Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Квітня станом на 1132 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Росія бреше про атаки українських дронів на школи та дитячі садки

Пропагандистські російські ресурси, посилаючись на губернатора Саратовської області Романа Бусаргіна, поширюють інформацію, що нібито безпілотники ЗСУ вдарили по школі та дитячих садках у місті Енгельс. Насправді 20 березня українські Сили оборони завдали удару по авіабазі «Енгельс», яку росіяни використовують для здійснення ракетних атак на Україну.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

За даними Генштабу ЗСУ, внаслідок удару знищено 96 крилатих ракет повітряного базування, зокрема через вторинну детонацію. Це суттєво послабило можливості росіян здійснювати масовані обстріли українських територій у березні-квітні.

Також було уражено склади з авіаційним пальним, що значно обмежує можливості окупантів продовжувати війну.

Нагадаємо, що армія РФ щодня масовано атакує мирні українські міста, в той час як ЗСУ завдають точкових ударів по стратегічних військових об’єктах ворога.

Росіяни використовують такі фейки, щоб виправдати свої воєнні злочини та перекласти відповідальність за терористичні атаки на цивільне населення України.

У мережі поширюють фейкове відео про «поразку Європи у війні з Росією»

Російські ботоферми поширюють у соцмережах відео, яке нібито створене відділом The Artificial Intelligence Cyber Challenge (AIxCC) американського агентства DARPA,що входить у структуру Пентагону та займається оборонними дослідженнями. У ролику йдеться, що аналітики агентства нібито змоделювали можливий конфлікт Росії та Європи та дійшли висновку, що в разі війни об’єднана Європа «капітулює за два місяці».

Про це повідомляє Укрінформ.

Також у відео використані підроблені слова аналітика AIxCC Віла Корві, який начебто стверджує, що наслідки війни для ЄС будуть гіршими, адже Росія в Україні «не застосовує повну силу» через «близькість народів».

Джерело: "Укрінформ"  

Ця інформація є фейком. Жодного подібного дослідження або відео DARPA не публікувало – ні на своєму офіційному сайті, ні в соцмережах. Остання публікація відділу AIxCC на ютубі датована ще чотирма місяцями тому і містить лише виступи аналітиків.

Більше того, відділ AIxCC взагалі не займається воєнними прогнозами – він спеціалізується на кібербезпеці та штучному інтелекті.

Щодо Віла Корві, то він справді працює в AIxCC, але його спеціалізація – кібербезпека та боротьба з дипфейками. Інформацію про нього можна знайти в його профілі LinkedIn. Пропагандисти використали його фото з персонального сайту, щоб створити маніпулятивне відео.

До фейкового ролику також додали заставку з офіційних відео DARPA та зображення європейських військових, які є у відкритому доступі.

Росіяни розповсюджують цей фейк, щоб вплинути на думку західної аудиторії та союзників України, які розглядають можливість розміщення миротворчого контингенту в нашій країні. Примітно, що маніпуляція з’явилася напередодні саміту «коаліції охочих» у Парижі, який відбудеться 27 березня.

Російські пропагандисти поширюють відео з вбивством власного військового

Російський пропагандистський ресурс «РИА Новости» поширює відео, на якому нібито боєць ЗСУ здійснює постріл у пораненого товариша. Насправді відео, яке активно розганяють у мережі, зняте ще торік. На ньому зафіксовані російські військові, а не українські.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Кадри були відзняті українськими операторами БпЛА 118-ї бригади ЗСУ поблизу Роботиного.

На відео троє осіб у камуфляжі біжать дорогою. Після удару дрона один із них падає. Поранений жестом показує на скроню, а його товариш стріляє йому в голову, після чого тікає.

Оператор дрона наближає кадр, і кілька секунд видно пораненого військового. Хоча на формі немає розпізнавальних знаків, помітна смужка спідньої білизни під його штанами. На гумці чітко видно напис BOKAI – це дешевий бренд нижньої білизни, популярний у Росії та доступний на російських маркетплейсах.

Цей фейк – ще одна спроба російської пропаганди дискредитувати українських військових, видаючи своїх за чужих.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.