Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Листопада станом на 998 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2534
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 20 грудня

У випуску спростовуємо такі фейки: українських військових нагороджують «нацистськими Залізними хрестами», очільник МАГАТЕ «виступив проти» демілітаризації Запорізької АЕС та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Маніпуляція Очільник МАГАТЕ «проти» демілітаризації Запорізької АЕС

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали з посиланням на Запорізького колаборанта Володимира Рогова. Рогов у своєму телеграм-каналі пише про те, що нібито голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі не вважає за потрібне демілітаризацію Запорізької АЕС. Мовляв, ідеться виключно про припинення вогню з обох боків у районі атомної станції, але не про виведення російського військового контингенту з території АЕС. Це не так.

Насправді генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі в інтерв’ю для італійської газети La Repubblica сказав, що виведення російських озброєнь із Запорізької АЕС буде частиною угоди Агентства з Україною та Росією. Наразі, за його словами, сторони домовилися не стріляти ні по об’єкту, ні з об’єкту. Але ці домовленості попередні, їх ще уточнюватимуть.

Меседж Україна закликає до початку ядерної війни

Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали. Мовляв, Україна не може збивати російські ракети, тож «прямим текстом» закликає світ застосувати ядерну зброю. 

Пропагандисти використали вирвані з контексту слова речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната для просування меседжу. Ігнат говорив про те, що українська система ППО виснажується. Зокрема засобами, які передусім мають захищати від авіації, доводиться збивати не лише ракети, а й дрони-камікадзе. За словами речника, Україна має і надалі просити всі можливі засоби у міжнародної спільноти. Однак, ідеться про поповнення системи ППО, а не про використання ядерної зброї.

Фейк Українських військових нагороджують «нацистськими» нагородами

У соціальних мережах та телеграм-каналах поширюють «докази» «процвітання нацизму в Україні». Пишуть, що нібито за Харківську операцію військовослужбовців 92-ї бригади Збройних Сил України нагородили «Сталевими хрестами» на кшталт «Залізних хрестів», якими у Вермахті нагороджували «найбільших головорізів». Мовляв, нагороди мають схоже оформлення. Це — неправда.

Нагрудний знак «Сталевий хрест» не має жодного стосунку до нацистського «Залізного хреста», ба більше – на ньому немає жодних нацистських символів. В українській нагороді «Сталевий хрест» поєднали символи полкової влади Війська Запорізького (схрещені перначі) та успішних походів проти ворогів (геральдичний знак українського гетьмана Костянтина Острозького, який розбив московське військо під Оршею 1514 року). Крім цього, сучасну нагороду було створено за прообразом «Залізного хреста армії УНР», заснованого ще 1920 року Симоном Петлюрою після Першого Зимового Походу.

Як пише StopFake, у Вермахті справді була нагорода, яка мала назву «Залізний хрест». Однак, вважати цей військовий орден виключно нацистським неправильно. Річ у тім, що орден початково було засновано у 1813 в королівстві Пруссія, він вручався військовим, які відзначилися у війні проти наполеонівської армії. Після встановлення в Німеччині Веймарської республіки було ухвалено рішення про скасування всіх колишніх орденів. Орден «Залізного хреста» було відновлено 1939 року в нацистській Німеччині, він проіснував до 1945 року. У сучасній Німеччині допустиме носіння Залізного хреста часів Другої світової війни, але виключно без свастики.

Маніпуляція Міністр юстиції України використовує службове авто, яке викрали в Німеччині

Такі повідомлення поширюють у соціальних мережах на закордонну авдиторію. У дописах також дають посилання на сайт, який нібито підтверджує історію про викрадення автівки. Користувачі соцмереж пов’язали ці повідомлення з війною в Україні та донатами на потреби української армії. Мовляв, після такого українці не заслуговують на допомогу. Це — маніпуляція.

Ця історія не має жодного стосунку до війни в Україні та нинішнього міністра Дениса Малюськи. На фото у дописах Олександр Лавринович, міністр юстиції часів Януковича (2010-2013 роки). Історію про те, що його службове авто викрали в Німеччині та легалізували в Україні поширювали ще у 2011 році. На поширення старої історії звернули увагу фактчекери проєкту dpa.factchecking.

Ймовірно, що цю історію знову поширили на іноземну авдиторію для дискредитації українців та посилення небажання допомагати Україні.

Меседж США та НАТО роками планували війну в Україні проти Росії

Такий меседж поширюють грузинські проросійські ресурси з посиланням на ексканцлерку Німеччини Ангелу Меркель. Мовляв, войовнича позиція Заходу щодо Росії існувала десятиліттями — США і НАТО роками планували війну проти Росії. Крім Меркель у матеріалі цитують також проросійського «експерта» Скотта Ріттера, який розповідав, що політика Берліна передбачає виграш часу для України перед війною з Росією.

У статті, на яку посилаються пропагандисти, немає жодної цитати Меркель, яка б підтверджувала тезу про планування війни. Фактчекери проєкту MythDetector зазначають, що у статті є лише одна цитата Меркель, взята з інтерв’ю Der Spiegel, де колишній канцлер каже, що 2008 рік був невідповідним часом для вступу Грузії та України в НАТО. Слова ж Скотта Ріттера перегукуються із заявами російських чиновників щодо Мінських угод.

Меседж Україна планує захищати АЕС сама від себе

Про таке пишуть анонімні телеграм-канали. Мовляв, планування будівництва нових блоків АЕС з урахуванням воєнних загроз смішне. Нібито у всьому світі лише українці наважились свідомо обстрілювати АЕС. Мовляв, інших «суіцидників» більше немає.

Пропагандисти маніпулюють словами міністра енергетики України Германа Галущенка. Він говорив про перспективи розвитку атомної енергетики в Україні та зауважив, що захоплення і систематичні обстріли ЗАЕС росіянами привернули увагу до потреби в поліпшенні системи безпеки на АЕС. Агітпроп використовує тактику висміювання для дискредитації українських посадовців та приховування злочинів російської армії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.