Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Грудня станом на 1037 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Захід нібито досі не може обрати плацдарм для протистояння з Росією між Молдовою та Грузією

Пропагандисти поширюють в медіа меседж про те, що США нібито досі не можуть обрати плацдарм для протистояння з Росією між Молдовою та Грузією, використовуючи сумнівні твердження. Вони описують проєвропейських лідерів, таких як президенток обох країн Саломе Зурабішвілі та Майя Санду, як начебто пов'язаних із Заходом з метою «внести розкол» у цьому регіоні. Також створюється образ загрози втручання іноземних військових, зокрема українських, для дестабілізації ситуації, щоб викликати страх та недовіру до демократії. Цей меседж має на меті просування проросійських наративів та зменшення підтримки євроінтеграційних процесів. 

Заяви про «відсутність доказів» втручання Росії в політику цих країн мають на меті дискредитувати проєвропейських лідерів. По-перше, риторика про «зв’язок» проєвропейських політиків із США та ЄС, що зображується як загроза «національним інтересам», покликана підштовхнути сприйняття будь-якої підтримки міжнародних партнерів як іноземного втручання. Заяви про «змови з метою підкупу виборців» без доказів у Молдові та Грузії, використані у цьому меседжі в контексті нещодавніх виборів в обох країнах, мають на меті підірвати довіру до демократичних виборчих процесів, які просувають проєвропейські партії.

Крім того, присутні натяки на створення військових загроз, як-от «прибуття українських снайперів» для провокацій, що використовується для обґрунтування потенційного втручання та виправдання дій Росії, особливо для аудиторії, схильної до таких тверджень. Така дезінформація спрямована на підрив довіри до Заходу та посилення залежності Грузії й Молдови від російської підтримки в умовах політичної невизначеності.

У такий спосіб пропагандисти хочуть створити видимість зовнішнього впливу, який нібито нав’язує «чужу» політичну позицію для підтримки демократичного вибору. Цей підхід має відволікти від реальних проблем в регіонах, де існують ризики проросійської інтервенції, таких як економічний та політичний тиск на Молдову і Грузію.

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: «Петля Анаконди»

Теорія змови про план «Анаконда» або «петлю Анаконди» описує начебто стратегію Заходу, що має на меті повну ізоляцію Росії шляхом створення поясу «ворожих держав» вздовж кордонів Росії. Ця концепція базується на американській тактиці Громадянської війни 1860-х років, коли Північ заблокувала Південь для знищення його економіки та перемоги. Сучасна версія плану в цій теорії приписується конспірологами американському політологу Збігневу Бжезінському, який у своїй книзі «Велика шахівниця» наголошував на важливості «геополітичного контролю» для послаблення Росії. Зараз теорію поширюють афілійовані до Кремля аналітичні центри та дослідницькі структури. 

За версією конспірологів, стратегія передбачає два основні етапи:

  • Проєкт «Міжмор'я»: формування блоку східноєвропейських держав, які мали би об'єднати Польщу, дщержави Балтії, Україну, Білорусь, Молдову та Балкани. Мета цього блоку — утворити буферну зону між Росією та Західною Європою, повністю ізолюючи Росію в регіоні Балтійського та Чорного морів.
  • Великий Туран: ідея, що об’єднує Туреччину, тюркські країни та регіони Центральної Азії (Казахстан, Узбекистан, Азербайджан, Північний Іран, Киргизстан та Туркменістан) у культурний та політичний союз, який, за теорією, має приєднатися до НАТО. Це утворило б другий «пояс» навколо Росії на півдні.

Втім ця теорія не базується на підтверджених фактах є результатом роботи російської пропаганди. Збігнєв Бжезінський дійсно обговорював у своїх працях геополітичні стратегії, але він ніколи не пропонував створити кільце ворожих держав навколо Росії. Реальні ініціативи міжнародного співробітництва, які перетинаються у своїх ознаках із описом в теорії чи співпраця країн Східної Європи спрямовані на підтримку суверенітету і безпеки, а не на ізоляцію чи блокаду Росії. По суті, ця теорія є класичним прикладом конспірологічного мислення, яке прагне знайти «приховані» пояснення в широких стратегічних планах Заходу, перебільшуючи загрозу і формуючи для внутрішнього споживання образ ворога. 

Пропагандисти використовують цю теорію для виправдання агресії, зокрема, проти України, підкреслюючи, що Москва нібито вимушена «захищатися» від штучно створеної загрози із заходу та півдня. Вони використовують цю теорію змови для підсилення антизахідних настроїв серед росіян, посилення авторитарних заходів всередині країни і зміцнення єдності у протистоянні створеному пропагандистами «ворогу».

Викриття Як колишній американський поліціянт допомагає Дугіну зірвати вибори в США

Джон Марк Дуган, ексзаступник шерифа округу Палм-Біч, після втечі до Москви став активним пропагандистом. Його фінансує московський інститут, створений ідеологом «русского мира» Олександром Дугіним. Це з’ясували фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Нині Дуган зосередився на дискредитації віцепрезидентки США Камали Гарріс, створюючи фейки та дезінформацію з метою послабити позиції Демократичної партії напередодні виборів у США. Його контакт у Центрі геополітичних експертиз, Валерій Коровін, відзначений особисто Путіним, а розслідування показали, що Москва використовує фейкові новини та штучний інтелект для впливу на виборців у США, створені за активної участі Дугана.

Така дезінформація має на меті підірвати довіру до американських лідерів, спровокувати розбіжності між громадянами та підвищити шанси на прихід до влади кандидатів, лояльних до російських інтересів. Це частина ширшої кампанії, спрямованої на поширення російського впливу та послаблення демократичних установ США.

Фейк Українські військові нібито втекли з Селидового

Пропагандисти активно поширюють в анонімних телеграм-каналах відеоматеріали з українських джерел, зокрема відео українських військовослужбовців 15-ї бригади НГУ «Кара-Даг», де вони під обстрілами евакуюють поранених із зони бойових дій. Це відео російська пропаганда представляє як «доказ» нібито відступу українських військових із Селидового, поширюючи інформацію про передачу міста під контроль росіян. Втім це - неправда.

На це звернув увагу Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці наголошують, що за словами представника НГУ Руслана Музичука, Селидове залишається під контролем українських сил. Водночас українські підрозділи стримують російські спроби просування з півночі та сходу. Подібні інформаційні вкиди спрямовані на деморалізацію українських військових та створення неправдивої картини ситуації, щоб посіяти сумніви серед населення та підірвати довіру до оборонних зусиль України.

Такі дезінформаційні кампанії також є частиною ширшої стратегії Кремля, що включає дискредитацію українських військових та перекручування реального стану справ на лінії фронту, намагаючись виправдати російську агресію як «захист» мирного населення.

Меседж Українські військові нібито вбивають цивільних

Центр протидії дезінформації при РНБО зафіксував значне збільшення масштабів російської дезінформації, у якій пропагандисти просувають неправдиві меседжі про нібито навмисне вбивство цивільних українськими військовими. Зокрема, вони активно поширюють неперевірене відео з дрона, використовуючи його для підтвердження своїх заяв. Це відео не містить конкретної інформації про напрямок обстрілу, обставини подій чи особистості учасників, що робить ці заяви сумнівними.

Метою такої дезінформації є створення хибного образу російських військових як «захисників» мирного населення тимчасово окупованих територій та відволікання уваги від реальних воєнних злочинів, які на них зафіксовано. Росія намагається виправдати свою агресію, використовуючи ці інформаційні вкиди для дискредитації українських військових та посилення негативного образу України серед місцевого населення та міжнародної спільноти.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.