Маніпуляція Пропагандисти маніпулюють текстом NYT про українську енергетику
Російські джерела стверджують, що Україна використовує працівників місії ООН як заручників для захисту об’єктів енергетики. Про це нібито йдеться в матеріалі видання The New York Times (NYT). Там посилаються на лист парламентського комітету України з питань енергетики до ООН, в якому організацію закликали розмістити постійну моніторингову групу на критично важливих підстанціях, аби запобігти провокаціям зі сторони Росії.
У проєкті VoxCheck пишуть, що насправді пропагандисти викривили текст NYT під назвою «Як Україна зберігатиме світло цієї зими?». У матеріалі дійсно згадують, що парламентський комітет України з питань енергетики просив ООН розмістити постійні моніторингові групи на критично важливих для роботи АЕС підстанціях, щоб запобігти провокаціям із боку Росії. На думку Яна Ванде Путте, спеціаліста з ядерних питань в Greenpeace, Москва може не захотіти ризикувати життям співробітників агентства, оскільки залежить від експорту ядерних технологій, на який потрібен дозвіл Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) — організації системи ООН. Водночас у Верховній Раді не коментували, чи справді зверталися до ООН із цим проханням, а в NYT не писали, що Україна збирається використати працівників ООН як заручників для захисту енергетики.
У статуті МАГАТЕ вказано, що однією з цілей агентства є надання державам-членам гарантій, що мирні ядерні об’єкти та матеріали не використають у воєнних цілях. Тобто моніторинг ядерних об’єктів у зонах бойових дій входить до їхніх повноважень. Отже, Україна може просити ООН надавати персонал для моніторингу на АЕС та на інших об’єктах, критично важливих для їх функціонування, і це не є використанням персоналу ООН як заручників. Зрештою, у тексті NYT це звернення України не засуджують.
МАГАТЕ вже проводить моніторингові місії на підстанціях, важливих для роботи українських АЕС, проте поки що це почергові періодичні візити. Водночас із вересня 2022 року постійна моніторингова група МАГАТЕ працює на окупованій Росією Запорізькій АЕС, а з січня 2023 року постійні моніторингові групи агентства почали працювати й на Чорнобильській, Рівненській, Південноукраїнській і Хмельницькій атомних станціях.
Раніше ми аналізували фейкову інформацію, мовляв, МАГАТЕ звинуватила Україну в нападі на автомобіль агентства.