Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

31 Березня станом на 1131 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Німеччина примушує афганців воювати за Україну? Спростовано черговий російський фейк

Фактчекери EUvsDisinfo спростували фейк про те, що Німеччина нібито змушує афганських мігрантів воювати за Україну.

Як ішлося в матеріалі пропагандистського видання RT, німецький уряд буцімто примушує близько 2300 афганських біженців, затриманих за злочини в містах на кшталт Берліна, Мюнхена чи Гамбурга, вступати до Міжнародного легіону України. У разі відмови їх нібито депортують до Афганістану.

Скриншот RT

Як стверджують фактчекери, жодних доказів на підтвердження цього вкиду не надано. «Немає записів про будь-які облави на афганських мігрантів у містах Німеччини, і ніщо не свідчить про застосування примусу до громадян Афганістану в Німеччині, а тим більше  примусу воювати в Україні», — йдеться в матеріалі.

Такі фейки прикривають реальні злочини Росії, як-от примус мігрантів із країн Азії та Африки воювати на її боці, перекладаючи вину на інших і відвертаючи увагу від власної відповідальності. Дезінформація сіє паніку серед мігрантів у Європі, підриває довіру до урядів і провокує соціальну напругу, послаблюючи єдність у країнах ЄС. Окрім цього, звинувачуючи Німеччину в примусі мігрантів воювати за Україну, Росія прагне зобразити західні країни як цинічні та агресивні, підриваючи їхній моральний авторитет і підтримку України.

Фактчекери спростували відеофейк, поширений росіянами від імені «Репортерів без кордонів»

У соцмережах поширюють фальшиве відео, яке приписують «Репортерам без кордонів» (RSF). У ньому стверджують, що за час війни в Україні загинули 54 журналісти, а 167 зникли безвісти, нібито через «режим Зеленського». На фейк звернула увагу команда VoxCheck та спростувала його.

«Це відеофейк. В оригінальному ролику не згадували про Україну чи Володимира Зеленського. Для створення аудіодоріжки використали штучний інтелект», — йдеться в матеріалі.

Скриншот
Скриншот зворотного пошуку

Оригінальне відео RSF від 20 грудня 2024 року, знайдене через зворотний пошук, повідомляє про 54 загиблих журналістів у світі за 2024 рік через напади в зонах конфліктів, без згадки України чи Зеленського. Аудіодоріжку фейку створив штучний інтелект (99,7% за Hive Moderation).

  Зліва — оригінальне відео. Справа — фейковий ролик

Використання назви авторитетної організації, як RSF, та штучного інтелекту додає фейкам правдоподібності, щоб обдурити аудиторію і посіяти сумніви в офіційних джерелах. Компрометація міжнародних організацій через фальшивки послаблює їхній авторитет, підтримуючи російський наратив про «упередженість» Заходу.

Удар по житлових кварталах Сум 24 березня 2025 року: Росіяни брешуть, що уразили військові цілі

Ворожа пропаганда поширює дезінформацію, стверджуючи, що 24 березня 2025 року російська армія нібито завдала ракетного удару по позиціях Збройних сил України в Сумах. На маніпуляцію звернули увагу аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО.

Насправді удар припав на житлові квартали міста. По медичну допомогу звернулись 94 людини (71 дорослий і 23 дітей). Деякі отримали допомогу на місці події, але більшість ушпиталені. За попередніми даними місцевої влади, пошкоджено 26 будівель різного призначення та форм власності, серед них: три школи, дитсадок, лікарня, 16 житлових будинків.

Російська пропаганда регулярно фабрикує подібні вигадки після масованих атак ракетами та дронами. Стверджуючи, що удари спрямовані на військові об’єкти, пропаганда намагається легітимізувати свої дії перед власним населенням і міжнародною спільнотою. Це створює ілюзію, що Росія веде «законну» війну, а не здійснює терористичні акти проти мирних жителів.

Це свідома тактика, яка поєднує терор проти цивільних з інформаційною війною, щоб виправдати агресію, посіяти хаос і уникнути відповідальності.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.