Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Листопада станом на 997 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 24 листопада

У випуску спростовуємо такі фейки: «пункти незламності» — нікому не потрібні, їх відкрили заради піару й вони провокують ворога на ракетні удари; в Україні розікрали європейську гуманітарну допомогу на 342 млн євро; в Берліні запрацювало кафе «Погребок», в якому п'ють за здоров'я Путіна.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Обстріли енергосистеми України припиняться, якщо Київ виконає умови Росії

Такий меседж сьогодні, 24 листопада, коли значна частина України залишилася без електро та водопостачання через російські ракетні обстріли, поширюють прокремлівські пропагандистські медіа та анонімні телеграм-канали.

У повідомленнях вони посилаються на прессекретаря російського президента Дмітрія Пєскова, який відкрито заявив, що керівництво України має всі можливості, щоб вивести ситуацію у нормальне русло, має всі можливості врегулювати ситуацію, виконати вимоги Росії та зупинити в такий спосіб усі можливі страждання мирних людей.

За допомогою таких меседжів Росія шантажує Україну та український народ, схиляє до перемовин та згоди на всі умови агресора. Також у такий спосіб Росія намагається перекласти відповідальність за свої дії та злочини на українську владу. Зокрема, у Кремлі заявляють, що відсутність світла і тепла в багатьох районах України — це наслідки дій київської влади, яка відмовляється від перемовин.

Однак відсутність енергопостачання — це наслідок систематичних ворожих ракетних обстрілів. Й те, що Україна погодиться на перемовини, може не означати того, що Росія припинить обстрілювати українські енергооб'єкти. Адже саме Росія розпочала війну в Україні й саме Росія неодноразово порушувала домовленості й так звані мирні угоди. Меседжами про енергосистему Росія чинить спроби відбілити свою репутацію й дискредитувати українську владу, якій нібито начхати на мирних громадян своєї країни.  

Фейк В Україні розікрали європейську гуманітарну допомогу на 342 мільйони євро

У німецьких соцмережах та блогах поширюють інформацію про те,  що начебто Європа надала за 9 місяців товарів на 360 мільйонів євро, з яких товари на суму 342 мільйони були вкрадені. Також в повідомленнях стверджують, що в Запоріжжі та області було вкрадено  22 морські контейнери, 389 залізничних вагонів та 220 вантажівок із гуманітарною допомогою. В повідомленнях посилаються на доповідь GRECO — органу Ради Європи з антикорупційного моніторингу. Але це фейк.

Як пишуть німецькі фактчекери з проекту Correctiv, такої доповіді не існує. Представник ЄС повідомив виданню, що її не готували та не публікували. Також не відповідають дійсності твердження про те, що було вкрадено 55 мільйонів євро саме фінансової допомоги. Жодного підтвердження того, що гуманітарна допомога в Україні розкрадається, в Європі не мають. Є повідомлення, що СБУ розслідує випадки спекуляції або крадіжки гуманітарної допомоги, але це зовсім не ті масштаби й не ті суми. Щобільше, пропагандисти набрехали навіть в загальних цифрах: Європа надала Україні гуманітарної допомоги товарами на суму 335 мільйонів гривень – тобто менше, ніж «вкрали» в Україні на думку авторів фейку.

Російська пропаганда постійно намагається переконати Європу в тому, що Україна – корумпована  країна, в якій продають і гуманітарну допомогу, і зброю, що надають країни-партнери, і вона опиняється або в Європі, або на Близькому Сході. Насправді ж не існує доказів того, що зброя, яку отримала Україна, була б перепродана або вкрадена.  Нагадаймо також, що Україна посідає 122 місце в індексі світової корупції, а Росія – 136 (в такій ситуації, чим більший порядковий номер місця, тим більша корупція).

Фейк Al Jazeera повідомила, що українських футбольних фанів затримали через нацистські графіті в Катарі

Російські пропагандистські ЗМІ масово поширили новину про те, що начебто в Катарі під час чемпіонату світу з футболу були затримані українські футбольні фанати через те, що вони прималювали «гітлерівські вуса»   до  символу чемпіонату та нацистське вітання  «Sieg Heil». Всі новини посилаються на відео, яке начебто було створено телеканалом. Al Jazeera. Але це фейк.

Як з’ясували фактчекери StopFake, цього відео немає ані на сайті телекомпанії, ані в соцмережах каналу. Фото українських вболівальників, яке було використане у відео, вперше з’явилося в мережі ще на початку року. Його використовували у декількох публікаціях українських медіа з півфіналу чемпіонату Європи з міні-футболу 2022, який проходив в Амстердамі 4 лютого. Також, пишуть фактчекери, заставка відео відрізняється від тих, що зазвичай робить Al Jazeera.

Окрім того, в іноземних англомовних виданнях також немає згадки про затримання українських фанатів.

Нагадаємо, що російська пропаганда не вперше створює фейкові відео, які підписує реальним медіа. Нещодавно  українофобський мультфільм був поширений як анімація ізраїльського каналу, але згодом з’ясувалося, що його зробила росіянка.

Фейк У Берліні запрацювало кафе «Погребок», в якому п'ють за здоров'я Путіна

У проросійських анонімних телеграм-каналах з'явилося повідомлення. що у Берліні запрацював заклад «Погребок», реклама якого стала вірусною одразу після того, як з'явилася в мережі. Це кафе, за словами пропагандистів, нібито російське, і в ньому прославляють Путіна, п'ють за його здоров'я, а берлінцям це подобається, тож реклама й набула такої популярності.

«Творці реклами пофантазували на тему наслідків майбутньої європейської зими. На їхню думку, наступного року Путіна на німецькому телебаченні підписуватимуть як канцлера Європи. Відвідувачі сперечаються щодо його ролі в історії: "Це він звільнив нашого Шольца!", "Європа принижена!", "Натомість ми більше нікому не постачаємо зброї", "Та завдяки йому у нас свобода!". У результаті всі сходяться на тому, що завдяки Путіну в Берліні є смачні млинці та автентичний квас від "Погребка"», — пишуть пропагандисти.

Однак в Берліні немає такого кафе.

Як пишуть фактчекери StopFake, так звана «вірусна реклама», в якій німці п'ють за Путіна, поширюється виключно на російських сайтах та в російськомовному сегменті соцмереж. Актори у відеоролику теж не є носіями німецької мови та розмовляють із дуже сильним російським акцентом. Тобто так звана реклама — лише постановка. Та й не можна направду рекламувати заклад, якого не існує.

Проте за допомогою таких фейків пропагандисти створюють видимість підтримки в Європі політики Путіна. Мовляв, європейці вже давно зрозуміли, що їхні лідери слабкі та ведуть ЄС до краху, натомість політика Росії є сильною й без її допомоги ЄС не встоїть. У так званому рекламному ролику пропагандисти також експлуатують тезу про холодну зиму, яка знищить європейців, адже керівництво ЄС нібито не думає про громадян, коли вводить санкції проти Росії. У такий спосіб росіяни створюють видимість надмірної важливості Росії. Мовляв, без її допомоги решта країн не зможуть обійтися.  

Маніпуляція Польща офіційно вимагає вибачень від України через Волинську трагедію

Повідомлення такого змісту поширили російські пропагандистські медіа, після цього теза перекочувала й до соцмереж. У повідомленнях йдеться, що Польща офіційно висунула вимогу Києву. Мовляв, Україна має просити вибачення за Волинську трагедію.

У своїх дописах пропагандисти посилаються на польське видання Gazeta Wyborcza, де нібито й опублікували вимогу до офіційного Києва. Проте це — маніпуляція, на яку звернули увагу фактчекери зі StopFake.

Як пишуть фактчекери, насправді йдеться про висловлювання польського політолога, який відомий просуванням кремлівських наративів. І у виданні Gazeta Wyborcza опублікували матеріал про зустріч, де виступав цей політолог, із заголовком «Проросійська пропаганда на зустрічі в Познані. "Польський уряд готується до війни на Сході". У своїй колонці автор Томаш Нічка розмірковує про Сикульського, і про те, як він спочатку був цілком розважливим ученим, а зараз активно поширює антиукраїнські та антиамериканські тези, схожі на наративи кремлівської пропаганди. Заява про те, що Україна має перепрошувати Польщу за Волинську трагедію, пролунала з вуст Сикульського саме на цій зустрічі. А офіційних заяв щодо вибачень України Польща не робила.

Проте пропагандисти регулярно поширюють фейки та маніпуляції щодо польсько-українських відносин. Це потрібно для того, щоб розсварити Польщу та Україну й створити видимість, що між країнами, які підтримують одна одну, є напруга. Також пропагандисти постійно повторюють наратив про те, що Польща прагне анексувати частину України й вже почала готуватися до цього. 

Фейк На касці військового ЗСУ зображений нацистський символ

Таку інформацію поширюють у соціальних мережах та російських пропагандистських ЗМІ. Мовляв, на касці одного з українських військових зображений нацистський напис — Jedem das Seine.

Пропагандисти запевняють, що «цей символ заборонено у Німеччині як нацистський і пов'язаний із закликом до масових вбивств». До таких повідомлень додають фото нібито тієї ж каски. Проте все це — фейк.

Як пише StopFake, фото, що поширюється в мережі, було відредаговано: напис «Jedem das Seine» нанесли на світлину військового навмисно. На фото — музиканти українського гурту «Антитіла», які вступили до Сил територіальної оборони ЗСУ на початку повномасштабного вторгнення Росії до України.

Поширюючи такі фейки, російська пропаганда вкотре хоче підживити наратив про те, що українці — нацисти. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.