Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Квітня станом на 1132 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: МЗС Франції нібито спростувало дзвінок Макрона Зеленському

Пропагандистські телеграм-канали поширюють дезінформацію про те, що Міністерство закордонних справ Франції нібито спростувало факт дзвінка між президентами Емманюелем Макроном та Володимиром Зеленським, під час спілкування українського президента з журналістами. Фактчекери проєкту StopFake проаналізували фейковий ролик французького телеканалу BFMTV, щоб це спростувати. 

Скриншот із телеграм-каналу, який поширював відеофейк

Зокрема цей відеофейк поширив у своєму телеграм-каналі з аудиторією понад 370 тисяч підписників колишній народний депутат Олег Царьов, засуджений за фінансування збройної агресії Росії. 

19 березня під час онлайн-брифінгу Володимир Зеленський отримав телефонний дзвінок від Емманюеля Макрона. Президент України перепросив та пообіцяв передзвонити через 15-20 хвилин. Цей момент потрапив у пряму трансляцію.

Російські пропагандисти створили фейковий відеоролик, де стверджується, що МЗС Франції «поняття не має, з ким говорив Зеленський». Однак жодних підтверджень цієї заяви на офіційних ресурсах МЗС Франції не знайдено. Також відео, яке поширюють різні проросійські телеграм-канали, неможливо знайти на офіційному сайті BFMTV або їхніх сторінках у соціальних мережах.  

Поширення фейку про спростування дзвінка Макрона Зеленському є черговою спробою російської пропаганди дискредитувати українську владу та посіяти сумніви щодо реальності міжнародної підтримки України. Цей випадок підкреслює важливість перевірки інформації в офіційних джерелах.

Маніпуляція, нібито Макрон, Стармер і Мерц «хочуть війни»

Російські державні медіа продовжують транслювати наративи зі звинуваченнями Європейського Союзу і Великої Британії в «розпалюванні війни». Таких висновків дійшли фахівці проєкту EUvsDisinfo, аналізуючи ефіри «Первого канала» російського телебачення. В одному з ефірів звучали тези про те, що «Україну підштовхують воювати мінімум до 2029 року», а рушіями, які спонукають українців «відкидати мирні ініціативи Трампа-Путіна», буцімто є перелічені західноєвропейські лідери: Франсуа Макрон, Кір Стармер та новообраний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. 

На підтвердження своїх тез пропагандисти зманіпулювали словами голови Федеральної розвідувальної служби Німеччини Бруно Каля, який попереджав, що швидке завершення війни, якого прагне адміністрація США, «дозволить росіянам зосередити свою енергію проти Європи». Також він вказав на факти диверсій та саботажу в Європі поряд з операціями гібридного впливу під час виборів. Натомість у викладі пропагандистів слова голови розвідки були протрактовані як «вимоги гарантій від Росії дотримуватися миру, тоді як самі відкрито ставлять на війну».

Насправді Європейський Союз неодноразово наголошував на необхідності досягнення всеосяжного, справедливого та сталого миру, заснованого на принципах Статуту ООН та міжнародного права, зі збереженням суверенітету й територіальної цілісності України. 

Зображуючи західних політиків як «агресорів», російські державні медіа намагаються виправдати дії Росії як «вимушений захист». Твердження, що ЄС та Британія не зацікавлені в мирі, а навпаки, «прагнуть війни», також мають на меті зняти відповідальність за напад на Україну та відвернути увагу від воєнних злочинів і порушень міжнародного права з боку самої Росії.

Фейк: 18-річні контрактники загинули на Курщині

Проросійські телеграм-канали поширили черговий фейк, спрямований на дискредитацію 92-ї окремої штурмової бригади. Цього разу нібито йдеться про  «загибель першої групи молодих контрактників», таку фейкову новину спростувало видання «Ґвара Медіа». Як «доказ» проросійські телеграм-канали розмістили відео з логотипом «Ґвара Медіа».

Пропагандисти стверджують, що добровольці віком 18-24 роки після навчання на Харківщині були «кинуті на забій» у Курську область, де їхній «бойовий шлях безславно завершився». Проте ця історія – черговий фейк. 

Маніпулятивний скриншот з проросійського телеграм-каналу

16 березня, коли перші контрактники прибули до навчального центру 92-ї ОШБр, журналісти «Ґвара Медіа» висвітлювали цю подію, опублікувавши фото та відеорепортаж. Саме цей матеріал і став основою для фейку.

Новобранці бригади лише розпочали 45-денний курс базової підготовки. Далі на них чекає фахова підготовка та адаптація у військовій частині, кожен етап тривалістю ще не менше 14 діб. Тобто, на момент поширення фейку, молоді бійці перебували на початковому етапі навчання, а ніяк не на «бойовому виході» в Курській області.

Скриншот із сайту Міноборони України про етапи підготовки за програмою «Контракт 18-24»

Ба більше, 16 березня Генштаб ЗСУ повідомив, що місто Суджа, де нібито загинули молоді рекрути, більше не перебуває під контролем України. 

Цей фейк має на меті не лише деморалізувати українське суспільство, але й дискредитувати ЗСУ, представивши їхнє керівництво як безжальних командирів, що кидають недосвідчених бійців «на м'ясо».

Подібні фейки про 92-гу ОШБр уже були зафіксовані дослідниками «Детектора медіа», раніше пропагандисти писали, буцімто військові цієї бригади «торгують зброєю»

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.