Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Січня станом на 1055 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2634
Фейк
788
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Відеофейк, де українська школярка в Нью-Йорку скаржиться на темношкірих однокласників і вважає, що її навчання мають оплачувати американські платники податків

Російські ресурси поширюють відео, на якому українська школярка, що зараз проживає в Нью-Йорку, нібито скаржиться на свою нову школу. Дівчина нібито говорить, що їй було важко звикнути до «великої кількості темношкірих однокласників», позаяк вони постійно пропонували їй купити наркотики, і скаржиться на те, що уроки багато разів скасовували через загрозу стрілянини. Наприкінці відео вона нібито каже, що з державної школи перейшла в приватну: дівчина говорить, що це дорого, однак за навчання платить не її родина, а американські платники податків ― вона вважає це цілком справедливим.  

Насправді відео було підроблене пропагандистами, пишуть у проєкті StopFake

Наприкінці грудня 2024 року «Голос Америки» дійсно випустив невеликий відеосюжет про українських школярів, які через повномасштабну війну переїхали до Нью-Йорка й були вимушені звикати до навчання в новому середовищі. 

Дівчину на відео звати Софія Голіней, і вона навчається в приватній академії Сент-Джордж. Проте той фрагмент, де дівчина нібито скаржиться на темношкірих учнів, наркодилерів і стрілянину, а також каже, що має вчитися безплатно, пропагандисти створили за допомогою штучного інтелекту ― в оригінальному сюжеті такого немає. Сфабрикований авдіофрагмент пропагандисти заповнили нарізкою стокових кадрів, яких також немає в справжньому сюжеті. 

Раніше ми аналізували фейк про те, що українських дітей нібито б’ють у польських школах за розмови українською.

Маніпуляція Росіяни маніпулюють словами речника ПС ЗСУ Юрія Ігната щодо ефективності винищувачів F-16 у боях із російськими літаками

Російські ресурси поширюють інформацію, мовляв, очільник управління комунікацій Командування Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат визнав, що передані Україні винищувачі F-16 «не можуть змагатися в боях у повітрі з російськими “технологічними літаками”». Пропагандисти наводять нібито цитату Ігната: 

«Так, ми отримали від партнерів не найновіші модифікації “ефок” [літаків F-16. ― Ред.]. У нас на цих літаках немає потужних радарів і далекобійних ракет, щоб самотужки змагатися в повітряних боях із технологічними літаками росіян».

Насправді слова речника ПС ЗСУ перекрутили, повідомляють у проєкті StopFake. Ідеться про публікацію Ігната, що з’явилася 7 січня 2025 року на офіційній сторінці Повітряних сил України у фейсбуці. Ігнат розповідав про подвиг українського пілота, який під час масової атаки 13 грудня 2024 року встановив рекорд, знищивши за один виліт шість (!) крилатих ракет. 

Згодом у тексті допису Ігнат справді зауважив, що Україна отримала не найновіші модифікації F-16. Однак це не применшує їхньої ефективності в бою. Ось його слова:

«Так, нам хотілося б отримати потужніші модифікації “ефок” із потужнішими радарами та далекобійними ракетами, оскільки самотужки змагатися в повітряних боях з технологічними літаками росіян досить важко. Зараз молоді українські пілоти щодня доводять, що вони ― найкращі, чи то в кабіні радянського, чи американського винищувача!».

Тобто Ігнат визнав, що потужніші модифікації F-16, оснащені сучасними радарами та далекобійними ракетами, могли б краще відповідати викликам сучасної війни. Однак це не означає, що наявні F-16 неспроможні чи неефективні. Він також відзначив високий рівень професіоналізму українських пілотів. Це спростовує російську тезу про нібито «недостатню ефективність» F-16.

Раніше ми аналізували російський вкид, мовляв, партнери надали Україні несправні винищувачі F-16.

Маніпуляція Дезінформація, що новий законопроєкт дозволяє українцям платити менший штраф у ТЦК, якщо ті «не подаватимуть у суд на його працівників»

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, що українцям, які не встигли вчасно оновити свої дані в «Резерв+», нібито зроблять знижку 50% на оплату штрафу, якщо ті «не подаватимуть в суд на працівників ТЦК». Пропагандисти натякають, що цим законопроєктом в українців забирають можливість захистити свої права в суді від можливих порушень.  

Скриншот із проросійського телеграм-каналу

Насправді пропагандисти маніпулюють змістом законопроєкту №12093, який у першому читанні прийняли 9 січня 2025 року. Про це повідомляють у проєкті StopFake

У тексті законопроєкту дійсно йдеться про те, що військовозобов’язані громадяни, які не встигли у визначені терміни оновити свої дані — мобільний телефон, електронну пошту та актуальну адресу проживання — отримають знижку 50% на сплату штрафу, якщо визнають правопорушення й не оскаржуватимуть його в суді. Саме останній пункт — вимогу не оскаржувати штраф у суді — пропагандисти трактують як відмову від права подати в суд на працівників ТЦК у випадку вчинення ними будь-якого правопорушення. Однак така умова в законопроєкт відсутня. Насправді просто йдеться про те, що заплатити вдвічі менший штраф зможуть ті, хто погодиться з його правомірністю й не оскаржуватиме його в суді.

Раніше ми аналізували фейкове відео, де працівники одеського ТЦК нібито вручали повістки в костюмах Дідів Морозів.

