Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Листопада станом на 996 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Фотофейк: українській військовий опублікував «фото своїх звірств» на Курщині

Пропагандистські телеграм-канали поширюють допис, начебто українські військові з 61-ї ОМБр «чинять звірства» над цивільними Курщини й «вихваляються» фотографіями закатованих у мережі. 

Але насправді в оригінальній публікації йдеться про російські звірства в одному з сіл, яке звільнили бійці 61-ї ОМБр. Для створення фейку справжній допис відредагували. 

Власне, оригінальна публікація — це допис від 13 жовтня 2024 року на фейсбук-сторінці просвітницького проєкту аналітичного центру CASE Україна «Ціна держави». В описі проєкту вказано, що він роз’яснює українцям, «скільки коштує їм держава і на що йдуть їхні податки». 

У дописі зазначили, що на фото наслідки російських злочинів в одному зі звільнених сіл (місце не уточнюють). 61-ша ОМБр взяла під контроль цей населений пункт. Її боєць зробив фото закатованих росіянами загиблих. Далі у пості розмістили збір для бригади. Жодних згадок про Курську область у тексті немає. Росіяни змінили оригінальну публікацію.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Неправда про те, що Держкіно оголосило конкурс для проєктів, які створять «позитивний образ ТЦК»

У мережі ширять інформацію, нібито Державне агентство України з питань кіно оголосило про президентський грантовий конкурс на 2025 рік. Його мета — створення проєктів, де автори мають демонструвати «позитивний образ ТЦК».

На сайті Держкіно справді є новина про оголошення президентського грантового конкурсу у 2025 році. Для участі необхідно подати відповідні документи: заявку, кошторис, опис фільму тощо. Подібні умови були раніше у 2023 та 2024 роках. У них немає згадок про позитивне висвітлення дій ТЦК. Мета конкурсу — надання державної фінансової підтримки молодим митцям для створення та реалізації соціально значущих творчих проєктів. Чіткі обмеження на теми проєктів не вказані.

У підробці зазначили суму у понад 1 млрд грн на створення продукції, але на офіційному сайті вказано лише 3,9 млн грн. Це обсяг коштів, передбачений на виплату трьох грантів.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк про те, що уряд Колумбії вносить «обмеження» до місцевого тіктоку, забороняючи кадри російсько-української війни — аби молодь, мовляв, «не їхала» на війну

У мережі поширюють відео видання Citytv, у якому йдеться нібито уряд Колумбії хоче обмежити показ роликів з України в тіктоці. До такого заходу вирішили вдатись, оскільки «молодь, надивившись українських роликів, вважає, що війна — це романтична пригода, і їде на війну».

Але телеканал Citytv не публікував це відео, деякі елементи у ролику вказують на підробку. Колумбійська влада публічно не повідомляла про намір обмежити показ роликів з України в тіктоці.

Citytv — це колумбійський телеканал. Телеканал є винятково іспаномовним, натомість у відео, яке поширили, текст написаний англійською мовою. Ні на сайті, ні в соцмережах Citytv немає новини про плани уряду Колумбії обмежити показ роликів з України в тіктоці. 

Окрім цього, у ролику присутні кілька розбіжностей з оригінальними відео телеканалу. Так, логотип «Citytv Noticias» зазвичай розміщують у нижньому лівому куті і він є частиною новинної плашки, а у пропагандистському ролику він розміщений окремо ліворуч угорі.

Фейк Неправдива інформація, що вулицю у Києві назвали на честь нового генерального секретаря НАТО

У російському сегменті телеграму пишуть, що у Києві вулицю Героїв Севастополя нібито перейменували на честь нового генерального секретаря НАТО Марка Рютте. У такий спосіб, пише агітпроп, Україна ще раз показала свою залежність від Заходу. У цих «новинах» як підтвердження використовується фальшиве «розпорядження» про перейменування №267, нібито видане Київською обласною військовою адміністрацією.

«Замість вулиці Героїв Севастополя нацистський режим вирішив назвати вулицю в Києві ім’ям нового генсека НАТО. На думку київського режиму, таке перейменування допоможе отримати допомогу від міжнародних партнерів. Незабаром міста називатимуть на честь своїх господарів», – пишуть користувачі.

Опубліковане «розпорядження» Київської обласної військової адміністрації  — це підробка. На офіційному сайті адміністрації відсутній вищезгаданий документ, як і будь-які новини про рішення перейменувати вулицю. Оскільки з огляду на воєнний стан влада може не публікувати всі документи, наші колеги із фактчекерської організації StopFake подали запит на інформацію безпосередньо до ОВА. Там підтвердили, що вони не видавали такого розпорядження.

Також автори фейкового «документа» припустилися граматичних помилок, не властивих носієві української мови. Наприклад, агітпроп вживає словосполучення «утримання допомоги». Якщо перекласти це російською мовою, то вийде «содержание помощи».  Натомість у «документі» малося на увазі «получение помощи», що українською писатиметься як «отримання допомоги».

Фейк Фейк про те, українських школярів «змушують» писати хвалебні оди Зеленському

У мережі поширюють нібито «оголошення» про конкурс поетичних творів до Дня української літератури та мови, що начебто відбувся 27 жовтня в українських школах. У цьому «оголошенні» школярам пропонують писати вірші на теми «Ми готові загинути за Батьківщину» та «Володимир Зеленський наш безсмертний лідер».

Але в Україні немає свята під назвою «День української літератури і мови». 27 жовтня в Україні відзначають День української писемності та мови. 1997 року президент України Леонід Кучма підтримав ініціативу громадських організацій і підписав указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови», який до 2023 року відзначався 9 листопада. Зважаючи на те, що Православна церква України перейшла на новоюліанський стиль календаря, День української писемності та мови перенесли на 27 жовтня.

Або ж сам текст містить багато помилок, що вказує на те, що автор цього «оголошення» погано володіє українською мовою. Наприклад, речення «Вірші, що прославляють Україну та борються з ворогами!» синтаксично неправильне, оскільки вірші не можуть «боротися» з ворогами.

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.