Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Польські фактчекери підбили підсумки дезінформації і маніпуляцій на виборах президента 2025 року

 Фактчекери із проєкту «Demagog.pl» опублікували підсумковий звіт щодо дезінформації та операцій впливу в період президентських виборів 2025 року. У документі описані наймасштабніші маніпуляції у медіа та соцмережах, атаки на кандидатів, поширення мови ворожнечі й фейкових новин, а також використання штучного інтелекту у політичній агітації.

Команда Demagog пише, що протягом виборчої кампанії зафіксувала 242 випадки поширення фейків, з яких 23 безпосередньо стосувалися кандидатів та процесу голосування. Також вони перевірили  185 публічних заяв політиків — понад половина з них виявилася неправдивою або маніпулятивною.

Основною метою операцій впливу було делегітимізувати окремих кандидатів, зокрема Рафала Тшасковського, Артура Бартосевича, Кароля Навроцького та Шимона Головню. Їх звинувачували у співпраці з "глобалістами", Європейським Союзом чи єврейськими організаціями, що подавалося як «загроза для польського суверенітету». Кампанія супроводжувалась масштабним поширенням мови ворожнечі: у публікаціях фігурували расистські та ксенофобські висловлювання, зокрема щодо мусульман, людей з африканським походженням та євреїв. У публічний обіг активно вкидали інвективи на кшталт «субсахарські інженери», популяризовані зокрема акаунтом Boston Tea.

Увагу автори звіту приділили і проросійським тезам. Серед таких вони навели повідомлення про Україну, президента Володимира Зеленського та українських біженців, які перебувають у Польщі. Пропаганда зображувала їх як загрозу чи фінансовий тягар для держави. Також маніпулювали страхами щодо війни: з’являлися фейки про нібито плани польської влади відновити обов’язкову військову службу або відправити армію до України. Ці меседжі використовувались для просування політиків із виразною антиукраїнською риторикою, зокрема Мацея Мацяка, як «єдиного антивоєнного кандидата» з «антибандерівською» позицією.

Звіт також розкриває випадки підриву довіри до виборчого процесу — поширювались змонтовані фальшиві соцопитування, які нібито демонстрували перевагу кандидата Ґжеґожа Брауна, а також конспірологічні теорії про те, що влада планує скасувати вибори у разі його перемоги, посилаючись на вигадане «російське втручання».

Окремим напрямом дезінформаційної кампанії стало використання штучного інтелекту. За його допомогою створювались зображення та відео, які нібито демонстрували підтримку певних кандидатів або дискредитували опонентів. Часто ці матеріали виглядали реалістично і вводили в оману виборців. Зокрема, зафіксовано приклади використання AI для фабрикації знімків, які пізніше поширювали навіть під час виборчої тиші. Таким чином, штучний інтелект став одним із нових інструментів політичної маніпуляції у цифровому просторі.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись