Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Листопада станом на 1008 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2552
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 29 травня

У випуску розбираємо фейк про те, що скоро на Харківщині почнуться епідемії кору, паротиту, кашлюку та дифтерії, оскільки в Україні не проводять вакцинацію дітей на достатньому рівні. А також вигадану історію про те, як Румунія та Молдова нібито будують шосе для «перекидання сил НАТО до Одеси».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Україна «європеїзується», що аж вводить вагони винятково для трансгендерних осіб

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Україні вводять вагони-купе для трансгендерних осіб, бо вона хоче «європеїзуватися», нібито попри справжні бажання й запит громадськості. 

Насправді ініціатива про ведення жіночих купе не стосується лише трансгендерних осіб. Насамперед ця ідея зародилася у твіттері, де користувачка скаржилася на дискомфорт у купе, в якому їхало троє чоловіків і вона. Згодом пресслужба «Укрзалізниці» вийшла із заявою, що вони готові провести тестовий період користування жіночих купе, щоб оцінити попит. Тимчасом голова правління Євген Лященко заявив, що компанія має на меті допомогти жінкам почуватися комфортніше та безпечніше за допомогою комплексу заходів, одним із яких стане пілотний проєкт з жіночими купе. «Укрзалізниця» тестуватиме їх упродовж кількох місяців та разом з громадою і фахівцями ухвалить рішення щодо масштабування ініціативи. Тобто жіночі купе — це і для жінок, і для жінок з дітьми, і для трансгендерних осіб. І насамперед ідеться про їхню безпеку в публічному просторі. Водночас казати, що громадськість зовсім не хоче запровадження жіночих купе, а надто для трансгендерних осіб, — також безпідставно. Якщо користувачку підтримали в коментарях у твіттері й навіть внесли петицію на відповідний сайт (станом на зараз зібрано 24 684 із 25 000 голосів) — попит на пропозицію таки є. 

У такий спосіб пропаганда відійшла від реальної проблеми — безпеки жінок. Нібито Україні найважливіше показати, що вона «європеїзується», та не зважає на бажання українок. Проте навіть у пресслужбі «Укрзалізниці» пояснили, що безпека українців — незалежно від гендеру — є фундаментальним пріоритетом компанії. Власне, для цього й запроваджують ініціативу з жіночими купе, а не аби «похизуватися» перед кимось.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Президент Сирії «проігнорував» Зеленського під час конференції, прибравши пристрій для синхронного перекладу

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що український президент відвідав саміт Ліги арабських держав у Саудівській Аравії 19 травня. При цьому, коли Зеленський почав промову, президент Сирії Башар аль-Асад нібито зняв пристрій для синхронного перекладу «на знак протесту». Мовляв, президент Сирії ігнорує Зеленського, коли той говорить про воєнні злочини Росії. Це — неправда. 

За кейс узялися фактчекери Reuters, які пояснили, що Башар аль-Асад вільно володіє англійською, і йому не знадобився пристрій для перекладу на арабську. Водночас у межах саміту відбувалася пряма комунікація між високопосадовцями, а отже, ніхто «не ігнорував» Зеленського. Тим паче інформацію про «протест» сирійського президента публікують лише в російському сегменті соцмереж. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти прагнуть показати, як Зеленського нібито не шанують у дипломатичних колах. Мовляв, його промови ігнорують, та й взагалі протестують проти нього. У такий спосіб агітпроп спотворює реальність, намагаючись сформувати образ Зеленського як президента-невдахи. 

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «нечітке припущення»

За допомогою тактики нечітке припущення пропагандисти подають аудиторії потрібні їм меседжі у форматі багаторазового припущення або натяків. Це робиться, щоб викликати більшу довіру, адже сам меседж як такий може звучати непереконливо. Коли люди чують неодноразове нечітке припущення або натяки, вони самі домислюють потрібну для пропагандистів «правду».

Прикладом використання цієї тактики є пропагандистські меседжі, які з'явилися після влучання російських ракет у Хмельницькому і Тернопільській області 13 травня 2023 року. Проросійські анонімні телеграм-канали подали потрібні їм меседжі саме у форматі нечітких припущень різного ступеню. Найменш чіткими з них були такі: «Наслідки прильоту по складу боєприпасів у Хмельницькому. Більша частина об'єкта знищена вибухом та вторинними детонаціями. Інформації про те, що знаходилося на складах, немає, як і фото роботи ДСНС» та «Ось така пам'ятка з'явилась у громадських місцях міст у Хмельницькій області. МОЗ України нагадує про необхідність дотримуватися радіаційної безпеки. Тим не менше, на офіційному рівні поки так ніхто нічого і не пояснив: що ж насправді вибухнуло на складах у Тернопільській області». Такі дописи в комбінації з дещо більш чіткими, де йшлося про уранові сердечники снарядів для британських танків «Challenger 2», були  покликані створити паніку та відчуття радіаційної загрози серед українців, а також показати нібито агресивність та прагнення до ескалації війни з боку західних союзників.

Ще одним прикладом використання натяків у пропаганді є допис іншого проросійського анонімного телеграм-каналу, в якому критикується заява міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка, що чоловіки, які незаконно виїхали з України, будуть покарані: «Українець, що знаходиться за кордоном, обурений тим, що нардепи готуються прийняти законопроєкт про кримінальну відповідальність для чоловіків, які виїхали за кордон. Цікаво, якщо такий закон приймуть, що будуть робити сини Данілова та Стефанчука? Та й синки інших чинуш та підприємців. Їм придумають інвалідність??? Чи щось ще?». Тут пропагандисти роблять непрямий натяк на те, що сини вищих посадовців України Олексія Данілова та Руслана Стефанчука нібито незаконно перебувають за кордоном, маючи на меті дискредитувати владу загалом і звинуватити її у подвійних стандартах.

Викриття Росіяни поширили документ від імені командувача ЗСУ, який просить збільшити місця на цвинтарях для «польських найманців»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що командувач Оперативного командування «Схід» Сухопутних військ ЗСУ Олег Мікац нібито звернувся до адміністрації Запоріжжя з проханням збільшити місця на цвинтарях для «польських найманців». Автори повідомлень прикріплюють «документ-звернення».

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що цей «документ» — несправжній. Зокрема, на його фейковість указують такі помилки: 

  • У «документі» неправильно написано прізвище й посаду адресата. Наразі в Запоріжжі немає мера, і повноваження міського голови до нових виборів здійснює секретар Запорізької міської ради. У всіх документах його підписують як «секретар міської ради», а ось у фейковому документі вказали «голова адміністрації».
  • Фактчекери також виявили фактичні помилки. Наприклад, звернення передбачало збільшення місць на цвинтарі в Шевченківському районі Запоріжжя. Такого району в місті нема. 
  • Також вони виявили лексику, яка не притаманна офіційно-діловому мовленню; До прикладу, пропагандисти у «документі» написали «окупований Донбас». З серпня 2022 року  введено єдине поняття «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України».
Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція У Польщі заявили, що Захід готує переворот у Білорусі

Таку інформацію поширили в соціальних мережах та пропагандистських медіа. У повідомленнях ідеться, що в Польщі нібито заявили про «підготовку Заходом перевороту в Білорусі». Мовляв, там готуються до збройного повалення чинної влади в Білорусі та участі в його підтримці військовими засобами. Автори дописують, що Захід планує вторгнення до Білорусі, щоб її знищити. Вони також посилаються на заяву польського генерала Вальдемара Скшипчака у програмі «Гість подій» на Polsat News. Це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що польський генерал не говорив, що Захід нібито готує переворот у Білорусі. Пропагандисти просто спотворили сенс заяви. Натомість генерал підкреслив, що події, які нещодавно відбувалися в Бєлгородській області, цілком імовірні й у Білорусі в разі успішного наступу ЗСУ. За словами польського військового, саме громадяни Білорусі можуть у майбутньому піти проти режиму самопроголошеного президента Лукашенка. Також Скшипчак сказав, що  Польща має бути готовою  до цього і підтримати демократичне повстання в сусідній країні.

