Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

02 Січня станом на 1043 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дезінформація про «заборону Верховною Радою зображати Зеленського на могильних памʼятниках бійців ЗСУ»

У польському проросійському телеграм-каналі поширили інформацію, що Верховна Рада «оголосила війну» надгробкам загиблих бійців ЗСУ, на яких вони нібито зображені разом із Володимиром Зеленським. Так, родичі загиблих військових ЗСУ, на надгробках яких нібито зображено радісного Зеленського з воїном «на щиті», повинні впродовж 60 днів прибрати зображення президента України з надгробка. Інакше, як пишуть пропагандисти, місцева влада «просто розбере надгробок». Повідомляючи це, у проросійському телеграм-каналі посилаються на відео, в якому українською мовою наведена відповідна інформація. 

Насправді це ― черговий фейк пропагандистів. На офіційному порталі Верховної Ради немає такої постанови. Також у жодному надійному українському медіа не публікували подібної інформації. Окрім цього, на субтитрах до відео фейкороби припустилися помилки, написавши слово «демонтує» із зайвою літерою «ю» («демонтуює»).

Скриншот із підробного відео

Зрештою, в Україні аж ніяк не поширена практика зображати президента Зеленського на могилах полеглих українських військовослужбовців, хоча у відео вказано, що відомо про «щонайменше 21 400 таких випадків». Наведені дані є безпідставними, а їхнє джерело ― не вказане. 

Цей фейк має на меті дискредитувати президента Зеленського, а також осквернити культуру памʼяті в Україні. Ми вже неодноразово фіксували подібні фейки, в яких спекулюють на могилах полеглих українських бійців ЗСУ. Так, раніше ми спростовували інформацію про те, що українці сплюндрували могилу загиблого в Маріуполі військового ЗСУ.

Фейк Фейк про те, що українська військовослужбовиця зруйнувала будинок із ПЗРК

Проросійські джерела поширили інформацію, що 17 листопада 2024 року під час відбиття масованої російської ракетної атаки по Україні українська військовослужбовиця нібито влучила не по російській ракеті, а по будинку. Тим самим вона нібито залишила людей без житла. 

Проте це ― неправда, повідомляють у проєкті StopFake. Немає жодних доказів того, що внаслідок пострілу української військовослужбовиці з ПЗРК «Ігла» було зруйновано будинок. 

Пропагандисти мають на увазі історію Наталії Грабарчук, яка насправді таки знищила російську крилату ракету з ПЗРК «Ігла» під час свого першого бойового пуску 17 листопада. Це підтвердили в Повітряних силах ЗСУ. Також там зазначили, що Грабарчук впродовж пʼяти місяців проходила курси підготовки в навчальному центрі, опанувала різні типи переносних зенітно-ракетних комплексів і зараз є стрільцем-зенітником зенітного ракетного підрозділу Галицько-Волинської радіотехнічної бригади повітряного командування «Захід».

На неправдивість інформації про «знищення будинку» вказує й те, що її першоджерело раніше вже поширювало фейки. Це джерело намагається мімікрувати під українське, але насправді регулярно публікує дезінформаційні наративи та фейкові історії. 

До служби в армії Наталія Грабарчук працювала вихователькою в дитсадку, а тепер боронить українське небо разом з іншими жінками. Зокрема тому ця історія стала вірусною, а пропагандисти, своєю чергою, почали спекулювати на ній.

Раніше ми спростовували інформацію, що причина трагедії в Сумах ― це нібито «робота української ППО».

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Фейкові кадри прольоту нібито російської ракети «Орешник» під час атаки по Дніпру

У мережі масово поширили відео, на якому нібито знято проліт російської балістичної ракети «Орешник» під час атаки по місту Дніпро 21 листопада 2024 року.

Скриншот із відео, яке поширюють у мережі

Однак, як пишуть у проєкті StopFake, на поширюваному пропагандистами відео насправді проліт космічної ракети «Союз-2.1а». Вона стартувала 21 листопада з космодрому Байконур, що в Казахстані, із вантажним кораблем «Прогресс МС-29». 

