Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Січня станом на 1065 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2655
Фейк
803
Маніпуляція
758
Меседж
546
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — аудіопідсумки інформаційного спротиву за 2022 рік

Говоримо про найбільш абсурдні та найбільш небезпечні фейки, маніпуляції, інформаційні вкиди 2022 року, а такою слухаємо думки експертів — Ксенії Ілюк, Дмитра Хоркіна та Ольги Білоусенко — про те, чого ж досягла за цей рік російська пропаганда і яке в неї майбутнє.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Російська армія влучила в готель у Києві з іноземними радниками і найманцями

Таку інформацію поширюють російські ресурси. Нібито одна з ракет влучила в київський готель, де проживали іноземні радники та найманці.

Мовляв, російські солдати знали, що у готелі поселився «хтось важливий», тож обрали його ціллю. Також пропагандисти поширили інформацію, що у готелі Alfavito та палаці «Україна», який розташований за 100 метрів, обидві будівлі зазнали значних пошкоджень від удару ракети, «сиділи цікаві персони — західні та українські, з погонами й без».

Після того, як мер Києва Віталій Кличко повідомив, що під час атаки на Київ поранено журналіста з Японії, російські пропагандисти заявили, що він ніякий не журналіст: «Ага, а на фронті всі "водії"».

Щоб виправдати вчинений терор і свою агресію проти мирного населення, пропагандисти зазначили, що це помста за нібито знищений у тоді ще окупованому Херсоні готель, де загинув зрадник України, колаборант і ексдепутат Верховної Ради Олексій Журавко, а також за вибух у готелі в тимчасово окупованому Донецьку, де постраждали колишній голова «Роскосмосу», керівник групи військових радників Росії Дмитро Рогозін і керівник так званого «уряду» Донецької окупованої території Віталій Хоценко.

Після вибуху в донецькому готелі пропагандисти залякували Україну, що Росія почне завдавати ударів по місцях, де розміщуються українські топчиновники силових відомств. Якби їхньою ціллю були саме силові структури, то вони б не руйнували готель, в якому журналісти багато років поспіль проводили різні конференції та тренінги. Зокрема там зупинялися білоруські журналісти та блогери, для яких ГО «Детектор медіа» у 2019 році проводила тренінги у межах проєкту «Школа якісних медіа». Також би не руйнували палац «Україна», де у ці дні зазвичай відбуваються новорічні вистави для дітей. На щастя, у палаці «Україна» постраждала лише одна людина, отримавши незначні пошкодження ноги.

Японський журналіст біля готелю у центрі Києва
Готель до і після атаки
Палац "Україна", в якому сьогодні дивом не було дітей

Меседж Українцям постійно брешуть про кількість російських ракет

31 січня під час масової ракетної атаки по Україні анонімні телеграм-канали поширили меседж, що українська влада приховує правду про кількість російських ракет.

Нібито представники влади применшують кількість російських ракет, випущених у бік України, і заспокоюють людей, що в Росії скоро закінчаться запаси ракет.

Мовляв, реальність зовсім інша, і цьому свідченням є фотографія неба над російським містом Астрахань, вкритого слідами від запущених ракет.

Насправді ні українська влада, ні Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних сил України не приховують кількість ракет, які Росія випустила по Україні, а також не замовчують наслідків влучень і результатів роботи військ протиповітряної оборони України.

В українському інформаційному просторі фотографію неба зі слідами від запущених російських ракет поширило саме Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ: «Небо в астрахані. Сліди "подарунків" від окупантів, які запустили у напрямку України. Виродки ніяк не заспокояться».

Такі меседжі російські пропагандисти поширюють із метою залякати українців і викликати недовіру до влади. 

Викриття Американський полковник, який прогнозує швидку поразку Україні, робить це з першого дня війни

Російська пропаганда постійно використовує іноземців, аби довести, що весь світ на боці Росії й підтримує її в російсько-українській війні. Також  пропаганда вдає, що думка американця — це офіційна позиція США, а думка італійця — це офіційна позиція Італії, і так далі.

Найчастіше для створення вигляду, що всюди, і навіть у США, все більше й більше «підтримують Росію» чи «розуміють Путіна», чи «вірять в переможну силу російської армії», використовують американських колишніх військових, здебільшого прихильників експрезидента Дональда Трампа. Вони часто з’являються на каналі Fox News і там роблять провокаційні заяви, які використовує потім російська пропаганда. Проте насправді факти, озвучені в заявах, не мають нічого спільного з реальністю.

Один з таких експертів — ексрадник глави Пентагону полковник Дуглас Макгрегор. 2020 року Трамп хотів призначити його на пост посла в Німеччині, але Сенат не підтримав кандидатуру. Після цього його призначили радником виконувача обов'язків міністра оборони; на цій посаді він залишався три місяці — до зміни адміністрації.

2014 року Макгрегор підтримав анексію Криму і виступив в ефірі RT, де стверджував, що жителі Криму — росіяни, а не українці.

Востаннє заяви Макгрегора про те, що «від України майже нічого не залишиться» найближчим часом, були оприлюднені в російських ЗМІ наприкінці грудня.

Видання Insider зібрало висловлювання полковника від початку повномасштабного вторгнення і з’ясувало, що  прогнози полковника не відповідають дійсності.

Так, 27 лютого, через три дні після початку війни, він заявив в ефірі Fox News: «Зараз битва у Східній Україні практично закінчена, всі українські війська там здебільшого оточені та відрізані, на південному сході зосереджено від 30 до 40 тисяч людей, і якщо вони не здадуться у найближчі 24 години, я підозрюю, що росіяни зрештою знищать їх».

6 березня в ефірі Fox Business він знайшов пояснення, чому цього не сталося.

«У перші п'ять днів російські війська, на мою думку, діяли надто м'яко. Нині вони це виправили. Тож я сказав би, що ще 10 днів, і все має закінчитися. Але питання у тому, що збирається робити Зеленський. Росіяни ясно дали зрозуміти, що вони хочуть нейтральної України. Все могло б закінчитись кілька днів тому, якби він погодився з цим. А потім вони можуть скоректувати кордони, але східна частина України міцно перебуває в руках Росії, але знову ж таки росіяни не захоплюють територію. Вони знищують українські сили. Це їхня основна мета».

Ще за 10 днів полковник спробував вдати, що його прогноз справдився. У програмі Такера Карлсона на Fox News він заявив: «Для українців війна фактично закінчилась. Вони розбиті вщент. У цьому немає жодних сумнівів попри те, що повідомляють наші основні засоби масової інформації».

Черговий аналіз Макгрегор виклав в ефірі ультраправого кабельно-супутникового телеканалу Real America's Voice 7 липня:

«Війна, за винятком Харкова та Одеси, з погляду росіян переважно закінчена. Немає жодного наміру робити щось ще, тому що у росіян не надто  велика армія. Вони мають дуже обмежені збройні сили, і це їх задум, вони не хотіли створювати величезну армію, вони, звісно, не в змозі загрожувати НАТО, та й не стали б, якби не зазнали прямого нападу з нашого боку. <…>

Останнє, чого хоче Путін, це піти на захід від Дніпра і врешті-решт включити 20 мільйонів, 25 мільйонів українців до складу Росії. Він знає, що вони не хочуть бути частиною Росії, це ніколи не було його метою».

12 вересня в ефірі програми того ж  Карлсона Макгрегор знову заявив, що «ця війна може скоро закінчитися», і додав: «Українська армія знекровлена, десятки тисяч українських солдатів убиті чи поранені, Україна справді на волосині». 

Це було наступного дня після звільнення Ізюму, Балаклеї та Куп’янська – і перед тим, як українська армія звільнила  Херсон.

Заяви Макгрегора критикують навіть однопартійці. Наприклад, Ліз Чейні навіть запитувала публічно в каналу Fox News: «Навіщо ви постійно випускаєте Дагласа Макгрегора в ефір FoxNews, де він поширює путінську пропаганду та брехню? Це абсолютно не на користь Америці». Ще раніше вона назвала Макгрегора представником «путінського крила Республіканської партії». І навіть одна з найвідоміших журналісток Fox News Дженніфер Гріффін говорила про Макгрегора як про апологета Путіна, що спотворює факти.

Фейк Зеленський сів на коліна Санта-Клаусу та попросив ще 50 мільярдів доларів

Фактчекери видання Myth Detector зафіксували поширення в російських телеграм-каналах фотоколажу, де начебто Володимир Зеленський сидить на колінах у Санта-Клауса і «просить у нього ще 50 мільярдів доларів». Це — фейк.

Його створило американське видання сатиричних вигаданих новин Babylon Bee. Сьогодні на головній сторінці цього видання — новина про те, що Макс залишиться на посаді гендиректора Твіттера, якщо порахують голоси, що надійшли поштою. А також, що Каїн вбив Авеля в полі,  а не вдома, аби цього не побачив ельф на камінній поличці. Очевидно, що новина про Зеленського стосувалася підписання президентом США Джозефом Байденом бюджету на наступний рік, в якому на допомогу Україні та союзникам виділено 45 мільярдів доларів. Цього року фінансова допомога Україні становить 28 мільярдів доларів — і це без урахування вартості зброї, що була передана партнерами української армії.

Викриття Російські ЗМІ зобов’язали писати про «зростання рейтингу Путіна» та успішну «війну проти НАТО» в підсумках року

Кремль розіслав російським ЗМІ методичку про те, як писати про підсумки 2022 року. За даними видання «Медуза», насамперед російським ЗМІ  рекомендується наголосити, що Володимир Путін, розв'язуючи війну, рятував Росію від нападу НАТО та України. Також є теза, що з 2014 року західні країни збиралися «розділити та підкорити російський народ». Війну тобто «спецоперацію» потрібно називати успішною, з прикладами  досягнення цілей — «приріст земель», тобто окупованих територій. Про поразки на фронті в методичці не згадують.

Документ поділено на чотири частини: «Головне», «Посилення Росії», «СВО» та «Новий світопорядок». У розділі «Посилення Росії» рекомендується писати про те, наскільки високий рейтинг Путіна та про «безумовну підтримку спецоперації» росіянами. У розділі «Новий світопорядок» йдеться, що ЗМІ мусять розповідати про Росію як про «лідера країн», які «не визнають винятковість Заходу», та  називати її «лідером справедливого, демократичного та багатополярного світу». Європі Путін при цьому «дає шанс схаменутися» і перестати «бути васалом США».

Це все — найпоширеніші тези російської дезінформації за останні 10 місяців. Пропаганда постійно намагається переконати росіян та світ, що бореться з НАТО, аби виправдати поразки, яких завдала Росії українська армія. Також пропаганда стверджує, що рейтинг Путіна зростає, а всі росіяни підтримують війну — але реальна картина, навіть з досліджень підконтрольних Росії соціологічних служб інша: рейтинг Путіна падає, кількість прихильників війни зменшується. У світовій політиці Росія тепер так само далека від «лідерських позицій», як її найближчі партнери — Сирія, Іран, Куба та Венесуела. І завдяки санкціям, які ввели проти Росії десятки країні світу, вона все більше стає залежною від справді впливових країн, насамперед — Китаю.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.