Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Січня станом на 1058 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2640
Фейк
790
Маніпуляція
757
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні нібито заборонять знімати та фотографувати роботу працівників ТЦК

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що в Україні нібито заборонять знімати й фотографувати роботу працівників територіальних центрів комплектування (ТЦК). Згідно зі словами пропагандистів, Генштаб ЗСУ попросив Офіс Президента ухвалити таку заборону за аналогією з покаранням за знімання роботи ППО. 

Насправді ця інформація є неправдивою, пишуть фахівці з проєкту VoxCheck. Першоджерелом інформації є проросійський телеграм-канал, який курують спецслужби Росії. Поширюючи «новину» про буцімто ініціативу заборонити знімання діяльності представників ТЦК, там посилаються на анонімне «джерело в Генштабі ЗСУ». Малоймовірно, що у Генштабі ЗСУ повідомляли б цю інформацію телеграм-каналу, який курує Росія. 

До того ж вказану «новину» опублікували ще 26 грудня 2023 року. Потім знову сьомого січня  — цього разу вони посилались на анонімне «джерело в ОП». Однак станом на квітень 2024 року військове чи політичне керівництво України не повідомляло про намір запровадити відповідну заборону. Відповідний законопроєкт не подавали до Верховної Ради України. Немає жодного реального доказу, що цю ініціативу дійсно планують впровадити.

Під час дії воєнного стану заборонено знімати та публікувати позиції ЗСУ, зокрема передавати інформації про розташування сил ППО. Проте окремої заборони на фільмування співробітників ТЦК не існує. Водночас раніше нардепи подали правку перед другим читанням Законопроєкту про мобілізацію, якою запропонували на законодавчому рівні закріпити норму, згідно з якою поліція та представники ТЦК здійснюватимуть фото- і відеофіксацію процесу перевірки документів громадян. А вже 16 квітня 2024 року президент підписав закон. Ці зміни, зокрема про фото- і відеофіксацію, набудуть чинності 18 травня 2024 року.

Цей фейк є частиною російської інформаційної кампанії зі зриву мобілізації в Україні. Більше матеріалів на цю тему читайте тут.

Фейк Росія вдарила по харківській телевежі, бо на ній нібито могли бути системи наведення вогню

Прокремлівські пропагандисти поширюють інформацію, що на телевізійній вежі у Харкові, яку уразила російська армія, нібито були обладнання для систем ППО України й системи наведення вогню по території Росії.

Однак ця інформація є фейковою. Насправді росіяни вдарили по телевежі, щоб послабити зв’язок у місті та обмежити доступ харківʼян до інформації від українських ЗМІ. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. З іншого боку, окупанти хотіли таким чином поширити сигнал своєї пропаганди з території Росії, яка б підживлювала панічні настрої серед жителів Харкова.

Голова місцевої ОВА Олег Синєгубов стверджує: «Наразі більшість жителів Харкова та прилеглих населених пунктів вже із супутниковим та кабельним телебаченням. Мобільний зв‘язок та інтернет також є». Проте повністю відновити телевежу вдасться тільки після закінчення бойових дій.

Варто зауважити, що у 2022 році росіяни вже атакували ракетами телевежі на Рівненщині та в Києві. Це додаткові підтвердження того, що Росія – це країна-терористка й війну проти України вона, відповідно, веде терористичними методами. 

• Читайте також: Функціонал зруйнованої телевежі в Харкові частково відновлено - Детектор медіа.

Фейк Україна та Росія нібито вперше провели очні переговори щодо повернення дітей

У російських телеграм-каналах пишуть, що Москва та Київ «провели перші очні переговори» щодо обміну дітей у Катарі. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на уповноважену з прав дитини в Росії Марію Львову-Бєлову.

Насправді прямих перемовин між Україною та Росією не було, повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Повернення українських дітей і переговори відбуваються за посередництва Катару й катарських дипломатів. Про це заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець: «Україна веде перемовини з Катаром. У мене була зустріч із делегацією Катару. Саме за посередництва Катару ми повернули й продовжуємо повертати українських дітей».

Крім того, американський Інститут вивчення війни також спростував цю інформацію, назвавши її спробою Росії зменшити свою відповідальність за викрадення та депортацію українських дітей. 

• Читайте також: Виконавчий директор УГСПЛ нібито заявив, що врятовані з викрадення Росією діти хочуть туди повернутись

Фейк На Сумщині у 2025 році буде закрито 41 школу у 20 громадах області нібито у зв'язку з відсутністю фінансування

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, мовляв, на Сумщині у 2025 році буде закрито 41 школу буцімто у зв'язку з відсутністю фінансування. Також пропагандисти стверджують, що в регіоні за розпорядженням очільника Сумської ОВА штат адміністрації збільшили на сім осіб для проведення мобілізації. 

Насправді це фейк. У випадку зі школами йдеться не про закриття, а про реорганізацію закладів освіти, в яких навчається менш як 45 учнів. Це відбудеться згідно з постановою Кабміну, яка була затверджена в березні 2024 року — з 1 вересня 2025 року державну освітню субвенцію не будуть виділяти на школи, в яких навчається менше ніж 45 учнів.

На Сумщині сьогодні в 41 закладі навчається менш як 45 учнів, а в багатьох із цих закладів — по 37, 36 і 30 учнів, тобто буває й по 1-3 дітей у класі. Про це повідомила директорка Департаменту освіти й науки Сумської ОВА Вікторія Гробова.

Збільшення штату обласної військової адміністрації  ж відбулося, щоб удосконалити структуру ОВА. Це жодним чином не пов’язано з організацією проведення мобілізації. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

• Читайте також: В Україні нібито готуються мобілізувати шкільних учителів

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.