Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Січня станом на 1046 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2611
Фейк
778
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Росія нібито хоче обміняти полонених, але не може через «корисливі інтереси» Києва

Російські пропагандисти поширюють заяву речниці МЗС Росії Марії Захарової про готовність обміняти 630 українських полонених, звинувачуючи Київ у «корисливих інтересах». Однак насправді це черговий приклад маніпуляції. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці нагадують - президент України Володимир Зеленський давно запропонував принцип обміну «всіх на всіх» без додаткових умов. Росія ж продовжує утримувати понад 900 українських бранців, зокрема бійців «Азову», яких відмовляється передавати. 

Такі заяви є інструментом шантажу й намагання дестабілізувати українське суспільство. Тема полонених використовується Кремлем для тиску від початку війни. Звинувачуючи Україну у «корисливих інтересах», пропагандисти намагаються створити образ «негуманної» української влади, що начебто не дбає про своїх громадян.  Поширення таких фейків спрямоване на посилення напруги й зневіри серед українців. Через тему полонених Росія намагається чинити тиск на Україну та міжнародну спільноту, позиціонуючи себе як «гуманну сторону». 

Маніпуляція Зеленський нібито «продав» третину України корпорації BlackRock

Пропагандистські телеграм-канали заявляють, що у 2023 році президент України Володимир Зеленський нібито «продав» третину України корпорації BlackRock, передавши економічний суверенітет країни Сполученим Штатам. Утім насправді це маніпуляція. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що ще у листопаді 2022 року уряд України уклав із BlackRock Меморандум про взаєморозуміння для залучення інвестицій у відновлення України. Це стандартна міжнародна практика, а не «продаж країни».  Пропаганда ігнорує, що до 2022 року сама Росія активно співпрацювала з BlackRock, а після початку війни втратила доступ до світових ринків капіталу. Тепер російські ресурси продаються інвесторам із Близького Сходу, але це замовчують.

Мета цієї дезінформації — посіяти недовіру серед громадян України до керівництва, звинувачуючи його в «зраді» національних інтересів. Росія також створює образ «підступного Заходу», який нібито «експлуатує» Україну для своїх цілей, протиставляючи це «захисній» позиції Росії. Кремль використовує такі фейки, щоб відвернути увагу від власних економічних проблем, наприклад, продажу ресурсів іноземним інвесторам через санкції. Мета — підірвати міжнародну довіру до України, змусивши партнерів сумніватися у її суверенітеті та самостійності.

Маніпуляція Мобільні бригади в Україні нібито примусово вакцинують громадян західними препаратами

Російські пропагандисти в анонімних телеграм-каналах активно поширюють інформацію, нібито мобільні бригади в Україні примусово вакцинують громадян західними препаратами, а кількість хворих на грип і COVID-19 через це «зростає». Однак це - неправда.

Про це пише VoxCheck. Його фахівці з’ясували, що в Україні примусова вакцинація не проводиться. Мобільні бригади працюють лише за запитом громадян, які самі подають заявки. Щеплення від грипу та COVID-19 є рекомендованими, а не обов'язковими.   Мобільні бригади допомагають маломобільним групам, мешканцям віддалених населених пунктів, а також вакцинують організовані колективи. Щеплення знижує ризик ускладнень, навіть якщо людина захворіє.

У такий спосіб вони створюють враження хаосу та порушення прав людини, що має підірвати довіру до українських медичних установ. Пропагандисти також провокують страхи щодо вакцинації, що може зменшити рівень імунізації. Наголошуючи на «західних препаратах», пропаганда намагається створити негативний образ міжнародної допомоги Україні. Фокус зміщується від власних проблем Росії на вигадані «кризи» в Україні.

Фейк «Сімпсони» нібито передбачили, що Залужний стане президентом України

Російські пропагандисти в анонімних телеграм-каналах активно поширюють інформацію, нібито в одній із серій мультсеріалу «Сімпсони» передбачили, що «посол України у Великобританії стане президентом», натякаючи на Валерія Залужного. Мовляв, про це свідчить скриншот із мультфільму. Втім це - фейк.

Насправді такий напис пропагандисти наклали на оригінальні кадри. Йдеться про другу серію шістнадцятого сезону мультсеріалу, згідно з якою Мардж Сімпсон, головна героїня, отримує запрошення на кулінарний конкурс. Власне у цей момент вона читає газету, в якій насправді написано «Зник батько вісьмох дітей», а не фраза, про яку кажуть пропагандисти. 

Підміняючи реальні факти абсурдними твердженнями, намагаються висміяти Україну та її керівництво, зокрема Валерія Залужного. Використання популярного мультсеріалу створює хибний інформаційний фон, спрямований на відволікання уваги від актуальних проблем. Фейк посилює абсурдні конспірологічні теорії про зовнішнє управління Україною та «новий світовий порядок», щоб виправдати російську агресію.

Фейкове зображення
Справжнє зображення

Фейк США нібито хочуть надати Україні ядерну зброю

Російські пропагандисти активно поширюють заяви представників Кремля, як-от Пєскова та Медведєва, про нібито намір США надати Україні ядерну зброю. У цих заявах наголошується, що подібний крок Захід може розцінюватися як напад на Росію, що «виправдовує» застосування ядерної відповіді.  Втім це - фейк.

На нього звернув увагу Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці наголошують, що насправді це чергова спроба Росії здійснювати ядерний шантаж, спрямований на дестабілізацію Заходу і послаблення підтримки України. Причиною таких заяв стала публікація в New York Times, де неназваний чиновник лише теоретично згадав про ядерну зброю, назвавши такий сценарій складним і малоймовірним.  

Дійсність така, що США як учасник Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) не можуть передавати її іншим країнам. Натомість Росія сама порушує ДНЯЗ, підтримуючи ядерні програми КНДР та Ірану, одночасно звинувачуючи Захід у вигаданій «ескалації». Тому ці заяви є інструментом пропаганди та віддзеркаленням власної агресивної політики.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.