Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
799
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Маніпулятивний сюжет про українських активістів, які нібито приїхали протестувати під парламентом Грузії, щоби «поділитися досвідом»

Пропагандистське видання «Известия» поширило маніпулятивний відеосюжет з Тбілісі. У ньому бере участь російський пропагандист Станіслав Григор’єв, який був неодноразово поміченим за упередженим висвітленням подій із зони АТО в «Новости24» ще з 2014 року. 

Відеоматеріал зняли на фоні групи людей, яка вийшла на акцію протесту під грузинським парламентом; до акції закликала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі через систематичні правопорушення під час проведення виборів. Власне, вона відмовилась визнавати результати парламентських виборів — попередню перемогу «Грузинської мрії», чинної правлячої партії. 

Григор’єв у сюжеті описує активістів, які тримають прапори України та ЄС і плакат з написом англійською «Грузія — не Росія»:

«Це те, чого давно очікували в Грузії. На площі біля парламенту з'явилися українські активісти з відповідною символікою. Кажуть, за останній тиждень до країни в'їхало чимало українців. Їхня мета незрозуміла, можливо, приїхали поділитись протестним досвідом», — говорив пропагандист.  

Насправді інформацію у відеоролику спотворено, і про це повідомляють наші грузинські колеги-фактчекери з організації Myth Detector. Адже саме у відео — зображені італійські політичні активісти, які приїхали, щоб підтримати європейський курс Грузії. Тобто це не скасовує факт того, що українців під час протестів не було, вони також могли підтримувати громадян Грузії. Однак російська пропаганда так чи інакше демонізувала потенційні спроби українців підтримати країну, цього разу видавши італійських активістів за «українських протестувальників».

Італійські активісти прибули спостерігати за виборчим процесом у складі делегації Europa Radicale, яка шляхом «ненасильницьких» форм протесту та ініціатив бореться за демократію, права та закони.  Оскільки перемога проросійської партії «Грузинська мрія» «фактично зупиняє»  вступ Грузії до ЄС через невідповідність принципам і цінностям блоку. Зокрема йдеться про ухвалення закону про «іноагентів», який раніше вже спричинив призупинення процесу вступу країни до ЄС. 

Так, російська пропаганда працює над створенням образу кривавих революціонерів-українців, які за вказівкою Заходу прагнуть «розхитати внутрішньополітичну ситуацію» в Грузії. Схожі наративи Росія просуває і щодо США, звинувачуючи їх в організації «кольорових революцій» та протестів, якщо ті мають продемократичний та реформаторський характер.

Читайте ще: Майдан-3. Чому українські протестні рухи не дають спокою російській пропаганді.

Автор: Мар'яна Пенська,

Фейк Фейк, що священник ПЦУ прокляв тих, хто сміється над «планом перемоги» Зеленського

У мережі поширили скриншот допису на сторінці у фейсбуці священника ПЦУ Романа Грищука, у якому він нібито прокляв тих, хто сміється над Планом перемоги президента Зеленського.  

«Така поведінка означає лише одне: у людини не залишилося нічого людського, а розумом її вже заволодів сатана. Тому я проклинаю всіх, хто сьогодні втратив свій розум і образив президента України», — вказано у пості. 

Утім, це фотофейк. Фейкомети відредагували допис Романа Грищука, замінивши оригінальний текст на «прокльони». У справжньому пості йшлося про те, як діяти, якщо проклинає священник. 

Фейковий пост

Адже насправді у підписі до посту та в самому відео йшлося про те, як чинити, якщо проклинає священник. Грищук вказував, що з таким запитанням до нього звернулась підписниця, оскільки, за її словами, місцевий священнослужитель прокляв частину парафіян. Він не говорив слів, які навели пропагандисти, ба більше, Грищук не робив заяв про Зеленського чи План перемоги. Фейкомети замінили оригінальний текст допису на «прокльони». 

Справжній пост

Читайте ще: В Україні нібито створили церкву «Святого пса Патрона»

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк, що двоюрідний племінник заступника міністра оборони України замовив авто за €7 млн

У російських телеграм-каналах поширюють відео з логотипом польської газети Fakt. У ньому стверджують, нібито двоюрідний племінник заступника міністра оборони України Дмитра Кліменкова замовив у Польщі елітне авто для перегонів 777 Hypercar за €7 млн. 

Але польське видання Fakt не публікував такого новинного сюжету. Цього відео немає ні на офіційному сайті польського видання Fakt, ні на його сторінках в інстаграмі, фейсбуці, X, тіктоці та ютубі. Ба більше, газета взагалі не публікувала новин про автівку 777 Hypercar — пошук за ключовими словами не приніс жодних результатів. 

В українських медіа немає новин про покупку, хоча корупційні скандали зазвичай набувають розголосу у суспільстві. Це відео публікують тільки на російських та проросійських ресурсах. 

Так звані «розслідування» власності українських посадовців перетворюються на системну кампанію їх дискредитації. Так пропагандисти чи ставленики Москви прагнуть зображувати Україну колискою корупційних схем — що надалі може нашкодити євроінтеграційному шляху України. Адже боротьба з корупцією та її зменшення є одним із основних завдань держави на шляху до Європейського Союзу.  

Ось іще кейси, які стосувалися «оволодіння» нерухомістю за «вкрадені кошти»: як Зеленський нібито купив віллу гітлерівського міністра пропаганди Геббельса за 8 млн євро; або як буцімто теща Зеленського придбала віллу на узбережжі Єгипту із західної гуманітарної допомоги Україні. 

