Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Липня станом на 1244 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Голова німецької контррозвідки фіксує зростання активності росіян із поширення дезінформації, диверсій і швигунства

У Німеччині фіксується зростання активності російських спецслужб, зокрема в сферах шпигунства, кібератак, дезінформації та диверсій. За словами голови Військової контррозвідки (MAD) Мартіни Розенберг, нинішні методи нагадують часи Холодної війни, однак є набагато витонченішими. Про це повідомило німецьке видання ntv.

«Ми спостерігаємо значне зростання випадків шпигунства та гібридних операцій. Дії стали масовішими й агресивнішими», – зазначила Розенберг. Вона додала, що російські спецслужби не лише відтворюють методи Холодної війни, а й активно розширюють свій «гібридний інструментарій».

У Німеччині фіксують спроби російських агентів проникати через треті країни, створювати мережі впливу та налагоджувати особисті контакти для вербування. Під особливою загрозою — люди з подвійним громадянством або зв’язками з Росією. За словами Розенберг, такі особи можуть бути піддані тиску, особливо під час поїздок до РФ чи її союзників.

Окрему небезпеку становить дезінформація, поширення якої — частина гібридних атак. Також було зафіксовано спроби шпигунства біля військових об’єктів, саботаж елементів інфраструктури, атаки дронами та втручання в ІТ-системи. Наприклад, нещодавно у кораблях німецького флоту виявили пошкоджені кабелі, металеві ошурки в двигунах і навіть мастило в системах питної води.

Особливу увагу MAD приділяє створенню німецької бригади у Литві, яка стане частиною сил НАТО на сході. У зв’язку з цим військовій контррозвідці надали ширші повноваження.

«Ні для кого не секрет, що Німеччина як логістичний центр пересування сил НАТО є постійною мішенню іноземних спецслужб», – наголосила Розенберг. Вона закликала громадян бути пильними й повідомляти про підозрілі дії відповідним органам.

Наразі боротьба зі шпигунством і саботажем знову стала головним завданням MAD — так само, як це було в період напруження між Сходом і Заходом у XX столітті.

Чи правда, що існує петиція, яка зобов'язує Дональда Трампа депортувати власну дружину Меланію Трамп?

У мережі поширюють фейк про те, що Дональда Трампа нібито закликають депортувати його дружину Меланію. У темі розібрались фактчекери Snopes.com.

У липні 2025 року в соцмережах шириться твердження, що президента США Дональда Трампа нібито просять депортувати його дружину Меланію Трамп, яка народилася у Словенії та отримала американське громадянство в липні 2006 року. Поширювали цю заяву з підписом: «Дональда Трампа тепер просять депортувати власну дружину». У темі розібрались фактчекери Snopes.com.

Таке відео, наприклад, зʼявилось 15 липня на TikTok, де набрало понад 3,1 млн переглядів і 629 тис. лайків. У ролику йшлося:

«Дональда Трампа тепер просять депортувати власну дружину. Він каже, що не зробить цього, бо вона — родина. Це справедливо чи президент США має привілеї?»

При цьому у відео не вказано, хто саме нібито звертався з таким закликом.

Подібні публікації, пишуть Snopes, зʼявлялись також на Facebook, Instagram, TikTok і X. У частині із них згадували про «віральну петицію з тисячами підписів». Частина відео містила глибоко підроблені зображення (deepfake), синтетичний голос і візуалізацію, які нібито демонструють реакцію подружжя Трампів на цю новину.

Насправді, пишуть фактчекери, жоден орган державної влади, суд чи офіційна особа не вимагали депортації Меланії Трамп. Йшлося лише про онлайн-петицію, як зазначалося у деяких роликах. Станом на 18 липня ця петиція, опублікована на прогресивному сайті MoveOn.org, зібрала понад 12 700 підписів із ціллю у 15 000. Петиція має провокаційну назву — з помилкою в імені сина подружжя — «Депортувати Меланію, її батьків і Барона в першій хвилі депортацій!».

Автор петиції використав маніпулятивні твердження. Зокрема, назвав Барона Трампа принизливим терміном «anchor baby» (буквально — «якірна дитина») — це образливе позначення дітей, народжених у США іноземцями з метою отримання громадянства. Також у петиції звучить неправдива вимога, що мати матері дитини повинна бути народжена в США, щоб дитина мала право на громадянство — такого положення не існує в жодному законодавстві чи указі Трампа.

При цьому Меланія Трамп отримала «грінкарту» ще у 2001 році — за п’ять років до народження сина Барона, а громадянкою США стала в липні 2006-го. Тож твердження про нібито отримання нею громадянства через дитину — безпідставні.

Сервіс для створення онлайн-петацій MoveOn.org також додав на сторінку петиції дисклеймер:

«Волонтери MoveOn переглянули цю петицію й дійшли висновку, що вона може не відображати прогресивні цінності спільноти або викликає суперечки серед її учасників. MoveOn не просуватиме цю петицію, окрім як надавши платформу для її розміщення».