Фейк Неправдива інформація, що Україна на останньому місці в Європі за рівнем IQ

Користувачі мережі поширюють інформацію, що Україна посіла останнє місце в Європі за рівнем коефіцієнта інтелекту на порталі International IQ Test. Вона опинилася на 78 місці зі 127 країн світу з результатом в 95,55 бала.

Скриншот допису з соцмережі Threads

The International IQ Test — один з онлайн-тестів, що визначають рівень інтелекту людини. Окрім тестування, портал пропонує рейтинг країн за середнім рівнем IQ, який оновлюється щороку 1 січня на основі даних за попередній рік. У цьому році сайт справді поставив Україну на 78 сходинку зі 127 країн світу. Утім, єдина основа цього рейтингу — оцінки користувачів платформи. The International IQ Test збирає лише оцінки користувачів власного сайту, не враховуючи інших тестів на IQ, що доступні в мережі. Однак насправді загальновизнаного й на 100% певного IQ-тесту не існує — є кілька різних підходів до їхнього створення, і для найбільш точного результату фахівці використовують одразу декілька тестів. 

Крім того, порівнювати країни за рівнем IQ громадян методологічно некоректно. Інтелект людини завжди формується під впливом культурного бекграунду, і створити універсальний тест неможливо. Тобто тест із 40 питань не може точно визначити рівень інтелекту, адже це складне явище, яке наука досі розуміє не до кінця. 

У формуванні рейтингу користувачів The International IQ Test по країнах теж припустилися низки методологічних помилок. Наприклад, для точних розрахунків потрібно створити вибірку учасників тестування, яка має бути однаковою для кожної з країн. Проте в цьому рейтингу кількість учасників між країнами значно різниться — від близько 4 тисяч користувачів з Ірану до майже 150 тисяч — з Японії. 

Додати свою оцінку до рейтингу країни на сайті може будь-хто. Для цього потрібно лише обрати цю країну після проходження тесту — платформа не визначає державу походження користувача автоматично, тож учасник тестування може обрати будь-яку. А ще кількість спроб для одного користувача необмежена, тому результати якоїсь конкретної країни можна з легкістю накрутити — або самостійно, або за допомогою ботів

Зрештою, на сайті тесту немає жодної інформації, чи борються розробники зі спам-трафіком і, чи блокують однотипні масові IP-адреси, чи виключають такі профілі зі щорічної статистики.

Підозріло також, що у 2023 році Росія займала 26-й рядок рейтингу, а у 2024 році різко підійнялася на 6-те місце. Можна припустити, що результати могли накрутити, щоб зманіпулювати рейтингом. 

Отож при складанні рейтингу автори припустилися низки методологічних помилок, через які зробити обґрунтовані висновки про середній рівень IQ по країнах неможливо. 

Пропагандисти не вперше посилаються на ненадійні рейтинги, щоб дискредитувати Україну та відвернути увагу росіян від внутрішніх проблем. 

Раніше ми документували фейк про те, що згідно з Глобальним індексом миру та безпеки жінок (WPS Index) за 2023 рік, Україна нібито є «найгіршою у світі країною для жінок».

Маніпуляція Пропагандисти маніпулюють текстом NYT про українську енергетику

Російські джерела стверджують, що Україна використовує працівників місії ООН як заручників для захисту об’єктів енергетики. Про це нібито йдеться в матеріалі видання The New York Times (NYT). Там посилаються на лист парламентського комітету України з питань енергетики до ООН, в якому організацію закликали розмістити постійну моніторингову групу на критично важливих підстанціях, аби запобігти провокаціям зі сторони Росії.

У проєкті VoxCheck пишуть, що насправді пропагандисти викривили текст NYT під назвою «Як Україна зберігатиме світло цієї зими?». У матеріалі дійсно згадують, що парламентський комітет України з питань енергетики просив ООН розмістити постійні моніторингові групи на критично важливих для роботи АЕС підстанціях, щоб запобігти провокаціям із боку Росії. На думку Яна Ванде Путте, спеціаліста з ядерних питань в Greenpeace, Москва може не захотіти ризикувати життям співробітників агентства, оскільки залежить від експорту ядерних технологій, на який потрібен дозвіл Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) — організації системи ООН. Водночас у Верховній Раді не коментували, чи справді зверталися до ООН із цим проханням, а в NYT не писали, що Україна збирається використати працівників ООН як заручників для захисту енергетики. 

У статуті МАГАТЕ вказано, що однією з цілей агентства є надання державам-членам гарантій, що мирні ядерні об’єкти та матеріали не використають у воєнних цілях. Тобто моніторинг ядерних об’єктів у зонах бойових дій входить до їхніх повноважень. Отже, Україна може просити ООН надавати персонал для моніторингу на АЕС та на інших об’єктах, критично важливих для їх функціонування, і це не є використанням персоналу ООН як заручників. Зрештою, у тексті NYT це звернення України не засуджують. 

МАГАТЕ вже проводить моніторингові місії на підстанціях, важливих для роботи українських АЕС, проте поки що це почергові періодичні візити. Водночас із вересня 2022 року постійна моніторингова група МАГАТЕ працює на окупованій Росією Запорізькій АЕС, а з січня 2023 року постійні моніторингові групи агентства почали працювати й на Чорнобильській, Рівненській, Південноукраїнській і Хмельницькій атомних станціях. 

Раніше ми аналізували фейкову інформацію, мовляв, МАГАТЕ звинуватила Україну в нападі на автомобіль агентства. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.