Фейк Фейк про те, що Верховна Рада готова ухвалити рішення щодо підвищення виплат службовцям-контрактникам віком 19-21 років

У російських телеграм-каналах поширюють фейковий інформаційний ролик нібито за авторства видання «Української правди». На фоні кадрів із відкритих джерел, пропагандисти пишуть про готовність Верховної Ради ухвалити рішення щодо підвищення виплат службовцям-контрактникам у ЗСУ віком від 19 до 21 року. У відеофрагменті згадали й голову Парламенту, Руслана Стефанчука, який буцімто порівняв молодих контрактників із козаками та зазначив, що така «додаткова мотивація» дозволить отримати «активний і мобільний контингент» у війську. 

«Розмір винагороди збільшиться з 200 до 400 тисяч гривень для чоловіків від 19 до 21 року, які підпишуть контракт із ЗСУ», — пишуть пропагандисти. 

Насправді цього законопроєкту та заяви Стефанчука не існує так само, як і відео від «Української правди», і про це повідомляють у VoxCheck. Натомість розмір одноразової грошової допомоги при укладанні першого контракту залежить від звання. Вік впливає лише на термін дії угоди в службі за контрактом. Бо саме для призовників віком від 18 до 25 років (або ж у випадку пропагандистського вкиду 19-21), тобто тих, які не підлягають мобілізації за умови відсутності статусу «військовозобов’язаного», строк контрактної військової служби під час воєнного стану становить лише один рік. Далі — контракт розривається та не продовжується. Починаючи з 25 років, мобілізаційний вік в Україні наразі, — ситуація інакша, а саме контракт продовжують.

Раніше агітпроп поширював меседжі щодо «соціально-несправедливої мобілізації»; намірів української влади воювати до «останнього українця» та «відсутності» майбутнього в країні. Для українців тема залучення осіб, які не підлягають обов’язковій мобілізації, є дискусійною, лише одна згадка про зниження мобілізаційного віку провокує значний соціальний дискурс. Але пропагандисти не втрачають можливості розпалювати ворожнечу всередині країни та сіяти ненависть до української законодавчої влади, зокрема, створюючи подібні інфоприводи. 

Автор: Мар'яна Пенська,

Фейк Відеофейк про те, що українка скаржиться на відсутність опалення у школі

У мережі поширюють відео, у якому жінка скаржиться на запис у щоденнику сина «Одягайте дітей тепліше! У школі немає опалення!» Жінка обурена тим, що здавала гроші на генератор, а опалення у школі так і не з’явилось. 

Але це — фейк. Імовірно, відео є постановою. У низці міст школи вже опалюються, а в генераторах поки нема потреби, оскільки відсутні відключення світла.

Традиційно опалювальний сезон в Україні стартує з середини жовтня. Проте початок підключення тепла у різних містах може відрізнятись. Фактична дата початку залежить від погодних умов, а також готовності інфраструктури. Зокрема, опалювальний період починається, якщо температура повітря протягом 3 діб у середньому становить +8 градусів та нижче. Утім, обʼєктам соціальної сфери, зокрема закладам освіти, тепло зазвичай підключають раніше, ніж житловим будинкам. 

Наприклад, на кінець жовтня вже розпочали опалення шкіл у низці міст. Зокрема, у Києві, Львові, Ужгороді, Тернополі, Вінниці та інших містах. 

Поширюючи таке повідомлення, пропагандисти хочуть підживити наратив, що Україна буцімто непридатна для життя через відсутність електроенергії, високі ціни на комунальні послуги; або через різноманітні хвороби, пандемії, які ширяться винятково Україною через війну. У такий спосіб автори хочуть посіяти паніку серед українців, щоби дестабілізувати настрої й викликати відчуття, що «нічого не зміниться».

Фейк Фейк про те, що українські водойми забруднені «трупною отрутою» через «стрімке зростання кількості поховань»

Російські пропагандистські джерела поширюють фейковий ролик буцімто від організації з захисту довкілля Greenpeace. У ньому йдеться про забруднення «трупною отрутою» Дніпра, Дунаю та Південного Бугу через нібито зростання кількості поховань у 12 разів з початком повномасштабного вторгнення. Також у відео зазначають про «потенційну загрозу для держав-сусідів, насамперед Польщі та Румунії». 

«Із 2022 року на українських кладовищах почали ховати воїнів, які загинули під час конфлікту з Росією. Через “значну кількість щоденних поховань” адміністрація кладовищ перестала дотримуватися санітарних норм», — написали у фейковому відео. 

Насправді інформація — неправдива, а у Greenpeace не поширювали такого відео. Як повідомляють у StopFake з посиланням на українського експерта з екологічної безпеки Максима Сороки, термін «трупна отрута», у науковій спільноті — «птомаїни»,  є застарілим та створює хибне уявлення про природу цієї речовини. Отруїтися можна, якщо, наприклад, випити такої води лише у «великих об’ємах». При чому ж воду з під крану очищають та знезаражують перед тим як вона потрапляє безпосередньо до користувачів. Тому бактерії ботулізму чи стафілококу, якими водойми  можуть бути зараженими, не несуть загрози для здоров’я в разі непрямого споживання. 

Так, пропагандисти залякують українців «неминучими наслідками», зокрема для екології, за умови продовження війни. Тобто роблять усе, щоб посіяти думку, наприклад, про нагальну потребу перемовин з Росією. Пояснюють це тим, аби припинити нібито сотні тисяч втрат на фронті. Або щоб «залишились хоч якісь умови» для безпечного життя в Україні в майбутньому.

Автор: Мар'яна Пенська,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.