Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Польські фактчекери підготували звіт про дезінформацію щодо українців на виборах президента Польщі

18 травня у Польщі відбудеться перший тур виборів президента країни. Аналітики із польського крила центральноєвропейської мережі фактчекінгових організацій Demagog підготували звіт, у якому проаналізували ключові пропагандистські тези цієї виборчої кампанії за 24-30 березня. У великій частині звіту йдеться про маніпуляції образами України та українців.

Звіт Demagog засвідчив існування таких основних напрямів маніпуляційних повідомлень щодо українців, які поширювалися в інформаційному просторі Польщі під час виборчої кампанії:

  1. Українізація Польщі. Міф стосується того, що українські біженці нібито мають надмірний вплив на польську політику та економіку, що вони витісняють місцевих жителів з ринку праці та отримують необґрунтовані соціальні привілеї.
  2. Історичні суперечки. Основна їх частина є маніпуляціями навколо Волинської трагедії, які подавалися у викривленому світлі, щоб загострити польсько-українські відносини та посіяти недовіру між народами.
  3. Корупція і військова допомога: фейки про нібито незаконне використання коштів, виділених Польщею на підтримку України, а також твердження, що Варшава марно витрачає ресурси на Київ, замість того, щоб піклуватися про власних громадян.
  4. Звинувачення в загрозі безпеці. Заяви, мовляв, перебування українців у Польщі призводить до зростання рівня злочинності та нестабільності.

Дезінформація поширюється через соціальні мережі, проросійські медіа та анонімні телеграм-канали. Важливу роль у її просуванні відігравали бот-мережі та деякі політики, які використовували ці тези у передвиборчих кампаніях. Крім того, спостерігалася активна взаємодія з російськими інформаційними операціями, які сприяли роздмухуванню антиукраїнських настроїв.

У Demagog стверджують, що антиукраїнська риторика знайшла відгук серед консервативного електорату, особливо серед виборців, які мали скептичне ставлення до європейської інтеграції та співпраці з Україною. Такі настрої використовувалися певними політичними силами для мобілізації виборців і зміцнення власних позицій.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись