Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Православна церква України буцімто канонізувала пса Патрона

У соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію, нібито Православна церква України канонізувала пса Патрона. Як доказ автори наводять «фото» іконостасу в одній із церков, яка, за словами пропагандистів, належить ПЦУ, де замість царських воріт нібито встановили ікону з псом Патроном. Водночас у публікаціях додають буцімто коментар предстоятеля ПЦУ Епіфанія, який «заявляв», що така канонізація допоможе залучити до церкви більше вірян, зокрема дітей. Однак це — неправда. 

Аналітики проєкту VoxCheck проаналізували кейс і дійшли висновку, що інформації про створення та розміщення у храмі ікони з псом Патроном на офіційних сторінках ПЦУ в мережі немає. Водночас Епіфаній не давав жодних коментарів стосовно ймовірної ікони, це просто вигадка російського агітпропу. Фахівці також перевірили світлини за допомогою спеціальних інструментіві з’ясувалося, що зображення створені штучним інтелектом з ймовірністю 99,9%.

Далі аналітики пояснили, що у пропагандистських публікаціях не вказують, у якій саме церкві, мовляв, встановили таку ікону. Але зворотний пошук у Google жодних результатів не дав. Найбільш імовірно, що ті світлини таки створили за допомогою технології ШІ й видали за фото церкви ПЦУ. 

Скриншот — VoxCheck.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись