нацистське вітання. До карикатури додали підпис: «Звичайно, це був Байден, він просто забув про це».

Проте журнал MAD ніколи не випускав номер з такою обкладинкою. Як пишуть литовські фактчекери видання «15 хвилин», на фейковій обкладинці вчергове є натяк на нібито неонацистські тенденції в сучасній Україні; натяк на причетність США до вибухів на Nord Stream- 2 газотранспортної мережі; до енергетичної кризи в країнах Євросоюзу.

Проте MAD не публікував таку карикатуру. На фото з соцмереж видно номер та дату виходу журналу: №28, жовтень 2022. Однак оригінальний 28 номер MAD датований не жовтнем, а груднем 2022 року і виглядає зовсім інакше. Його основна тема — сімдесяті роки, а не стосунки між Україною та США.

Це вже не перша фейкова обкладинка якогось іноземного медіа, яку створюють російські пропагандисти. Зазвичай вони змальовують на них українського президента у невигідних та смішних образах, щоб створити видимість, що на Заході до української влади ставляться несерйозно та без поваги.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.