Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2542
Фейк
754
Маніпуляція
738
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Росіяни брешуть, що при зустрічах із представниками ТЦК гинуть кожні двоє з десяти українців

Російські пропагандистські джерела поширюють відеоролик нібито від американського Інституту вивчення війни (ISW), у якому йдеться, що кожні двоє з десяти українців гинуть через неправомірні дії працівників ТЦК.

Однак це черговий фейк росіян, пишуть журналісти з проєкту VoxCheck. Відео, яке поширюють пропагандисти, є сфабрикованим ― його немає на офіційному сайті ISW. Окрім цього, статистику про «смерті українців через дії працівників ТЦК» не поширювали ні надійні українські, ні іноземні медіа. 

Також росіяни припустилися помилки та переклали у відео «територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» як TRSSCs. Тоді як англійською правильно — TCR and SS (Territorial Centres of Recruitment and Social Support). А ще в кінці кожного свого відео ISW закликає донатити їхній організації (заклик «Donate today»), тоді як у фейковому відео замість цього лише перелік соцмереж. 

Зазначимо, що випадки, коли українські чоловіки помирали після відвідування ТЦК, справді були. Однак це не масові, а поодинокі випадки. Також не у всіх справах доведена провина саме працівників ТЦК. 

Раніше ми писали, що пропагандисти створили фейковий анімаційний відеоролик про працівників ТЦК.

Фейк Брехня про те, що в польських школах бʼють дітей з України за спілкування українською

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що в школах Польщі українських дітей нібито б’ють за спілкування рідною мовою. Як «доказ» цього пропагандисти додають скриншоти відповідних відгуків українських батьків, чиї діти навчаються в польських школах.

Скриншот VoxCheck

Насправді ж це фейк. Скриншоти є підробленими, повідомляють у проєкті VoxCheck. Так, оригінальні відгуки замінили, адже в них ішлося про речі, не дотичні до мовного питання. Наприклад, були відгуки про шкільний ремонт, якість викладання та інші. Одну скаргу на жорстоке ставлення до біженців з України журналістам VoxCheck все-таки вдалося знайти, але вона була опублікована ще рік тому. 

Варто зауважити, що випадки агресії до учнів з України в Польщі дійсно трапляються. Водночас, за словами польських правозахисників, це радше поодинокі випадки, аніж систематична дискримінація. 

Російська пропаганда продовжує працювати над тим, щоб посварити між собою українців і поляків. Так, раніше ми аналізували російську маніпуляцію про те, що в польському селі нібито знесли пам’ятник воїнам УПА.

Фейк Фейк про те, що із ЗСУ дезертирували два «колумбійські найманці»

Проросійські джерела поширюють фото оголошення українською мовою, на якому йдеться, що головне управління Національної поліції в Харківській області розшукує Карлоса Марію Малларіно (Carlos Maria Mallarino) та Ектора Сантьяго Трухільйо (Héctor Santiago Trujillo). Російські ж пропагандисти коментують фото оголошення, стверджуючи, що з української армії дезертували два «колумбійські найманці»

Фото фейкового оголошення. Джерело: молдовський проросійський телеграм-канал

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Головне управління Національної поліції в Харківській області не оголошувало в розшук цих двох осіб ― відповідної інформації немає ні на їхньому офіційному сайті, ні на їхніх сторінках у соцмережах. Також оголошення містить пунктуаційні помилки. А ще фото оголошення поширюють переважно в проросійському сегменті мережі. З огляду на перелічені факти, можна стверджувати, що, імовірно, оголошення підробили саме пропагандисти.

Цей фейк підживлює російський наратив про присутність «іноземних найманців» у складі ЗСУ. Окрім того, поширюючи подібну дезінформацію, росіяни спекулюють на темі дезертирства в українській армії.

Раніше ми аналізували російський вкид про те, що в Брянській області нібито була «ліквідована група іноземних найманців ЗСУ».

Фейк Фейк про те, що українці скуповують житло на Харківщині, щоб потім «законно опинитися в Росії»

Російські пропагандистські джерела поширюють відео, на якому жінка розповідає, що останнім часом «певний відсоток громадян України» купує нерухомість у Харкові та Харківській області, щоб у найближчі роки «законно опинитися на території Росії». 

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть журналісти Укрінформу. На відео жінка висловлює лише власну думку, натякаючи на те, що українці нібито сподіваються на окупацію цього регіону Росією. Вона не наводить жодних доказів своїм словам, не посилається на перевірені та об’єктивні джерела, які могли б підтвердити цю інформацію. 

Жінка на відео ― Марина Оніщенко, українка з Харкова, яка після повномасштабного вторгнення переїхала до Росії. Вона є колаборанткою та російською пропагандисткою, веде блог на російському відеопорталі Rutube. У своїх відео Оніщенко показує життя в Росії та розповідає про те, як «українцям добре жити в Росії, на відміну від життя в Європі». Зокрема, у «творчому доробку» пропагандистки є відео про, те як «українці втекли з Британії до Росії». Також жінка бере інтерв’ю в іноземців, що переїхали до Росії, та поширює різноманітні фейки про Україну у своїх соцмережах.

Це ― її черговий дезінформаційний вкид, спрямований на сіяння розбрату в українському суспільстві. Раніше ми аналізували фейк про те, що мешканці Харківщини нібито підтримали «референдум про приєднання до Росії» за «схвалення місцевої влади».

Фейк Посол України в Польщі нібито заявив, що поляки «недостойні своїх предків через слабку підтримку Києва»

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють скриншот нібито допису на сторінці новопризначеного посла України в Польщі Василя Боднара в соцмережі X. У публікації йдеться, що поляки недостойні пам’яті своїх предків, які чотири століття тому тримали в облозі Москву. «Польща не надає Києву МіГ-29, відмовляється збивати російські ракети над Україною, вважає Бандеру нацистом і злочинцем», — нібито пише Боднар. Своєю чергою, пропагандисти коментують цей допис так: «новий посол розпочав роботу з дипломатичного скандалу». 

Насправді це ― фейк, новопризначений посол України в Польщі не публікував цього допису. Про це інформують у проєкті VoxCheck. Скриншот, який поширюють пропагандисти, однаковий у всіх дописах, де з’являвся: збігаються час публікації («4 години тому»), кількість переглядів, вподобайок і поширень. Малоймовірно, що ці показники були б ідентичними на скриншотах різних користувачів. Тобто різні пропагандистські джерела поширюють один і той самий підроблений скриншот.

Скриншот допису, який поширюють пропагандисти

Також Боднар ще не починав виконання обов’язків посла в Польщі. Президент Зеленський підписав указ про його призначення 25 жовтня 2024 року, однак до фактичного вступу на посаду пройде ще деякий час. Посол починає роботу з моменту вручення вірчих грамот главі іноземної держави, також копії вірчих грамот вручаються представникам МЗС. У випадку Польщі має відбутися офіційна церемонія за участі президента Анджея Дуди, і лише після неї Василь Боднар вступить на посаду. Наприклад, між призначенням експосла України в Польщі Василя Зварича та церемонією вступу на посаду минуло майже пів року. 

Поки що Боднар ще працює на своїй попередній посаді посла України в Туреччині. Про це свідчать соцмережі дипломата та посольства України в Туреччині. Зокрема, після підписання указу про нове призначення він відвідав презентацію книги в ранзі посла України в Туреччині.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.