Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Брехня про те, що ABC News повідомило про мільйон загиблих і сотні тисяч поранених українських військових

Росіяни поширюють відеосюжет із логотипом американського телеканалу ABC, у якому йдеться, що Україна нібито втратила близько мільйона військовослужбовців і отримала сотні тисяч людей з інвалідністю через поранення, отримані на війні. 

Однак цей відеосюжет був відредагований, повідомляють у проєкті StopFake. За допомогою функції зворотного пошуку від Google вдалося знайти оригінальне відео, яке використали для створення цього фейку. Це був відеосюжет ABC News від 30 березня 2023 року про допомогу американських некомерційних організацій українським ветеранам, що втратили кінцівки на війні. У ньому розповідають про роботу благодійної організації Kind Deeds, яка забезпечує українських ветеранів протезами та організовує реабілітацію в США. Пропагандисти вирізали окремі кадри з оригінального відео та за допомогою штучного інтелекту повністю підробили авдіодоріжку, імітуючи голос ведучої програми. У справжньому відеосюжеті не наводяться жодні дані про кількість загиблих українських військовослужбовців.

Зрештою, 8 грудня 2024 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що за час повномасштабної війни Україна втратила загиблими близько 43 тисяч військовослужбовців. Що стосується даних про кількість людей з інвалідністю, то актуальної офіційної статистики станом на сьогодні немає. Проте в середині 2023 року американське видання The Wall Street Journal повідомляло, що за більш як півтора роки війни близько 50 тисяч українців отримали інвалідність через ампутацію кінцівок.

Раніше ми спростовували інформацію, що безповоротні втрати ЗСУ нібито вже перевищили 500 тисяч людей. 

Маніпуляція Маніпуляція про те, що Трамп може скасувати 20-мільярдний кредит Україні від США

Проросійські джерела поширюють повідомлення про те, що новообраний президент США Дональд Трамп нібито може скасувати надану Україні Сполученими Штатами позику в розмірі 20 мільярдів доларів. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на текст видання The New York Times, зазначаючи, що для цього Трампу було б достатньо зняти санкції з заморожених активів Росії, коштом яких і планується погасити цей кредит. 

Насправді росіяни зманіпулювали матеріалом The New York Times. Про це пишуть у проєкті StopFake. У тексті видання під назвою «США надає позику обсягом 20 мільйонів доларів на основі російських активів» йдеться, що держави G7 узгодили позику ще раніше цього року спеціально на випадок перемоги Трампа на президентських виборах, адже той обіцяв скоротити підтримку України. Тобто Україна отримає кошти незалежно від політики нового американського лідера. 

У вівторок 10 грудня 2024 року Міністерство фінансів США вже надіслало кошти Світовому банку, який згодом передасть їх Україні. Лише побіжно у тексті The New York Times згадують, що Трамп «міг би спробувати скасувати» позику, знявши санкції з заморожених банківських активів Росії. Водночас видання зауважує, що республіканці оскаржили б таке рішення, і це не вплинуло б на європейську частку позики, яка становить 35 мільярдів доларів. Тож у матеріалі The New York Times ця ініціатива зображена як надійний і безпечний спосіб передачі коштів Україні, а вірогідність того, що позику скасують, є мізерною.  

Раніше ми фіксували фейк про те, що українські військові стали частіше здаватися в полон після перемоги Трампа на президентських виборах у США.

Маніпуляція Дезінформація: Зеленський сказав, що немає сенсу говорити з Трампом про запрошення України до НАТО

Російські ресурси поширюють слова президента України Володимира Зеленського, який нібито сказав, що він «попросить Байдена запросити Україну до НАТО, оскільки немає сенсу говорити про це з Трампом». 

Насправді слова Зеленського вирвали з контексту. Про це повідомляють у проєкті StopFake. Йдеться про виступ президента України за підсумками зустрічі з кандидатом у канцлери Німеччини Фрідріхом Мерцом у Києві. Під час пресконференції Зеленський сказав, що збирається зателефонувати до Байдена, аби обговорити з ним питання запрошення України до НАТО. 