Фактчекери Snopes звернулися до Білого дому і до прессекретаря першої леді по коментар. У відповідь надійшло лише коротке повідомлення: «Це очевидна підробка».

Маніпуляції про «масове закриття ФОПів через Гетманцева» із посиланням на видання DOU

У соцмережах поширюють фейк, нібито через дії голови фінансового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева ІТ-спеціалісти масово закривають свої ФОПи. У таких дописах посилаються на публікацію на сайті спільноти DOU.ua, однак подають її зміст із маніпуляцією. Маніпуляції викрили фактчекери із проєкту VoxCheck.

Насправді в оригінальній статті DOU зазначено, що причинами закриття ФОПів серед ІТ-фахівців є кілька чинників: обов’язкове відновлення сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), еміграція та перехід до інших форм працевлаштування — гіг-контрактів або трудових договорів.

Ім’я Данила Гетманцева у фейковому дописі згадується, ймовірно, через його участь у розгляді законопроєкту про повернення обов’язкової сплати ЄСВ. Проте він не був ініціатором цієї норми — її запропонував уряд, а рішення підтримала більшість народних депутатів у парламенті.

Крім того, у статті DOU навели коментар виконавчої директорки IT Ukraine Association Марії Шевчук. Вона пояснила, що ФОПи могли бути закриті, бо стала обов’язкова сплата ЄСВ стала обтяжливою для тих, хто працює нерегулярно або тимчасово не має доходів. Інші ІТ-фахівці, які давно працюють за кордоном, переходять на місцеві контракти в країнах проживання. А ті, хто залишився в Україні, дедалі частіше працюють за гіг-контрактами або за трудовими договорами.

За статистикою, у компаніях-резидентах Дія.City вже працює понад 112 тисяч фахівців: 64% — у штаті, 31% — за гіг-контрактом і лише 5% — як ФОПи. Керівниця проєктного офісу Дія.City Наталія Денікеєва у коментарі для DOU також сказала, що перехід на трудові договори може бути пов'язаний із прагненням отримати бронювання від мобілізації.

Таким чином, спроба покласти відповідальність за структурні зміни в ІТ-секторі на одну посадову особу є маніпулятивною й не відповідає змісту джерела, на яке посилаються автори фейку.

Польські фактчекери підбили підсумки дезінформації і маніпуляцій на виборах президента 2025 року

 Фактчекери із проєкту «Demagog.pl» опублікували підсумковий звіт щодо дезінформації та операцій впливу в період президентських виборів 2025 року. У документі описані наймасштабніші маніпуляції у медіа та соцмережах, атаки на кандидатів, поширення мови ворожнечі й фейкових новин, а також використання штучного інтелекту у політичній агітації.

Команда Demagog пише, що протягом виборчої кампанії зафіксувала 242 випадки поширення фейків, з яких 23 безпосередньо стосувалися кандидатів та процесу голосування. Також вони перевірили  185 публічних заяв політиків — понад половина з них виявилася неправдивою або маніпулятивною.

Основною метою операцій впливу було делегітимізувати окремих кандидатів, зокрема Рафала Тшасковського, Артура Бартосевича, Кароля Навроцького та Шимона Головню. Їх звинувачували у співпраці з "глобалістами", Європейським Союзом чи єврейськими організаціями, що подавалося як «загроза для польського суверенітету». Кампанія супроводжувалась масштабним поширенням мови ворожнечі: у публікаціях фігурували расистські та ксенофобські висловлювання, зокрема щодо мусульман, людей з африканським походженням та євреїв. У публічний обіг активно вкидали інвективи на кшталт «субсахарські інженери», популяризовані зокрема акаунтом Boston Tea.

Увагу автори звіту приділили і проросійським тезам. Серед таких вони навели повідомлення про Україну, президента Володимира Зеленського та українських біженців, які перебувають у Польщі. Пропаганда зображувала їх як загрозу чи фінансовий тягар для держави. Також маніпулювали страхами щодо війни: з’являлися фейки про нібито плани польської влади відновити обов’язкову військову службу або відправити армію до України. Ці меседжі використовувались для просування політиків із виразною антиукраїнською риторикою, зокрема Мацея Мацяка, як «єдиного антивоєнного кандидата» з «антибандерівською» позицією.

Звіт також розкриває випадки підриву довіри до виборчого процесу — поширювались змонтовані фальшиві соцопитування, які нібито демонстрували перевагу кандидата Ґжеґожа Брауна, а також конспірологічні теорії про те, що влада планує скасувати вибори у разі його перемоги, посилаючись на вигадане «російське втручання».

Окремим напрямом дезінформаційної кампанії стало використання штучного інтелекту. За його допомогою створювались зображення та відео, які нібито демонстрували підтримку певних кандидатів або дискредитували опонентів. Часто ці матеріали виглядали реалістично і вводили в оману виборців. Зокрема, зафіксовано приклади використання AI для фабрикації знімків, які пізніше поширювали навіть під час виборчої тиші. Таким чином, штучний інтелект став одним із нових інструментів політичної маніпуляції у цифровому просторі.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.