Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 21 листопада

На тлі новини про спорудження в Україні модульного ядерного реактора російські медіа взялися поширювати дезінформацію про нібито справжні цілі будівництва. Посилаючись на слова російських «експертів» та «аналітиків», прокремлівські ЗМІ заявили, що Україна нібито збирається використовувати нові реактори з «терористичною метою» і нагадали про «можливість створення Україною брудної бомби».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Залужного «попросили знизити рівень своєї публічності через конфлікт із Зеленським»

Проросійські сайти продовжують писати про нібито справжній конфлікт між головнокомандувачем Збройних сил України Валерієм Залужним та президентом України Володимиром Зеленським. Цього разу для переконливості своєї брехні пропагандисти використали статтю щоденної британської газети Financial Times «Ми стріляємо їх із рогаток»: український «залізний генерал» показує свій характер» («We hit them with slingshots' : Ukraine's iron general shows his mettle»).

Мовляв, у виданні «чимало уваги приділено питанню конфлікту Залужного із Зеленським».

У статті Financial Times, присвяченій Валерію Залужному, описують якості Залужного, його тактику та стиль, завдяки яким українська армія так успішно звільнила Херсон та Харківщину, змогла захистити Київ. Також згадується біографія, як генерал здобув таку позицію і який досвід мав до цього.

У публікації немає фактів про конфлікт із президентом Зеленським, а лише висловлюється припущення анонімних джерел про те, що Залужного попросили знизити рівень своєї публічності. При цьому далі в статті йдеться, що сам генерал не приписує перемоги та успіх у боях з російською армією собі, а не втрачає можливості подякувати солдатам за їхній внесок у майбутню перемогу.

Меседжі про конфлікт Зеленського та Залужного пропагандисти вкидають у соціальні мережі та медіа майже з початку повномасштабної війни Росії проти України. Починаючи з серпня, ці тези все активніше поширюються в інформаційному просторі. Вони є частиною деструктивної інформаційно-психологічної операції, покликаної розколоти українське суспільство та створити осередки політичної нестабільності. Детальніше. 

Фейк У США більше не вірять у військову перемогу України над Росією

Нібито про це під час брифінгу заявив голова Комітету начальників штабів ЗС США генерал Марк Міллі, повідомили російські сайти. Мовляв, в американському військовому відомстві називають «низькими» шанси на успіх Збройних сил України на полі бою.

Насправді генерал Міллі цього не говорив. Він лише припустив, що ймовірність того, що Україна звільнить усю свою територію виключно військовим шляхом і протягом найближчих кількох тижнів, незначна. Водночас Міллі наголосив, що ймовірність перемоги Росії над Україною «близька до нуля», оскільки Росія не досягла своїх стратегічних цілей в Україні, і зараз не може досягти оперативних та тактичних цілей.

Російські пропагандисти, перекручуючи слова американського генерала, намагаються знецінити сили української армії на фоні своїх поразок на фронті і інформаційно перевести тему з того, що Україна досягла великих успіхів в обороні на те, що нібито Пентагон ймовірно перестане підтримувати українську армію. Детальніше

Фейк Українські солдати на війні сплять у кучугурах снігу

Останні кілька років щойно випадає перший сніг у соціальних мережах поширюють фотографію чоловіка, який спить просто неба у снігу. Нібито це український військовий, і такою є «ціна вільної України».

Це фотофейк. Аналітики Stopfake виявили, що фотографії щонайменше 10 років, її зняли ще до російсько-української війни. На ній не українські військові, а зображені тренування так званого російського спецназу на виживання.

Раніше цією фотографією ілюстрували сльозливу українську поезію, дописи зі збиранням коштів на теплі речі для українських військових, патріотичні дописи грузинською мовою «про ціну миру» і навіть новини за грудень 2014 року про те, що «бійці АТО ночують в окопах під "ковдрою” зі снігу».

Українці платять найвищу ціну у війні проти Росії за своє існування, умови служби українських військових можуть бути різні, часом на війні доводиться спати в снігу. Російська пропаганда вкидає ці фотографії, щоб видати російських окупантів за українських захисників.

Фейк Україна продовжує експортувати енергію, що спричинило масові вимкнення

Нібито Україна збільшила виторг від її експорту у 2,5 раза через те, що у багатьох регіонах вимикають електроенергію. Таку інформацію поширюють російські медіа і пропагандисти.

Насправді експорт електроенергії з України зупинили 11 жовтня 2022 року рішенням Міністерства енергетики, відразу після першої російської атаки на енергосистему. А до цього часу, з січня по жовтень 2022 року, Україна справді збільшила виторг від експорту електроенергії у 2,5 раза або на 326,9 млн дол, у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року — до $542,514 млн.

Пропагандисти спотворили ці дані, нібито в Україні не просто експортують електроенергію за кордон, а ще й збільшили виторг. Мовляв, саме це є причиною масових вимкнень.

«Подібна спекуляція – яскравий приклад дезінформації та елемент інформаційної війни, яку веде проти нас ворог», — кажуть в Київській обласній військовій адміністрації. Обмеження споживання електрики є наслідком ракетних ударів Росії по енергетичній структурі України.

Росіяни зумисне завдали безпрецедентних руйнувань, щоб списати вимкнення електроенергії на збільшення експорту. А це нібито мало б змусити українців збунтувати проти влади та вимагати у президента України капітуляції перед Росією.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.