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти намагаються демонізувати Захід, який нібито прагне розбрату в інших державах. 

Меседж Росіяни ефективно нищать західну техніку в Україні

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що через постійні російські обстріли окупантам вдалося знищити багато техніки й, зокрема, «третину річного виробництва ракет до Patriot».

Над кейсом попрацювали фактчекери проєкту StopFake, які встановили, що така теза безпідставна. Ніхто не знає, яку кількість озброєння надали Україні, щоб говорити про точну кількість знищеної техніки.  Загалом у світі є понад 240 вогневих установок Patriot у 19 країн світу,  для них виробляють тисячі ракет із різними характеристиками та для різних потреб. У кожної країни свої потреби й відповідна кількість пускових ракет. Таке число не є сталим, а отже, пропагандисти просто вкидають неправдиву інформацію.

Проросійські автори часто спекулюють на темі західної зброї та перебільшують свої «досягнення», кажучи, що знищили якусь конкретну її кількість. Наприклад, раніше ми спростували фейк, нібито росіяни знищили п’ять пускових установок Patriot. А також пояснили меседж, що уся західна техніка нібито недолуга, тож вона непридатна для використання в Україні. У такий спосіб кремлівська пропаганда лише намагається переконати всіх в ефективності російської техніки. Нібито їй немає рівних, а от усю західну техніку можна легко знищити. Так Москва хоче створити видимість, начебто російські війська постійно перемагають.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Захід заявив, що готується до програшу України у війні

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Захід готується до програшу у війні, адже, мовляв, український контрнаступ буде провальним. Буцімто Захід нічого не очікує від нашої країни, тому «планує її майбутнє так, ніби вона вже провалила контрнаступ». У своїх повідомленнях автори посилаються на матеріал видання Foreign Affairs.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що у статті Foreign Affairs нічого не сказано про необхідність планування майбутнього України «уже як після провалу контрнаступу». Автори фейку просто вигадали ці тези з матеріалу. Тим часом, автори статті писали, що Заходу варто планувати підтримку України в довгостроковій перспективі, оскільки зараз чіткого плану, що буде після контрнаступу, немає. Далі автори наголосили, як західні високопосадовці неодноразово заявляли, що підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде потрібно.

Поширюючи цей фейк, пропагандисти прагнуть показати, що Захід зневірився в Україні. Нібито західні політики вже не хочуть підтримувати нашу країну, бо знають, що вона «програє». У такий спосіб автори підривають довіру до Заходу як стратегічного партнера України й прагнуть створити видимість, що Україна невдовзі нібито залишиться без партнерів й програє Росії. 

Фейк Влада України примусово вилучатиме землю в людей для «польських найманців»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Україні нібито планують ухвалити закон (наразі це законопроєкт №8225), який дозволяє владі відчужувати нерухомість — будинки та земельні ділянки. Мовляв, Україна передаватиме будинки у власність «польським найманцям», які воювали у складі Збройних сил України. Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які встановили, що  в законопроєкті №8225 ніде не вказано, що землю чи нерухомість безкоштовно віддадуть «польським найманцям». У законопроєкті йдеться виключно про використання вилученої нерухомості для будівництва, відновлення чи реконструкції об’єктів критичної інфраструктури І та ІІ категорії. 

Цей законопроєкт є доповненням до закону «Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності». Тобто він регламентує відчуження земельних ділянок для будівництва або реконструкції об'єктів критичної інфраструктури. У такий спосіб, за словами авторів законопроєкту, вони полегшують спосіб передачі земельної ділянки з комунальної або приватної власності в державну для відновлення інфраструктури. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.