Ще одним доказом того, що на відео зображено космічну ракету, а не балістичну, є  «космічна медуза» — характерний слід у небі. Цей атмосферний феномен пояснюють відбиттям світла від вихлопних газів ракети, які частково розсіялися в атмосфері в період перед світанком або після заходу Сонця. Спостереження можливе тоді, коли Сонце ще або вже не освітлює поверхню Землі, але його промені потрапляють на інверсійний слід від ракети на великій висоті.

Отже, пропагандисти використали це відео, щоб максимізувати ефект залякування від запуску балістичної ракети «Орешник». Раніше ми аналізували російський меседж, мовляв, Зеленський нібито має «дякувати Путіну й Богу», що уникнув удару балістичною ракетою.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Брехня про те, що Мустафу Найєма заарештували за незаконний перетин кордону в Афганістані

Пропагандистські телеграм-канали поширили інформацію про те, що 21 листопада 2024 року екснардепа Мустафу Найєма нібито заарештували в афганській провінції Нангархар за «спробу незаконного перетину кордону». Автори відповідних дописів стверджували, що його можуть ув’язнити, видати Росії чи навіть стратити. Також, пропагандисти припускали, що метою візиту Мустафи Найєма до Афганістану була або розвідницька діяльність, або транспортування наркотиків. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у проєкті StopFake. Першоджерелом «новини» про затримання Мустафи Найєма став проросійський телеграм-канал «Шейх Тамир», який веде пропагандист Максим Шихалієв. Автор каналу не навів жодного надійного джерела цієї інформації, пославшись на абстрактні «джерела в Талібані». Ба більше, згодом він видалив відповідну публікацію. 

Журналістам StopFake вдалося сконтактувати з Мустафою Найємом у месенджері. Екснардеп спростував цю новину, назвавши її «нісенітницею» та пояснивши, що нікуди не виїжджав і зараз перебуває в Києві. 

Показово, що цей дезінформаційний вкид з’явився на проросійських ресурсах у день одинадцятої річниці початку Революції гідности — саме допис Мустафи Найєма в соцмережі X став одним із каталізаторів початку протестів. У своїх публікаціях пропагандисти називали Мустафу Найєма «хрещеним батьком» та «зачинателем» Євромайдану. Вочевидь, подібними фейками російська пропаганда намагається дискредитувати Революцію гідности та пов’язаних з нею особистостей. 

Раніше ми аналізували російську маніпуляцію про те, що ціни на овочі в Україні зросли через Революцію гідности.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Уряд нібито розглядає запровадження оподаткування та страхування домашніх улюбленців

У соцмережі Х поширили інформацію, мовляв, народний депутат Данило Гетманцев сказав: «Зараз ми досліджуємо досвід інших країн у сфері опадаткування для володарів домашніх тварин. Неважливо собака, кіт, папуга, ховрах чи інший домашній улюбленець повинен мати обов’язкову страховку та фіксований податок з володаря». 

Насправді ця цитата є фейковою, про що пишуть у проєкті VoxCheck. В українських медіа чи в соцмережах нардепа Гетманцева немає подібної інформації. «Цитата» Гетманцева існує лише на одному зображенні, яке кілька разів поширювали користувачі в мережі, проте окремо від зображення подібного тексту немає. Ці слова, які приписують нардепу, публікували в мережі ще в серпні 2024 року, але тоді таких дописів було значно менше, додають у VoxCheck. 

Також при створенні цієї цитати фейкороби припустилися кількох помилок. Зокрема в слові «оподаткування», замість другої літери «о» написали «а» — «опадаткування». Ще, ймовірно, спершу текст написали російською, а потім переклали на українську. Про це свідчить те, що слово «володар» є більш формальним, його часто використовують у переносному значенні — наприклад, володар життя. Людину ж, в якої є майно або тварини, правильно називати «власником», а не «володарем». Тож правильно було б сказати «власник домашніх тварин».

В Україні немає обов’язкової реєстрації домашніх тварин і тим паче оподаткування в цій сфері. Процедура страхування домашніх улюбленців на державному рівні теж не впроваджена. Власники тварин за бажанням можуть зробити це в приватних компаніях.

Раніше ми аналізували російський меседж, згідно з яким «українці — нацисти, бо обирають великих собак».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.