Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Липня станом на 1244 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Іванка Трамп захоплюється «російськими традиційними цінностями» - спростовано російський фейк

Низка російських медіа, включно з політичними та таблоїдними виданнями, поширили неправдиву інформацію, що Іванка Трамп нібито у своєму профілі в соціальних мережах вихваляла красу, стиль і «традиційні цінності» росіянок. На це звернули увагу аналітики проєкту StopFake.

За твердженнями пропагандистів, дочка американського президента опублікувала відео з корпоративу компанії «Сімаленд», де люди танцюють під пісню «Я — русский», і зазначила, що росіянки одягаються краще за американок через «економічне піднесення» в Росії.

Скриншот — Комсомольская Правда

Насправді відео поширив неофіційний фан-акаунт, який не має жодного стосунку до Іванки Трамп. Цей акаунт публікує провокативні дописи для консервативної аудиторії США, наприклад: «Постав 🇺🇸, якщо підтримуєш Трампа» або «Чи має Барак Обама сісти до в’язниці за шкоду США? ТАК чи НІ». У дописі з відео було лише запитання: «Це Росія. Що ви помічаєте?».

У коментарях користувачі відзначали брак чоловіків на відео, пов’язуючи це з війною, або коментували зовнішність жінок чи відсутність «мігрантів» і «товстих людей». Допис набрав понад 2000 коментарів, але вони не були одностайно позитивними, і жоден не пов’язаний з Іванкою Трамп.

Приклади інших реакцій на допис: «Більшість жінок і дуже мало чоловіків, ось що стається, коли тисячами надсилаєш на війну гарматне м’ясо»; «А справжня Іванка знає, які дурниці ви транслюєте від її імені?»; «Ось Росія. Що ви помічаєте?»  

Використання імені Іванки Трамп, пов’язаної з впливовою політичною сім’єю США, має на меті привернути увагу консервативної аудиторії в Америці, яка може бути прихильною до Росії чи скептичною до підтримки України. Для російської аудиторії подібні фейки створюють ілюзію, що відомі західні постаті «підтримують» Росію, що зміцнює патріотичні настрої та виправдовує політику Кремля.

Асоціюючи Росію з позитивними характеристиками (як-от «краса» чи «традиційні цінності»), пропаганда опосередковано намагається применшити підтримку України, протиставляючи її «російським ідеалам».

Росіяни поширюють фейк про те, що у Харкові військовий убив знайомого та розчленував його тіло

Російські пропагандистські ресурси поширюють підроблений скриншот новини з українських медіа, де нібито йдеться про військовослужбовця 92-ї окремої штурмової бригади, який убив свого знайомого та розчленував його тіло.

На вкид звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck.

  Скриншот публікації

Однак це виявилося фейком. У справжній статті, опублікованій харківським виданням «Думка» з посиланням на Національну поліцію, йдеться про 17-річного підлітка, який після конфлікту вбив свого знайомого, розчленував тіло та сховав його в каналізаційному колекторі. Поліція спочатку розслідувала справу як зникнення, але після виявлення тіла перекваліфікувала її на умисне вбивство. Підозрюваного затримали, йому загрожує до 15 років позбавлення волі. Жодного військового до цього злочину не причетно.

Як зазначають аналітики VoxCheck, пропагандисти підробили скриншот, замінивши слово «підліток» на «військовий» за допомогою редагування коду сторінки або фоторедактора, щоб створити хибне враження про причетність українських військових до злочину.

Представлення українських військових як «злочинців» має на меті підірвати довіру до армії як всередині України, так і за кордоном, щоб послабити моральний дух і міжнародну підтримку.

Антиукраїнська акція на кордоні України та Польщі - вигаданий росіянами фейк, - ЦПД

У Центрі протидії дезінформації спростували російський фейк про нібито антиукраїнську акцію на кордоні України та Польщі.

"Пропагандистські ресурси активно поширюють відео, де польські прикордонники нібито встановили щити з написами про "геноцид поляків" на кордоні з Україною", — зазначається в повідомленні.

Фото: Центр протидії дезінформації

Центр перевірив інформацію у Державній прикордонній службі України та встановив, що жодних подібних акцій на польсько-українському кордоні не відбувалося. Російські пропагандисти свідомо перекрутили контекст і місце події.

Такі інформаційні вкиди спрямовані на розпалювання ворожнечі між українцями та поляками, а також на підрив партнерства між двома країнами.

"Росія систематично намагається посварити Україну з її сусідами через фейки, маніпуляції та провокації, щоб послабити позиції України на міжнародній арені", — підкреслили у Центрі.

Польща є ключовим союзником України, надаючи значну військову, гуманітарну та політичну підтримку. Фейки про "антиукраїнські акції" мають на меті посіяти недовіру та ворожнечу між народами, щоб підірвати цю співпрацю.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.