«Що стосується, наприклад, запрошення до НАТО, то складно ще говорити із президентом Трампом, тому що він ще не в Білому домі, він не має всіх юридичних прав. Я збираюся зателефонувати найближчим часом президенту Байдену, якщо він матиме таку можливість, поговорити зі мною і порушити питання про запрошення до НАТО, тому що він зараз є чинним президентом США, і від його позиції багато залежить», — сказав Зеленський. 

Тобто він мав на увазі, що поки Трамп ще не в Білому домі й не перебрав повноваження президента США, то наразі питання про запрошення України до НАТО варто обговорювати з чинним президентом США Байденом.

Американський мільярдер і прихильник Трампа Ілон Маск опублікував на своїй акаунті в соцмережі X відповідне відео Зеленського, супроводивши його здивованим емодзі. Проте користувачі соцмережі доповнили відео контекстом, уточнюючи, що «Зеленський просто говорить, що Трамп поки що не може запросити його до НАТО, оскільки Трамп іще не президент». Це доповнення з’являється під усіма подібними маніпуляціями в соцмережі X.

Цією маніпуляцією агітпроп прагне підірвати підтримку України зі сторони США та дискредитувати Україну на міжнародній арені. Раніше ми спростовували інформацію, що в одній із київських шкіл замінили портрет Байдена на портрет Трампа.

Викриття Нова хвиля поширення фейку про «скуповування» українцями житла на Харківщині, щоб потім «законно опинитися в Росії»

Російська пропаганда дала «друге життя» фейку про те, що «певний відсоток» громадян України скуповує нерухомість у Харкові для того, щоб нібито в найближчі роки «законно опинитися на території Росії». 

Скриншот із пропагандистського допису в телеграмі

Цю дезінформацію пропагандисти поширювали ще на початку листопада 2024 року, і тоді ми спростовували цей вкид. Якщо коротко, то першоджерелом поширення дезінформації є Марина Оніщенко, українка з Харкова, яка після повномасштабного вторгнення переїхала до Росії. Вона не наводить жодних доказів своїм словам, не посилається на перевірені та об’єктивні джерела, які могли б підтвердити цю інформацію. Жінка висловлює власну думку, натякаючи на те, що українці нібито сподіваються на окупацію цього регіону Росією. 

Марина Оніщенко ― колаборантка та проросійська пропагандистка. Також веде блог на російському відеопорталі Rutube, де показує життя в Росії та розповідає про те, як українцям нібито добре жити в Росії, на відміну від життя в Європі. Ще жінка бере інтерв’ю в іноземців, які переїхали жити до Росії, та поширює різноманітні фейки про Україну на своїх сторінках у соцмережах.

Фейк Брехня про те, що навпроти будівлі Верховної Ради невідомий намалював мітку для наведення удару Росії

Пропагандистські ресурси поширюють інформацію, мовляв, навпроти будівлі Верховної Ради невідомий залишив мітку для наведення російського удару з підписом: «путін, сюди». Як «доказ» пропагандисти додають відео особи, яка нібито цю мітку й зафіксувала.

Насправді це ― черговий фейк росіян, пишуть у проєкті VoxCheck. Після початку повномасштабної війни частину Маріїнського парку, яка веде до будівлі Верховної Ради, перекрили. Тож пересічний мешканець не зміг би туди потрапити й записати подібне відео. З 24 лютого 2022 року доступ на територію Верховної Ради має лише певна категорія громадян, зокрема державні службовці, працівники парламенту. Хтось із них справді міг зняти таке відео. 

Однак на те, що перед нами фейк вказують два факти. По-перше, громадський транспорт на відео їде в перекритий сьогодні урядовий квартал. По-друге, охоронці носять медичні маски, вочевидь, у звʼязку з пандемією коронавірусу. Тобто відео зняли ще до повномасштабного вторгнення.

Самі ж мітки почали з’являтися на початку повномасштабної війни. Деякі з них виявилися звичайними позначками на будівлях, які існували й до вторгнення. Інші ж — були створені росіянами чи їхніми прибічниками навмисно для дестабілізації українського суспільства та створення хаосу. Тобто це була інформаційно-психолочна спецоперація (ІПсО). Насправді ж росіяни наводять свої ракети за координатами, а не за мітками.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.