Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Квітня станом на 792 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2104
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк ЗСУ масово обстрілюють населені пункти півдня України, що звільнятимуть з-під окупації

Такий фейк росіяни поширюють на тимчасово окупованих територіях півдня України. Ворожа пропаганда продовжує сіяти паніку серед населення, повідомили в ОК «Південь».

Російські окупанти розповідають, що ЗСУ планують до повного знищення масовано обстрілювати населені пункти, що звільнятимуть з-під окупації. Ворог намагається налаштувати місцеве населення проти Сил оборони України.

Маніпуляція Більшість громадян України переходить на бік Росії через «неподобства київського режиму»

Про це пишуть російські ЗМІ з посиланням на статтю в онлайн-журналі The Federalist «Оскільки українці втікають до Росії, нам слід запитати себе, рятують наші мільярди демократію чи допомагають корупції» (As Ukrainians Defect To Russia, We Should Ask Whether Our Billions Are Saving Democracy Or Aiding Corruption).

Публікація в The Federalist містить низку маніпуляційних тез, які в підсумку вибудовують пропагандистський меседж про громадянську війну в Україні.

Починаючи з 2014 року, кремлівська пропаганда через деяких американських і західних журналістів активно намагається нав’язати думку про внутрішнє протистояння між громадянами України, «громадянську війну» на Донбасі та «геноцид російськомовних».

Згідно із травневим опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) про сприйняття російсько-української війни серед громадян України, лише 1% українців має «переважно проросійську позицію». Інше опитування КМІС, також проведене у травні, показало, що лише 2% громадян України добре ставляться до Росії, тоді як 92% – погано. Детальніше.

Фейк Російські військові в Авдіївці роздають допомогу місцевим мешканцям

Військовий кореспондент Андрій Цаплієнко звернув увагу на світлину з начебто захопленої росіянами Авдіївки, де вони роздають гуманітарну допомогу місцевим.

Насправді на фото – українські волонтери, які допомагають людям вижити у пеклі, яке їм влаштували російські загарбники.

«Хлопці трохи офігіли, коли побачили, як використали їхні світлини на російських ресурсах. Якщо збільшити фото, видно українські написи та навіть карту України», – зазначив Цаплієнко.

Фейк До фронту доходить 30-40% зброї, яку постачають Україні

Про це йдеться у фільмі Arming Ukraine американського телеканалу CBS News, який анонсували прокремлівські медіа, а в Україні його опублікував сайт «Страна». У фільмі йдеться, що США втрачають контроль над військовими вантажами після перетину кордону, що лише 30-40% поставок із Заходу доходять до потреб фронту, решту іде на «чорний ринок». Через це слід створювати систему нагляду за зброєю.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк відреагував на фільм телеканалу CBS: «Пропаганда завжди експлуатує страх. Вкидами про «чорний ринок зброї» Росія прагне дискредитувати в очах західних суспільств. Як наслідок – заблокувати підтримку. Але за півроку – жодного доказу. Це війна в прямому ефірі, де всі бачать, що є тотальний облік і ретельний контроль». 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.